Kevyt keittoja?

laihduttaja85

Moi!
Kertokaas erittäin kevyiden keittojen ohjeita,mitä laittaa keittoon?

16

4334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viitseliäisyyttä

      kiitos!
      Käy finellin sivuilla

    • vaikkapa...

      ...joitain näistä valintasi mukaan:
      porkkana, selleri, parsakaali, kukkakaali, sipuli, purjo, kesäkurpitsa, peruna...

      Lisäksi hieman suolaa ja pippuria, ja muita mausteita kuten erilaisia yrttejä, persiljaa, basilikaa, herbes de provence, valkosipuli... Jos soseutat keiton, niin voit lisätä nokareen maustettua kevyttuorejuustoa antamaan makua ja pehmeyttä.

      Jos haluat lihaisamman keiton, niin lisää vähärasvaista naudanpaistijauhelihaa, marinoimattomia kanan filesuikaleita tai vaikka pakasteseitiä. Lihan voit ensin ruskistaa ihan pienessä tilkassa öljyä paistinpannulla, niin tulee maukkaampaa. (Jos lisään lihaa, niin en ainakaan itse yleensä soseuta keittoa.)

      Oma suosikkini on ihan tavallinen porkkana-sipuli-kukkakaalikeitto soseutettuna ja maustettuna pippurilla, suolalla, valkosipulilla ja kevyttuorejuustolla.

      Keitot ovat mielestäni kaikkein helpompia ruokia valmistaa, jopa ihan ilman mitään ohjetta. Mielikuvistusta saa käyttää, ja erittäin harvoin onnistuu epäonnistumaan :)

      • ei halua

        itse tehdä, niin kaupan pakastealtaasta löytyy myös monenlaisia keittoja, esim. pinaattikeittoa ja kasvissosekeittoa ja keittoja löytyy myös pusseissa... eikä ole kaloreita paljon!

        mä olen tätä laiskaa ihmissorttia;)


      • jättää pois

        keitosta jos haluaa kevyttä tarjota.


      • edellinen
        jättää pois kirjoitti:

        keitosta jos haluaa kevyttä tarjota.

        Arvasinkin, että tuo tulee vielä jossain vaiheessa esille, ja pohdin jo kirjoittaessani, että pitäisikö edes mainita koko perunaa :)

        Tietenkään perunasta ei kannata tehdä koko keittoa, mutta vaikkapa yksi iso tai kaksi pientä perunaa kattilallisessa keittoa tekee mielestäni keiton rakenteesta paremman, ja jotenkin pehmentää makua. Eivätkä ne keiton kalorit siitä vielä taivaisiin pomppaa. Eli itse laitan lähes keittoon kuin keittoon hieman perunaa.

        Mutta tämähän on vain minun mielipiteeni. Jos noudattaa esim vhh-ruokavaliota, niin peruna kannattaa tietenkin jättää pois.


      • keitto fani

        hei tässä kevyt tomaattikeitto Tomaattimurskaa paprikaa porkkanaa sipulia 2dl kevyt ruoka kermaa suolaa meiramia Keitä tomaattimurskaaa ja paprika sekä porksa
        akana melkein kypsäksi ja lisää freesattu sipuli keitä vielä noin 7-8
        minuuttia mausta minä lisään itse vielä hiukan makeaa chilikastiketta se antaa terävyyttä keitolle lisää lopuksi ruoka kerma älä keitä enää ota kattila liedeltä ja anna keiton vetäytyä hetki


    • kkkkkkkkkkk

      vettä, tomaattimurskaa, mausteita, rasvatonta kanaa tai kalaa tai lihaa ja sipulia, vähän suolaa, rasvatonta liemijauhetta/kuutio.

      Kamat kattilaan ja kiehautus ja hetki keittämistä.

      Hirveen makusta mutta todella kevyttä !

      • kyllä...

        ...miten saat tuosta kamalan makuista. Ehkä poltat sen pohjaan, tai laitat jotain mausteita, jotka eivät lainkaan sovi?


    • hyvää on..

      elikkä keittojuurespussi, pun.paprikaa, purjoa, kevyt kanaliemikuutio, nuudeleita murustettuina, tuoretta persiljaa ja mustapippuria. jos on liian suolatonta, lisää pan-suolaa..

    • keitto

      omia pakaste sieniä tai herkkusieniä 200.g voita
      purjo ,vehnäjauhoja 2rkl.1.L vettä 1 kasviskuutio
      1/2 pkt koskenlaskia juustoo .kirveliä hyppysellinen, pippuria,suolaa maun mukaan.kuullota sie. sip.sit kiehumaan kasvisk,
      maust.muk.20min. sit .kylmään vet.1.d vehnäj. sekaan.sekoit.kiehut10.min sit juusto .pieni.paloin. kuumennet. syödään.Paahto leipää.

    • hauduta

      1 1/2 .L vettä ,200.g punajuurta tuoreit.
      200.g kaalia,150.g sipulia,150.g porkkanoita,
      purjo,2kasviskuut.tinjamia,pippuria, suolaa,2.rkl öljyä.(smetanaa)Paloitellaan pieniksi. keitetään 30-60 min.Hyvää
      Kannattaa paseerata hiukan.Sit kiehumaan, kannen kera.Itse teen pataan.

    • hautumaan

      6 komiaa porkkanaa,1 sipuli,2rkl voita,yrttisuolaa,1,2 L kasvislientä(kuutioista.
      0.5 dl luonnonriisiä.tinjamia.pienennä ja raasta
      paseeraa laita kiehumaan.hauduta 40-50 min.

    • keittäjä

      syö keitettyjä sanomalehtiä. On kuitua ja varmasti vähän kaloreita. Juhlapäiväksi voit tehdä aikakausilehtikeiton.

    • diettailija

      Keitto 1: Suikalejuures pussi, kevyt kasvisliemikuutio(puolet). Soseeksi ja sekaan viipale tai pari 5% aamupalajuustoa. nams.

      Keitto 2: Kasviksia maun mukaan, punaisia linssejä, tummaa soijarouhetta ja kevyt kasvis/lihaliemikuutio.

    • leeve

      http://vakuoli.blogspot.com/search/label/soups keitot

    • pruttapappa

      Hernekeittopurkki riittää hyvin vaikka viikoksi. Niin kauan lantraat, kun kaivossa vettä piisaa. Kevenee aina vaan. Hyvää ja halpaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7259
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3841
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3440
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2433
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2372
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2266
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2179
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      41
      1846
    Aihe