Siunatkaa Israelia

..lammas..

Kristityn kunnia on muistaa rukouksissa Juutalaisia, meidän vapahtajamme Jeesus Kristus oli tuon siunatun kansan jäsen.

1. Mooseksen kirja 12:1 Ja Herra sanoi Abramille: "Lähde maastasi, suvustasi ja isäsi kodista siihen maahan, jonka minä sinulle osoitan.
12:2 Niin minä teen sinusta suuren kansan, siunaan sinut ja teen sinun nimesi suureksi, ja sinä olet tuleva siunaukseksi.
12:3 Ja minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä."


Psalmit 122:6 Toivottakaa rauhaa Jerusalemille, menestykööt ne, jotka sinua rakastavat.

5

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suunnitelmiaan

      juutalaisten suhteen, jos häneltä pyytää?

    • hirvas

      rakastaa ja rukoilla vain juutalaisten puolesta?
      Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi, oli toiseksi suurin käsky, ja silloin tulee rukoilla siunausta kaikille ihmisille. Myös Gazan alueen palestiinalaisille ja lähivaltioitten arabeille.

      • ..lammas..

        Johannes 4:22 Te kumarratte sitä, mitä ette tunne; me kumarramme sitä, minkä me tunnemme. Sillä pelastus on juutalaisista.

        Meidän ei tarvitse erityisemmin muistaa arabeja, he ovat pakanoita pakanoiden joukossa, samalla kun rukoilemme muiden maiden ihmisten puolesta, voimme muistaa heidätkin, mutta eivät he ole missään erityisasemassa.


      • hirvas
        ..lammas.. kirjoitti:

        Johannes 4:22 Te kumarratte sitä, mitä ette tunne; me kumarramme sitä, minkä me tunnemme. Sillä pelastus on juutalaisista.

        Meidän ei tarvitse erityisemmin muistaa arabeja, he ovat pakanoita pakanoiden joukossa, samalla kun rukoilemme muiden maiden ihmisten puolesta, voimme muistaa heidätkin, mutta eivät he ole missään erityisasemassa.

        Jeesuksen käskyn ja Jumalan tahdon mukaisesti:

        Matt. 28:19
        Menkää siis ja tehkää KAIKKI KANSAT minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen

        Siis ei kannata olla mikään Israel-fanatiikko


    • Sotaahan te fanaatikot Lähi-itään tahdotte. :O

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      78
      2122
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1848
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1514
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1289
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      846
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      178
      780
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      432
      719
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe