Painoa lisää,vinkkejä?

eli tarkoitus olisi saada massaa lisää ku olen aika hoikka.Millainen treeni olisi hyvää?esim.painojen nosto,millaisia sarjoja?Olen alkanut uimaan nyt kesällä ja se on mielestäni myös hyvää liikuntaa vartalolleni.Sitten hyviä ruokavinkkejä millä lihoo!:)
2267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No pidä huolta ruokavaliosta, että saat kaikki tarvitsemasi ravintoaineet ja riittävästi. Ruokaympyrä toimii hyvänä suunnan antajana.

Hmm.. Painotreeni lisää lihasmassaa. Voit kiskoa jotain 10-15 toiston sarjoja painoilla, joita jaksat nostaa juuri sen 10-15 kipaletta. Toki kaikki muutkin peruskunto harjoitteet on hyösyllisiä.
Netistä löytyy tarkempia punttiohjelmia.. Misu varmaan laittaa pian pari hyvää linkkiä. ..samaten kirjastosta.

Uinti on hyvä harrastus. Bodypump, kin ois yks mukava vaihtoehto paino-treeniin. Kamppailulajeista löytyy myös monensorttisia monipuolisia lajeja.

Äänestä

Hei! Kannattaa tosiaan käydä jumpissa jotka kehittävät lihasmassaa, esim. body pump, fysio pump tms. Tärkeää olisi sinun tapauksessa esim. punttisalille mennessä ottaa mukaan energia/proteiinijuomaa (saa tavallisesta ruokakaupastakin) tai ihan jotakin syötävää, että voit heti treenin jälkeen tankata. Usein punttisaliltakin saa ostaa proteiinipatukoita tms. Jos käyt suihkussa, vaihdat vaatteet kotimatka tms. siitä tulee liian pitkä aika kulutuksen ja tankkauksen välissä. Silloin saatat jopa laihtua lisää.

Muista syödä varsinkin todella hyvä aamupala: leipää, muroja tms. ja hedelmiä on hyvä syödä päivän mittaan. Vihanneksia voit syödä päivällisen ja lounaan yhteydessä, koska niistä saa todella tärkeitä ravintoaineita ihan yleisterveyttä ajatellen eikä "lihottamisessakaan" saa niiden tärkeyttä unohtaa. Vaikka olisitkin ns. lihotuskuurilla, ei kannata mässäillä epäterveellisesti, vaan syödä paljon ja terveellisesti. Jos esim. aamulla ei tunnu olevan nälkä, juo iso lasi vettä/tuoremehua tms. ennen ruokailua,se herättää ruokahalua.

Kevytkin liikunta lisää ruokahalua ja terveydenkin kannalta kannattaa liikkua, vaikka haluaisikin lisää tavaraa luiden päälle. Esim kevyt 10 minuutin lenkkeily jo lisää ruokahalua.

Itse olen saanut lihasmassaa kiitettävästi kärsivällisellä punttisalitreenillä ja syömällä proteiinipitoisia ruokia (esim. liha,raejuusto)monipuolisuutta unohtamatta! Jos haluat kestävyyttä ja voimaa, tee kevyemmillä punteilla määrällisesti paljon toistoja (10-12) jos haluat massaa tee painavilla punteilla n.5-7 toistoa. Tee niin painavilla, että viimeisen toiston eteen saa tehdä kunnolla töitä. Takapuoli ja reisilihaksia saa punttarilla hyvin kehitettyä erilaisilla laitteilla (kysy omalta salilta tarkemmin).

Muista myös lepopäivät!
Terkkuja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö18 kirjoitti:

eli tarkoitus olisi saada massaa lisää ku olen aika hoikka.Millainen treeni olisi hyvää?esim.painojen nosto,millaisia sarjoja?Olen alkanut uimaan nyt kesällä ja se on mielestäni myös hyvää liikuntaa vartalolleni.Sitten hyviä ruokavinkkejä millä lihoo!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu