kouluruoka USAssa

katso menu...

25

6512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amerikkalaisen

      kulttuurin mukaista ruokaa... Näkyy varmaan rakkaiden lapsosten painossakin!

    • Ei-läski

      Ei meinannut uskoa silmiään, että lapsille syötetään tuollaista suoranaista moskaa! Lähentelee kuolemantuottamusta, rikollista touhua.
      Kuin parodia amerikkalaisesta roskakulttuurista, mutta totta kai tuo vain oli.
      Ilmankos amerikkalaiset ovat älyltäänkin jälkeenjääneitä.

    • Santa Fen

      ruokalistalta ;)

      • siksi

        olenkin pitänyt Santa Fe'tä lähinnä teiniroskaa syöttävänä mättölänä. Tarkoitettu saman sivistysluokan finninaamoille jotka röyhtäilevät Raxissa.


      • ..........
        siksi kirjoitti:

        olenkin pitänyt Santa Fe'tä lähinnä teiniroskaa syöttävänä mättölänä. Tarkoitettu saman sivistysluokan finninaamoille jotka röyhtäilevät Raxissa.

        eiköhän mäkkäri oo vähän suositumpi


    • aamuteellä

      Ihan oikeastiko? Kauhealta näytti. Samaa moskaa päivästä toiseen. Ei edes kunnon aamiaisia. Hyi!

      Hauskaa, kun luki, että "Eating Healthy makes for a Brighter Future!" Niin, missä siinä syödään terveellisesti. Suomi tulee perässä kovaa vauhtia...

      • ......

        Missäs koulussa suomessa saa edes aamiaista?


      • vastaa...
        ...... kirjoitti:

        Missäs koulussa suomessa saa edes aamiaista?

        monessa muussa maassa meidän lounastamme, sitä vain kutsutaan aamiaiseksi. Aamupala (breakfast) on sitten sen meidän aamiaistamme vastaava.


    • '''

      Oho, olipas aika näky! En ois ihan tollasta kuvitellu, vaikka tiesinkin et sielläpäin syödään epäterveellisesti!! :D :S

    • atrky

      Muuten hyvä, mutta en ollut huomaavinani pillujuustoa listalla laisinkaan. Korjatkaa jos erehdyin.

    • näytti myös tosi

      terveelliseltä....

      Olen USAssa töissä, ja työpaikan kahviosta saa samaa tavaraa lounasaikaan.

    • tykkäävän..

      ...juustosta. JUUSTOpitsaa(joka viikko), JUUSTOhampurilaisia, JUUSTOtoasteja, JUUSTOtikkuja, makaronia ja JUUSTOA.
      listalla ei ollut kovin montaa eri ruokalajia. samoja vaan kierrätettiin. onneksi Suomessa ei vielä sentään ole asiat tolla kantilla.

    • VoiVoi..

      Säälin niit pullukoit keit siel asuu... Nehä oli joskus yrittäny muuttaa safkoi terveelliksemmäks mut sit vanhemmat oli tuvennu lakkoilee ja antaa lapsille hamppareit evääks kouluu ''ku lapset ei saa kunno suokaa'' XDD Khyl on viisait ihmisii...

    • meineliebe

      Jooh ma oon talla hetkella vaihtarina Jenkeissa ja pakko kylla sanoa etta ihan juuri sita itteaan naiden lunch on.

      Pizzaa, kananugettei, hodareit, ranskalaisia... sitten on lukuisia hyvin omaperaisia erilaisia vaannelmia ja mixei edella mainituista. Naiden lisaksi voit ottaa keitettyja kasviksia ja joskus on hedelmia. On meidan koulussa myos salad bar - ehka joku kaks kertaa viikossa epasaannolisin ajoin.

      Niin ja en nyt tarkkaan muista paljon yks annos maksoi, vissiin jotain 1,50 dollaria (vahan enemman tai vahemman). maito 25 centtia. Tommosesta kukusta joutuu maksamaan ihan rutosti. Pikkasen pistanyt miettimaan kaikkii niita kertoja kun oon vinennyt suomen koulujen "huonosta" ruuasta.

      Mikas siina, jos tykkaa joka paiva mattaa mcdonaldsin happy meal aterian (ei sitakaan edes) verran roskaruokaa. Nam nam laskit lyllyy ja amerikka kysyy etta miksi, mika vikana.

    • lisays....

      Nuo lounaat maksavat $2.00, vanhemmat (tai muut vierailijat) voivat osallistua ruokailuun, silloin hinta on $3.00. Maito maksaa erikseen 50c.

    • jaahas.

      kerran viikossa voisin tuollaista ruokaa suuhuni laittaa, mutta että jokapäivä. ei kiitos

    • werra

      "Eating Healthy makes for a Brighter
      Future !" Pikkuseikkana vaan, mikään siinä menussa ei ollu terveellistä !

    • ............

      Järkyttävää!

      Ja kaikkein eniten järkytti nuo iskulauseet terveellisestä ruoasta!

      Kyllä ihmisten vaan pitäisi osata olla onnellisia suomalaisesta kouluruuasta.

      • .........

        "Eating Healthy makes for a BIGGER
        Future !"


    • http://www.phpbbplanet.com/...
    • miikka532457

      Niinpä, niin...Vaahterasiirappimakkaraa, Aamiais-pizzaa ja kaikkea muuta pskaa ne syöttääkin oppilailleen.

    • School lunch

      Tuo linkki ei neää aukea. Onko jollain vaikkapa linkki tämän vuoden tyypillisestä lounasmenuista?

    • -diina-

      Voiku osais tuota englantia, niin olis kiva tietää miten eriilaista se ruookailu siellä on, mutta kylläpä tuon listan sisällön arvaa suomentamattaki :) :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe