Alalajit ihmisellä ja nisäkkäillä

Axiom IV: Every empire in history has eventually fractured along racial, ethnic and religious lines. (Grugyn Silverbristle)

In America Balkanized, author Brent Nelson cites the finding by a prominent zoologist that, among mammals of North America (as opposed to insects, birds, reptiles or fish), no two subspecies of the same species occupy the same habitat. That is to say, you don't find mule-deer and white-tailed deer in the same forest, grizzly bear and black bear on the same mountain, wolves packing with coyotes, or bottle-nosed dolphin and spotted dolphin in the same pod. [Sorry, Greenpeace , but try to explain that one!] The implications are far-reaching: that what we call racist behavior is an instinctive mammalian response, not learned behavior.

It follows that the roots of so-called racism strike very deeply within the human psyche. And thus within any empire (or multi-racial state), there exists a primal centrifugal force that causes racial-ethnic segregation to occur. In order to maintain its existence, the empire must exert a counter-balancing force, capable of holding these disparate populations together. Should this compressive force of government fail, the empire will burst its seams. Every empire in history -- Assyrian, Babylonian, Greek-Macedonian, Roman, Islamic, Mongol, Turkish, Holy Roman, Austro-Hungarian, French, British, Russian -- has eventually fractured along deeply-embedded racial, ethnic and religious lines, at whatever time the centralized government failed. Why should America be an exception?

Luonnossa eläimet muodostavat yhteistyötä harjoittavia laumoja lajin perusteella. Mutta tämän lisäksi saman lajin sisälläkin voi olla ala-lajeja ja laumoja. Sudet ja kojootit kuuluvat samaan lajiin, koska ne voivat tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä. Vaikka sudet ja kojootit kuuluvat samaan lajiin ne kulkevat silti omissa laumoissaan. Sama koskee valko-häntäpeuraa ja muuli-peuraa. Vaikka valkohäntä-peura ja muuli-peura voivat risteytyä ja tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä, ne eivät silti yleensä liiku seka laumoissa.



Coyotes and wolves can interbreed and produce fertile offspring. In fact all members of the genus Canis (dogs, wolves, coyotes and jackals) are interfertile. However, in the wild they generally do not interbreed, as wolves often treat coyotes as though they were unwanted competition because they often chase or kill any coyotes they come across. However, when dispersers (wolves that leave their packs and live as lone wolves) fail to find another wolf to mate with, they may turn to breeding with coyotes. For example, it was suspected that a small race of wolves found around Lake Superior and Lake Huron were actually coyote-wolf mixes. This suspicion arose after George Kolenosky, of the Ontario Fish and Wildlife branch, reported that a captive Algonquin park wolf had successfully mated and raised young with a captive coyote in 1971. The offspring were fertile. In 1992, it was confirmed, by a study conducted by Dr. Robert Wayne (University of California of Los Angeles) that coyotes and wolves around Lake Superior were occasionally interbreeding. That conclusion came from genetic tests that showed that some of the wolves possessed coyote mitochondrial DNA sequences. There are also no doubts that red wolves (Canis rufus) and coyotes have hybridized. Red wolves are very rare in the wild and have been stressed by habitat loss, and often are not able to find con-specific mates. So far, all documented coyote-wolf matings have involved male wolves and female coyotes. (Jessie Zgurski (M.Sc., 2004, Ph.D. student at the University of Alberta)
6607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nationalismi eli kansallisuusaate on yhteiskunnallinen aate, jonka mukaan yhteiskunnat järjestyvät parhaiten (jollakin tavalla) yhtenäisen väestön, kansan, varaan. Poliittisena liikkeenä nationalismi pyrkii luomaan kansallisesti yhtenäisiä kansallisvaltioita tai itsehallintoalueita. Nationalismi on ikivanha ideologia joka juontaa juurensa evoluutiosta ja lajimme evoluutiohistoriasta.

Äänestä
  • Ihminen ei ole eläin. Ihmisen ei tule toimia kuin eläin. Nationalismi on vaistonvaraista eläimellistä toimintaa. Vain kehittymättömät yksilöt sortuvat nationalismiin.

    Äänestä

  • Nationalismi perustuu paljon yksinkertaisempaan ominaisuuteen: ihmisten taipumukseen suosia samanlaisia ja syrjiä erilaisia. Ero voi olla mikä tahansa, täysin keinotekoinen ja epäolennainen asia. Ei tarvitse tehdä muuta kuin jakaa porukka ihmisiä kahtia ja antaa toisille siniset ja toisille punaiset vaatteet, ja vääjäämättä punaiset alkavat sympatiseerata punaisia ja siniset sinisiä, ja "vääränvärisiä" syrjitään.

    Tämä taipumus on pohjimmiltaan lähtöisin geenien itsekkyydestä. Samanlaisia avittamalla ja erilaisia syrjimällä eläin keskimäärin parantaa omanlaistensa geenien säilyvyyttä ja heikentää omistaan poikkeavien geenien selviytymismahdollisuuksia, karsien näin oman genetiikkansa kilpailijoita. Mutta koska toiminta on vaistonvaraista, se voi suuntautua mihin tahansa aistein havaittavaan samankaltaisuuteen tai erilaisuuteen, oli se miten yhdentekevä tahansa. Ihmisillä kun merkittävimmät erot ovat usein geneettisen sijaan ympäristöstä omaksuttuja ominaisuuksia. Serkuksetkin voivat olla yhtäkkiä muka eri laumojen edustajia, jos heillä onkin vaikka "väärä" uskonto, tai jos he ovat oppineet puhumaan eri kieliä.

    Ihmisillä on monia irrationaalisia vaistopohjaisia toimintoja jotka johtavat nykypäivänä haitallisiin käyttäytymismalleihin ja tällainen ryhmittyminen minkä tahansa eron mukaan on yksi niistä. Tärkeää on kuitenkin olla tietoinen näistä taipumuksista jotta niitä voitaisiin hallita ja hillitä. Väärin ja vaarallista olisi väittää, ettei ihmisellä olisi luontaisesti tällaista taipumusta, mutta yhtälailla väärin ja vaarallista olisi kuvitella asian biologisen pohjan tekevän siitä jollain tavoin oikeutettua tai mahdotonta hillitä. Ihmisen merkittävimpiin ominaisuuksiin kuuluu juuri tietoisuus omista toimista ja motiiveista, ja kyky hillitä luontaisia impulsseja parempien lopputulosten saavuttamiseksi.

    Äänestä

  • Humen Giljotiini kirjoitti:

    Nationalismi perustuu paljon yksinkertaisempaan ominaisuuteen: ihmisten taipumukseen suosia samanlaisia ja syrjiä erilaisia. Ero voi olla mikä tahansa, täysin keinotekoinen ja epäolennainen asia. Ei tarvitse tehdä muuta kuin jakaa porukka ihmisiä kahtia ja antaa toisille siniset ja toisille punaiset vaatteet, ja vääjäämättä punaiset alkavat sympatiseerata punaisia ja siniset sinisiä, ja "vääränvärisiä" syrjitään.

    Tämä taipumus on pohjimmiltaan lähtöisin geenien itsekkyydestä. Samanlaisia avittamalla ja erilaisia syrjimällä eläin keskimäärin parantaa omanlaistensa geenien säilyvyyttä ja heikentää omistaan poikkeavien geenien selviytymismahdollisuuksia, karsien näin oman genetiikkansa kilpailijoita. Mutta koska toiminta on vaistonvaraista, se voi suuntautua mihin tahansa aistein havaittavaan samankaltaisuuteen tai erilaisuuteen, oli se miten yhdentekevä tahansa. Ihmisillä kun merkittävimmät erot ovat usein geneettisen sijaan ympäristöstä omaksuttuja ominaisuuksia. Serkuksetkin voivat olla yhtäkkiä muka eri laumojen edustajia, jos heillä onkin vaikka "väärä" uskonto, tai jos he ovat oppineet puhumaan eri kieliä.

    Ihmisillä on monia irrationaalisia vaistopohjaisia toimintoja jotka johtavat nykypäivänä haitallisiin käyttäytymismalleihin ja tällainen ryhmittyminen minkä tahansa eron mukaan on yksi niistä. Tärkeää on kuitenkin olla tietoinen näistä taipumuksista jotta niitä voitaisiin hallita ja hillitä. Väärin ja vaarallista olisi väittää, ettei ihmisellä olisi luontaisesti tällaista taipumusta, mutta yhtälailla väärin ja vaarallista olisi kuvitella asian biologisen pohjan tekevän siitä jollain tavoin oikeutettua tai mahdotonta hillitä. Ihmisen merkittävimpiin ominaisuuksiin kuuluu juuri tietoisuus omista toimista ja motiiveista, ja kyky hillitä luontaisia impulsseja parempien lopputulosten saavuttamiseksi.

