Taitaa käyvä sillai,vesilait ym lait kumotaan...vihiriät lähtee hallituksesta ja kepu alakaa puhaltaa päälle ..Vuotos jupakka taas kohta päällä!! Vanhanen tulee tänään selvittämään Vuotoksen aikataulua?? Mitäs mieltä kamsanliikken henkilöt mieltä,Vuotos asissa?
Vuotos pelastaa,oletko valmis...??
Kemijärven mies
7376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ränikät rinnassa... EU se EU...
Jo kauan aikaa sitten julkisuudessa olleitten laskelmien mukaan Vuotos toisi työtä n. 3000 miestyövuotta kymmenen vuoden aikana. Siis 300 miestä/vuosi. (Miehiksi tässä tapauksessa katsotaan myös ne henkilöt, joilla munat on sarjassa nahkasäkin sisällä).
Koska kaikki urakat olisi kilpailutettava koko EU:n alueella, saattaisi käydä niin, että pääosa töistä menisi ulkomaaalaisille ja allasalueen kuntien asukkaista töitä saisi vain muutama metsuri ja keittiöpiika.
No ei helkkarissa kannata vajota jo etukäteen pessimismin kuiluun. Joka ikinen tälle alueelle mahdollista työtä tuova toimenpide on negatiivistä. Eiku Vuotosta rakentamaan! EHDOTTOMASTI !
Täytyy sanua ku Miataan Jussi eilen ilalla telkussa, notta kyllä ne vihiriäiset joutaa pureen heinää...
työllisyysvaikutuksista. Vaikka osa urakoista meneekin ulkopuolisille tulevat majoituksen ja palveluiden välillisten vaikutusten tuoma hyöty paikkakunnalle. Lisäksi on kyseenalaista löytyykö koko Lapista kaikkea sellaista vapaata konekantaa ja ammattitaitoa jota tuollaisessa projektissa tarvitaan. Mies ja lapio on aikansa elänyt käsite noissa touhuissa.
"...tulevat majoituksen ja palveluiden välillisten vaikutusten tuoma hyöty paikkakunnalle".
Kuka majoittaa ja järjestää palveluita? Työttömät sellunkeittäjätkö vaiko ne jo nykyisinkin työttömänä olevat?
"...on kyseenalaista löytyykö koko Lapista kaikkea sellaista vapaata konekantaa ja ammattitaitoa jota tuollaisessa projektissa tarvitaan".
Juuri näin. Siksi Vuotoksen työllistävä vaikutus on paikkakuntalaisille on /- 0.
...valmiiksi kun roistovaltion vakoilusatelliitti uhkaa tipahtaa maahan. Valmius allastöihinkin on silloin kunnossa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200801277158457_ul.shtml
unohtuupahan muut asiat!