kertaa.
Hän ei pysty sanomaan puolisolleen että ei halua elää /olla tämän kanssa. Vaan päättää pettää. Ainakin pettämisen jälkeen hän saa vapauden mitä on kaivannutkin /itse halunnut.
Pettäjälle pitää antaa se mitä hän on ikänsä etsinytkin;HALU/LUPA PETTÄÄ.
Eli loppupeleissä kaikki osapuolet ovat onnellisia/ tyytyväisiä pettämisen vuoksi.
Hän ei pysty sanomaan puolisolleen että ei halua elää /olla tämän kanssa. Vaan päättää pettää. Ainakin pettämisen jälkeen hän saa vapauden mitä on kaivannutkin /itse halunnut.
Pettäjälle pitää antaa se mitä hän on ikänsä etsinytkin;HALU/LUPA PETTÄÄ.
Eli loppupeleissä kaikki osapuolet ovat onnellisia/ tyytyväisiä pettämisen vuoksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ikävä kyllä jollain ihmisellä ei ole selkärankaa sanoa suoraan,että haluaisi aikalisän ja katsoisi mihin se johtaa vaan valitsevat uskottomuuden ja haluavat jäädä kiinni ja odottavat saavansa näin ratkaisun tilanteeseen.
On tietysti olemassa myös niin kovakalloisia puolisoita etteivät usko ennenkuin eroa haluava tekee jotain todellista ja saa riidan aikaiseksi joka johtaa eroon jos johtaa.
Rehellisyyttä on näissä asioissa naivia peräänkuulluttaa mutta sen verran pitäisi puolisoaan kunnioittaa,että uskoton olisi rehellinen edes itselleen ja toimisi sen mukaan.
sellasiakin jotka pettää vaimoaan vuosikymmeniä,kun lapset pieniä eihän vaimo lähde.
Petturi uskoo myöhemmin et kun vaimo on jo vanha eihän se lähde.
Mutta erehtyy pahemman kerran kun vaimo ottaakin eron ja ei jääkkään jos huonosti käy,miehen omaishoitajaksi.
Puolustella ja sanova et on lupa loukata oli sit kum pi osapuoli tahansa kysessä...Ei ole mikään ratkasu??
Pettäjä voi pettää myös ihan tavan vuoksi ja siksi kun muutkin sitä tekevät. Kaveriporukassa katsos tyhmyys tiivistyy. Ja kyllä sitä kaksoiselämää voi viettää vuosikausia niin ettei muutosta kotona huomaa. Tosin nyt ei ole kysymys mistään kakkosesta vaan monista syrjähypyistä, siis yhden yön panoista. Sekin on mielestäni väärin ja on vienyt ainakin minulta täysin luottamuksen koko miessukukuntaan. En enää usko enkä luota yhteenkään mieheen, niin moni sellainen onkin paljastunut pettäjäksi joista ei ikinä olisi uskonut. Vaimojaan rakastavat ja ovat niin kunnollisia rehellisiä ja uskollisia perheenisiä muka.......Mutta kun tilaisuus tulee niin johan unohtuvat vaimot ja lapset, eikä sillä ole mitään väliä, onko suhteessa seksiä ja onko vaimo hyvännäköinen, nalkuttaako tms... Myös ne hyvissä suhteissa olevat hyvännäköisten itsestään huolehtivien vaimojen miehet pettävät. Ikävä kyllä, millään ei ole enää nykymaailmassa väliä. Elänkin tästä lähtien selibaatissa enkä enää välitä koko miessukukunnasta. Itse en kuitenkaan halua lähteä pettäjän tielle, se ei ole minua varten.
Kyllä mie ainakin alle kirjotan siu viestin!!!! Kyl kun seuraa ja kuuntelee ni ei voi luottaa ku itteesä...!!En tiie mite olen kaua olt narrin osassa.Monta vuotta selipaatis....
juoksee vieraissa ja sen tietää,ei minulta ainakaan onnistunut yhteisasuminen enää.Pestä petturin vaatteet ja petturi elää kuin poikamies.