    Anniina Wallius, YLE Uutiset

    Kenian kriisissä Euroopan sormenjäljet

    Julkaistu 10.01.2008



    Kun eurooppalaiset siirtomaaisännät jakoivat Afrikan viivottimella kansallisuuksia kunnioittamatta, jättivätkö he ikuisen kipinän etnisiin puhdistuksiin?

    Rauhalliselta näyttäneessä Keniassa täytyi kuitenkin olla ruutitynnyri, jonka vaalivilpin kipinä räjäytti epätavallisen raivokkaasti.

    Yhteinen äidinkieli ja ainakin alkujaan yhtenäinen kulttuuri ovat yhtä kuin valtio, ja vähemmistöt ovat liian pieniä uhatakseen valtion yhtenäisyyttä. Muunlaiset rajaratkaisut aiheuttavat täälläkin kitkaa, eikä verenvuodatukselta vältytty, kun Jugoslavian serbit, kroaatit, muslimit ja albaanit löysivät omat kansallismielensä sosialismin murruttua. Parhaillaan Belgiassa hollannin- ja ranskankieliset pohtivat, onko hallitusyhteistyölle enää lainkaan pohjaa.

    Pohjois-Irlannissa päästiin vasta viime vuonna lopullisesti sopuun vuosisatojen kiistassa. Pohjois-Irlannin pitkä kriisi ehti näyttää paljaimmillaan sen, että vaikka ihmiset ehkä etsivät kaltaistensa seuraa, vain harvoille riittää todelliseen kaunaan omasta poikkeava äidinkieli tai uskonto.

    Euroopan valtioihin verrattuna Kenian historia nykyisen kaltaisena maana on hyvin nuori, vaikka alueella on ollut asutusta ihmiskunnan alkuhämäristä, jopa jo 2,6 miljoonaa vuotta sitten


    Britit kuitenkin näkivät epäkohdista puhumisen kansankiihotukseksi (kuulostaako tutulta?) ja vastasivat karkottamalla järjestön johtajan Jomo Kenyattan ja julistamalla järjestön laittomaksi.




    Kenia kansallisvaltiona syntyi 1900-luvun alussa virinneestä afrikkalaisesta nationalismista ja etenkin 1950-luvun kapinasta. Samalla kuitenkin myös heimotunne on edelleen yleistä ja normaalia kenialaisille. Vaikka kiistat syntyisivät poliittisesta vallasta tai maa-, vesi- ja laidunoikeuksista, ei heimokysymys ole merkityksetön. Pahimmillaan heimorajojen korostuminen voisi murskata kansallisvaltion edellyttämän poliittisen yhteenkuuluvaisuudentunteen.

    Äänestä

  • nationalismi on totta kirjoitti:

    Anniina Wallius, YLE Uutiset

    Kenian kriisissä Euroopan sormenjäljet

    Julkaistu 10.01.2008



    Kun eurooppalaiset siirtomaaisännät jakoivat Afrikan viivottimella kansallisuuksia kunnioittamatta, jättivätkö he ikuisen kipinän etnisiin puhdistuksiin?

    Rauhalliselta näyttäneessä Keniassa täytyi kuitenkin olla ruutitynnyri, jonka vaalivilpin kipinä räjäytti epätavallisen raivokkaasti.

    Yhteinen äidinkieli ja ainakin alkujaan yhtenäinen kulttuuri ovat yhtä kuin valtio, ja vähemmistöt ovat liian pieniä uhatakseen valtion yhtenäisyyttä. Muunlaiset rajaratkaisut aiheuttavat täälläkin kitkaa, eikä verenvuodatukselta vältytty, kun Jugoslavian serbit, kroaatit, muslimit ja albaanit löysivät omat kansallismielensä sosialismin murruttua. Parhaillaan Belgiassa hollannin- ja ranskankieliset pohtivat, onko hallitusyhteistyölle enää lainkaan pohjaa.

    Pohjois-Irlannissa päästiin vasta viime vuonna lopullisesti sopuun vuosisatojen kiistassa. Pohjois-Irlannin pitkä kriisi ehti näyttää paljaimmillaan sen, että vaikka ihmiset ehkä etsivät kaltaistensa seuraa, vain harvoille riittää todelliseen kaunaan omasta poikkeava äidinkieli tai uskonto.

    Euroopan valtioihin verrattuna Kenian historia nykyisen kaltaisena maana on hyvin nuori, vaikka alueella on ollut asutusta ihmiskunnan alkuhämäristä, jopa jo 2,6 miljoonaa vuotta sitten


    Britit kuitenkin näkivät epäkohdista puhumisen kansankiihotukseksi (kuulostaako tutulta?) ja vastasivat karkottamalla järjestön johtajan Jomo Kenyattan ja julistamalla järjestön laittomaksi.




    Kenia kansallisvaltiona syntyi 1900-luvun alussa virinneestä afrikkalaisesta nationalismista ja etenkin 1950-luvun kapinasta. Samalla kuitenkin myös heimotunne on edelleen yleistä ja normaalia kenialaisille. Vaikka kiistat syntyisivät poliittisesta vallasta tai maa-, vesi- ja laidunoikeuksista, ei heimokysymys ole merkityksetön. Pahimmillaan heimorajojen korostuminen voisi murskata kansallisvaltion edellyttämän poliittisen yhteenkuuluvaisuudentunteen.

    Kenia on valtio. Kansallisuusperusteella Keniata ei olisikaan olemassa. Miten nyt yhdistät vaikkapa luot ja maasait samaan kansallisuuteen???

    Äänestä

muutaman rivin osata suomentaakin jostain löytämääsi tekstiä? Hyvä hyvä!
Palaa palstalle sitten, kun osaat suomentaa juttusi kokonaankin ja jätä se alkuperäinen pois, pelkkä maininta alkuperästä riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bottle nosed delfin kirjoitti:

Axiom IV: Every empire in history has eventually fractured along racial, ethnic and religious lines. (Grugyn Silverbristle)

In America Balkanized, author Brent Nelson cites the finding by a prominent zoologist that, among mammals of North America (as opposed to insects, birds, reptiles or fish), no two subspecies of the same species occupy the same habitat. That is to say, you don't find mule-deer and white-tailed deer in the same forest, grizzly bear and black bear on the same mountain, wolves packing with coyotes, or bottle-nosed dolphin and spotted dolphin in the same pod. [Sorry, Greenpeace , but try to explain that one!] The implications are far-reaching: that what we call racist behavior is an instinctive mammalian response, not learned behavior.

It follows that the roots of so-called racism strike very deeply within the human psyche. And thus within any empire (or multi-racial state), there exists a primal centrifugal force that causes racial-ethnic segregation to occur. In order to maintain its existence, the empire must exert a counter-balancing force, capable of holding these disparate populations together. Should this compressive force of government fail, the empire will burst its seams. Every empire in history -- Assyrian, Babylonian, Greek-Macedonian, Roman, Islamic, Mongol, Turkish, Holy Roman, Austro-Hungarian, French, British, Russian -- has eventually fractured along deeply-embedded racial, ethnic and religious lines, at whatever time the centralized government failed. Why should America be an exception?

Luonnossa eläimet muodostavat yhteistyötä harjoittavia laumoja lajin perusteella. Mutta tämän lisäksi saman lajin sisälläkin voi olla ala-lajeja ja laumoja. Sudet ja kojootit kuuluvat samaan lajiin, koska ne voivat tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä. Vaikka sudet ja kojootit kuuluvat samaan lajiin ne kulkevat silti omissa laumoissaan. Sama koskee valko-häntäpeuraa ja muuli-peuraa. Vaikka valkohäntä-peura ja muuli-peura voivat risteytyä ja tuottaa lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä, ne eivät silti yleensä liiku seka laumoissa.



Coyotes and wolves can interbreed and produce fertile offspring. In fact all members of the genus Canis (dogs, wolves, coyotes and jackals) are interfertile. However, in the wild they generally do not interbreed, as wolves often treat coyotes as though they were unwanted competition because they often chase or kill any coyotes they come across. However, when dispersers (wolves that leave their packs and live as lone wolves) fail to find another wolf to mate with, they may turn to breeding with coyotes. For example, it was suspected that a small race of wolves found around Lake Superior and Lake Huron were actually coyote-wolf mixes. This suspicion arose after George Kolenosky, of the Ontario Fish and Wildlife branch, reported that a captive Algonquin park wolf had successfully mated and raised young with a captive coyote in 1971. The offspring were fertile. In 1992, it was confirmed, by a study conducted by Dr. Robert Wayne (University of California of Los Angeles) that coyotes and wolves around Lake Superior were occasionally interbreeding. That conclusion came from genetic tests that showed that some of the wolves possessed coyote mitochondrial DNA sequences. There are also no doubts that red wolves (Canis rufus) and coyotes have hybridized. Red wolves are very rare in the wild and have been stressed by habitat loss, and often are not able to find con-specific mates. So far, all documented coyote-wolf matings have involved male wolves and female coyotes. (Jessie Zgurski (M.Sc., 2004, Ph.D. student at the University of Alberta)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu