Olenko ainoa jota on alkanut ärsyttää tämä mahd. tummien suklaitten ylistely? Jotkut ihmiset oikein tekevät elämäntehtäväksi kehua suklaan, jos siinä on 300% kaakaota.. tai jotain.. useimmat normaalit ihmiset tietty maistaa että se on pahaa, mutta suklaa snobille se muka maistuu niin namille. Ja sitten halveksivat kaikkia, jotka tykkäävät maitosuklaasta! Kun se ei ole 'oikeaa' suklaata!
Minä sanon suoraan että Pandan tumma suklaa on minusta hyvää ja sitten Fazerin taloussuklaa. Mutta jostain supertummasta 90% en todellakaan pidäenkä suostu sanomaan että pitäisin.. vain siksi että näyttäisin trendikkäältä!
Minä sanon suoraan että Pandan tumma suklaa on minusta hyvää ja sitten Fazerin taloussuklaa. Mutta jostain supertummasta 90% en todellakaan pidäenkä suostu sanomaan että pitäisin.. vain siksi että näyttäisin trendikkäältä!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varsinkin se ärsyttää kun ihmiset on niin TYHMIÄ, että jos tutkimustulosuutisen otsikossa lukee, että "Tummalla suklaalla terveysvaikutuksia" niin heti käännetään se omassa päässä ja luullaan että tumma suklaa on terveellistä. Se tappaa samalla tavalla kun maitosuklaakin jos sitä vedetään levyllinen viikossa. Lukekaa ne uutiset loppuun asti ja ottakaa selvää. Suklaa ei ole terveysruokaa missään muodossa, vaikka siinä onkin pahojen ominaisuukisen lisäksi joitain hyviäkin ominaisuuksia (PIENISSÄ MÄÄRIN NAUTITTUNA).
Muakin hieman alkanu ottaa pattiin tuo, että tummasuklaa on niin mukamas fiiniä. Sitä en vaan ymmärrä, miksi lähteä puollustamaan jotakin tuotetta toista vastaan (maitosuklaa vs tummasuklaa), mitä hyötyä kukaan siitä saa? Ai niin, tekeehän se itsetunnolle hyvää kun saa haukkua muiden tapoja, koska itse tekee asiat paljon hienostuneemmin... Typeriä ihmisiä, huhhuh!
Paskat, mä syön sitä suklaata mikä on hyvää! Saahan siitä tummasta suklaasta tykätä mutta sen syöminen ei ole fiiniä.
Kyllähän sitä tummaa suklaata mainostavat milloin missäkin artikkelissa "terveysvaikutteidensa" takia mutta luulen että suklaan rasvaisuus "kumoaa" ne terveysvaikutukset. Syön sitä suklaata mistä tykkään vaikka välillä olinkin suklaan suurkuluttaja. Ei se kallein tai merkkituotteeltaan mainostetuin ole aina se parhaimman makuinen
...tumman taloussuklaan voittanutta! Nuo mainitsemasi spesiaalisuklaat maistuu ihan tomulle. Sama kun söisi lusikalla Pirkan kaakaojauhetta. Eikä ne edes sula suussa.
Maraboun tummasuklaa on ollut hyvää monen perint. maitosuklaasta pitävän mielestä. Vähän makeampaa, kuin tummasuklaat yleensä.
Paras tumma suklaa on mielestäni Lindtin Mint Intense, siis tumma suklaa, jossa on mintun makua mukana. Aivan ihanan makuista, mutta todella kallista.
Muuten en oikein näitä "hienompia" suklaita (Anthon Berg, Lindt jne.) pidä parempina kuin tavallisia, halvempia suklaita, mutta tuo Mint Intense on tosiaan herkullisen makuista.
Mitä se sulta on pois,jos joku tykkää tummasta suklaasta?Ei kaikki tumman suklaan ystävät ole nirppanokkaisia snobeja ja trendipellejä.Tuommoisesta nyt alkaa valittamaan...
...nimimerkkini mukaisesti ole snobistinen hienostelija, mutta inhoan tummaa suklaata vaikka se olisi miten trendikästä. Karvaat maut ei vaan ole mua varten. Ei ole Fazerin Sinisen voittanutta...
Maitosuklaassa on se huono puoli, että se loppuu aina kesken. Kun syö hyvää tummaa suklaata, riittää kun syö muutaman palasen, ja suklaanhimo on siltä kertaa tyydytetty.
Tumma suklaa ja maitosuklaa ovat niin eri asioita, että voisi sanoa että vain toinen on "ainoa oikea". Se riippuu niin tilanteesta, kunpi on sopivampi.