Minä ostan vastaedes suomalaista ja mietin kaksi kertaa syönkö sairaalaruokaa, jos eivät tuollaista huomaa ruuan jakelussa.. -Voihan olla, että yhtälailla suomalaisissa vihanneksissa on hiiri tai mitä tahansa.. mutta luulempa, että on ainakin pienempi riski. -ei ne siellä ulkomailla välitä mitä papanoita pussiin tunkee, kun vientiin menee. Mielestäni outoa, kun suomen sairaaloissa ja kouluissa käytetään ulkomailta tuotettua ruokaa... Eikö kotimaassa ole porkkanaa esim?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1481518
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1481518
Vastaukset 11
Vanhimmat
POIKKEUKSELLISEN tyhmä idiootti.
olen nähnyt mm. rotan kelluskelemassa. Hyvin tavallisia ovat ns. vierasesineet varsinkin tehotuotannon yhteydessä... Ei ole merkitystä ollanko Suomessa vai jossain muualla.
Minäpä tässä maalla asuvana vaan ihmettelen oikein kaksin käsin, miten ihmeessä joku voi nähdä maitoautossa nykyään edes maitoa. Aika huono provo.
Joskus 70-luvulla olin meijerissä maitoautoja päivän rundin jälkeen pesemässä opiskelurahoja tienatakseni ja silloinkaan ei ohikulkijat tankkeihin kurkkineet, saatika nykyisin, kaikki on niin steriiliä, että rottia hakevat joutuvat kyllä käymään omalla jääkaapillaan.......
terveisin
lihamies
ihan omista lähtökohdistasi.
Tämä havaitsemani rottaepisodi tapahtui 80-luvun alkupuolella maitotilalla. Rotta makasi hukkuneena tankin lävikössä (joka läpi kaikki maito lisättiin tankkiin).
Jatka ihmettelyä, mutta minä en maitotuotteisiin koske.
Kaikkihan tämän vielä muistaa?
..on sitä kuuluisaa urbaanilegendaa, samaa sarjaa kuin aivojen jäätyminen ja vieraassa autossa piereminen...
"Mielestäni outoa, kun suomen sairaaloissa ja kouluissa käytetään ulkomailta tuotettua ruokaa... Eikö kotimaassa ole porkkanaa esim? "
EU toi mukanaan julkisten hankintojen kilpailuttamispakon. Siksi koulut ja sairaalat ym. joutuvat avaamaan keittiönsä vaikka portugalilaisille vihanneksille, jos nämä täyttävät tilaajan ehdot ja ovat huokeimpia. Ja vaikka kilpailun voittaja olisikin suomalainen (kuten oletan tässä hiiritapauksessakin), niin hänen myymänsä tuotteet eivät välttämättä sitä ole.
Sitten tuohon porkkanoiden tms. riittävyyteen. Olen juuri syksyllä tutustunut asiaan eräässä tutkimuksessa. Kyllähän kotimaista ja vielä mieluummin alueella kasvatettua tavaraa otettaisiin.
Tilanne on kuitenkin se, että ison koulupiirin tai sairaalan vuoden aikana tarvitsemat erät ovat niin suuria, että yksittäisellä viljelijällä ei ole tarjota sellaisia. Tilaajalla ei myöskään ole aikaa eikä henkilökuntaa pelata kymmenien eri tuottajien pikkulähetysten kanssa. Jos viljelijät osaisivat tehdä yhteistyötä ja tehdä yhteisen tarjouksen koko vuodelle tms. ja sopia logistiikasta, niin kauppoja syntyisi. Mutta näin ei jostakin syystä osata toimia.
Unohdin edellisessä mainita eräästä oleellisesta seikasta, joka liittyy juureksiin, kuten perunaan, porkkanaan, lanttuun jne.
Keittiöt eivät ota enää vastaa minkäänlaisia multajuureksia. Kyseessä on tautiriskien torjuminen. Uusissa keittiöissä ei enää ole edes tiloja juuresten pesuun, koska multaa ei saa tulla keittiöön.
Tuotteiden tulee siis olla hyvin pestyjä ja mieluummin vielä pitemmällekin käsiteltyjä: kuorittuja, palottuja... Sellaisia laitteita ei yleensä löydy tiloilta.
Kuka valvoo?
Keneen voi luottaa?
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/valvonta_ja_yritt__j__t/omavalvonta/
...miten joka maassa tyypit sinun tapaasi toittavat, että "kotimainen on niin hyvää ja puhdasta, tai ainakin puhtaampaa kuin ulkomainen". Olen tähän mennessä kuullut muun muassa suomaisen, virolaisen, saksalaisen, puolalaisen, belgialaisen, ranskalaisen ja portugalilaisen suusta, että heidän kotimaastaan tulevat kaikkein puhtaimmat ja terveellisimmät elintarvikkeet.
Sitä kutsutaan isänmaallisuudeksi - totuuden kanssa sillä ei ole tosin mitään tekemistä. Pahimillaan se on sokeuden synonyymi.
My country - right or wrong!