Moi ! Olen harrastanut vesijuoksua kerran viikossa noin vuoden ajan.
Pituuteni on 155 cm ja hieman ylipainoa. Meitä on altaassa aina n. parikymmentä lajin harrastajaa. Tahti on koko 45 minuuttisen ajan kova!!
Kysyisin seuraavaa: johtuneeko pituudestani, vai mistä, että kaikki pörhältävät aina jumpan aikana ohi. Jumppamme pidetään hyppyaltaassa, jolloin kierrämme allasta ja välillä käy niinkin, että on uimareita, jotka ohittavat minut tuon vesijumpan aikana jopa kahdesti. Onkohan minulla väärä uintitekniikka? Ohjaajani sanoi kyllä, että uima-asentoni on ihan ok, mutta missä sitten vika?
Esim. kun teemme "luuppia" eteen -ja taaksepäin, niin joudun käyttämään käsilläni useita liikkeitä, jotta luuppini onnistuisi.
Vaatiiko luuppi käsivoimaa vai vahvoja vatsalihaksia?
Luuppi sivulta sivulle sitävastoin onnistuu ihan hyvin.
Tuosta vielä kyselisin, että onko sen tahdin oltava koko ajan niin kova, eikö pitäisi välillä ottaa rauhallisempia jaksoja ?
Jotenkin se kova tahti vie ilon koko harrastuksesta ! Meillä on kyllä toinen valventajamme, jolla on aivan eri tyyli: välillä kiritään ja välillä sitten lepuutellaan.
Eli suurin ongelmani on tuo tunne, etten pääse eteenpäin vesivyön kanssa !!
Kommentteja !!
tyyli hukassa ?
vesijuoksutyttö
2
1266
Vastaukset
- nn..
on väärin. Se pilaa koko vesiliikunnan nautinnon. Olet hölmöjen joukossa. Voit tehdä sen yksin ja silloin nautit siitä. Se tärkeintä ja sellaista voi jatkaa vuosikausia.
- KOSTAJA
on varmaan ok? ne muut vaan ui se liivi päällä? ei oikeaoppisessa vesijuoksussa pääse eteenpäin kovinkaan kovaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4553395SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1142597Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842142Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1621940Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä81857- 1471776
- 931580
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi401477Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3511311Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li331285