Moi ! Olen harrastanut vesijuoksua kerran viikossa noin vuoden ajan.
Pituuteni on 155 cm ja hieman ylipainoa. Meitä on altaassa aina n. parikymmentä lajin harrastajaa. Tahti on koko 45 minuuttisen ajan kova!!
Kysyisin seuraavaa: johtuneeko pituudestani, vai mistä, että kaikki pörhältävät aina jumpan aikana ohi. Jumppamme pidetään hyppyaltaassa, jolloin kierrämme allasta ja välillä käy niinkin, että on uimareita, jotka ohittavat minut tuon vesijumpan aikana jopa kahdesti. Onkohan minulla väärä uintitekniikka? Ohjaajani sanoi kyllä, että uima-asentoni on ihan ok, mutta missä sitten vika?
Esim. kun teemme "luuppia" eteen -ja taaksepäin, niin joudun käyttämään käsilläni useita liikkeitä, jotta luuppini onnistuisi.
Vaatiiko luuppi käsivoimaa vai vahvoja vatsalihaksia?
Luuppi sivulta sivulle sitävastoin onnistuu ihan hyvin.
Tuosta vielä kyselisin, että onko sen tahdin oltava koko ajan niin kova, eikö pitäisi välillä ottaa rauhallisempia jaksoja ?
Jotenkin se kova tahti vie ilon koko harrastuksesta ! Meillä on kyllä toinen valventajamme, jolla on aivan eri tyyli: välillä kiritään ja välillä sitten lepuutellaan.
Eli suurin ongelmani on tuo tunne, etten pääse eteenpäin vesivyön kanssa !!
Kommentteja !!
tyyli hukassa ?
vesijuoksutyttö
2
1257
Vastaukset
- nn..
on väärin. Se pilaa koko vesiliikunnan nautinnon. Olet hölmöjen joukossa. Voit tehdä sen yksin ja silloin nautit siitä. Se tärkeintä ja sellaista voi jatkaa vuosikausia.
- KOSTAJA
on varmaan ok? ne muut vaan ui se liivi päällä? ei oikeaoppisessa vesijuoksussa pääse eteenpäin kovinkaan kovaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218456Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4227687Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95285Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824939Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294719Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2133105- 1252974
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352856Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732810Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242476