kauhutorakat

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1477246

Kestävätkö torakat ydinsodan? Vai onko kaupunkitarina.
4449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tätä olemme kaivanneet! Tämä on maailmasta puuttunut! Entistä kestävämpi, entistä tehokkaampi syöpäläinen, viritetty supertorakka avaruudesta v.1.2.

Äänestä

Torakat ovat varsin sitkeitä eläimiä ja selviävät monista asioista.

Ydinsodasta torakka voi selviytyä - jos torakkaiset eivät satu olemaan pommien välittömässä läheisyydessä ( metallin sulattavaa kuumuutta aika harva juttu kestää), ne voivat nopeasti lisääntyvinä elukoina hyvinkin kestää korkeaa säteilyä ja muita inhoja ympäristöoloja- oletus lähinnä olisi, että aina joku selviytyy ja välittää selviytymismekanisminsa jälkeläisilleen.

Vaatimus selviytymiselle olisi myös, että ydinsotaa seuraava ydintalvi (pommien nostattama pöly peittää auringon jopa useiksi kymmeniksi vuosiksi ja laskee lämpötilaa radikaalisti, kasvit kituvat ja niistä suurin osa kuolee) ei tapa höntiäisiä, eli löytävät jostain lämpöä ja että edes jotain kasveja jää eloon toimimaan primäärituottajina. Edes torakat eivät selviä ilman ruokaa, vaikka hyvin vähällä ravinnolla tulevatkin toisinaan toimeen. Saattaisi nykyisen orgaanisen materiaalin jäänteissä tosin olla tuhansiksikin vuosiksi syötävää, vaikkei kasveja olisikaan. Jossain vaiheessa kuitenkin tarvitaan jokin auringon energiaa safkaksi muuttava taho.

Maapallolla on useita lajeja, jotka voivat hyvin selviytyä ydinsodasta. Torakoita enemmän laittaisin kuitenkin pelimarkkoja hieman yksinkertaisempien eliöiden puolesta - bakteerit nyt ainakin säilyvät. Ja syvänmeren omavaraiset (kemosynteesi) eliöyhteisöt ovat kanssa suuria suosikkejani ultimaattumeiksi selviytyjiksi, koska niitä ei esmes tuo kasvien selviytyminen paljon liikuta.

Nuo labratorakat eivät kuitenkaan ole erityisen todennäköisiä selviytyjiä: ne ovat yleensä isoja (helppo tutkia), trooppisia lajeja, jotka eivät kestä esmes kylmää kovin hyvin. Joillain lauhkeiden vyöhykkeiden pikkuisilla lajeilla sen sijaan on erinomaiset mahikset jatkaa elämää senkin jälkeen, kun tyhmät kädelliset ovat nukettaneet koko pallon.

Äänestä
  • "eli löytävät jostain lämpöä ja että edes jotain kasveja jää eloon toimimaan primäärituottajina. Edes torakat eivät selviä ilman ruokaa, vaikka hyvin vähällä ravinnolla tulevatkin toisinaan toimeen."

    Maan alla olisi aivan riittävästi lämpöä ja ravintoa myös ydinsodan ja sitä seuraavan ydintalven aikoihin. Torakat voi hyvin selvitä maan kolosissa jne.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    "eli löytävät jostain lämpöä ja että edes jotain kasveja jää eloon toimimaan primäärituottajina. Edes torakat eivät selviä ilman ruokaa, vaikka hyvin vähällä ravinnolla tulevatkin toisinaan toimeen."

    Maan alla olisi aivan riittävästi lämpöä ja ravintoa myös ydinsodan ja sitä seuraavan ydintalven aikoihin. Torakat voi hyvin selvitä maan kolosissa jne.

    Tuli kerran umpeen teipatusta sienipurkista vastaan sellainen kuoriaisyhdyskunta joka tuli toimeen pienessä tilassa suljetulla ravintokierrolla. Eli sienet oli syöty, ja senjälkeen kuoriaiset olivat syöneet kai toisiaan. Purkin pohjalla oli muutaman sentin kerros tauhkaa ja vilisemällä kuoriaisia.

    Purkissa oli alkuun kuivattuja sieniä ja se oli tiukasti umpeen teipattuna useita vuosia, kantaäiti oli joutunus sekaan varmaankin purkituksen yhteydessä. Happea suljettuun ökösysteemiin luultavasti tihkui sisään jostakin, mutta kosteutta ja lisäravintoa ei ainakaan merkittävissä määrin.

    Luulisi, että olosuhteiltaan parempia loukkoja olisi yllin kyllin tarjolla öttiäisille. Olisi kyllä mielenkiintoista nähdä seuraavan megasukupuuton jäljiltä maapallon valtiaiksi kohoavat eliöt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


avaruudesta kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1477246

Kestävätkö torakat ydinsodan? Vai onko kaupunkitarina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu