Kuinka pienestä aukosta suojakaasuun pakatun tuotteen säilyminen on oikein kiinni? Kun broileripaketeissa näyttää olevan usein sitä marinadia siellä liimauksen alla. Ja äskenkin mietin että olikohan paketti varmasti kiinni kunnolla vai ei. Marinadia oli taas sellainen haalea leveä tahra siellä välissä ja kun avaamisen jälkeen painoin sitä reunakohtaa haarukalla paketin sisäpuolelta niin tosi helposti se liimaus avautui siitä kokonaan, eli olikohan jo vähän auki... Muut reunat olivat tiukassa. Tosi vaikeaa kun sitten noista broilerin koivista ei haista että onko ne kunnossa vai ei kun on mausteita. Pakattu muutenkin jo 10.päivä eli vanhenee ylihuomenna.
Suojakaasun pysymisestä paketissa
arvauksia....
3193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
niin se pakkaus oli muuten alhaalta kulmasta rutussa, se valkea muoviosa siis. Onko se mahdollista jos kaasu on paketissa? En ole koskaan ajatellut.
Jos vaikka lähtisi siitä, että ei osta valmiiksi marinoituja tuotteita laisinkaan, voisi ainakin paremmin aistinvaraisesti tarkastaa tuotteen tuoreuden.
Olen itse ajatellut niin, että kaikissa niissä tuotteissa, jotka on syystä tai toisesta täytynyt pakata johonkin marinadiliemeen, on ollut jotain vikaa - vanhentuneita, huononlaatuisia, väärin leikattuja, halvalla ostettuja jne. Tästä syystä on helppo motivoida itsensä jättämään ne hyllylle ja ostamaan tuotteita, jotka pystyy jo ostohetkellä tarkastamaan.
pakkauksesta, ei marinoinnista. Myös marinoimattomia lihoja ja kaloja pakataan suojakaasuun.
Itse en ostaisi vahingoittunutta pakkausta. Jos pakkaus vahingoittuu kotimatkalla, kypsentäisin tuotteen heti.