Kevyt keittoja?

laihduttaja85

Moi!
Kertokaas erittäin kevyiden keittojen ohjeita,mitä laittaa keittoon?

16

4357

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viitseliäisyyttä

      kiitos!
      Käy finellin sivuilla

    • vaikkapa...

      ...joitain näistä valintasi mukaan:
      porkkana, selleri, parsakaali, kukkakaali, sipuli, purjo, kesäkurpitsa, peruna...

      Lisäksi hieman suolaa ja pippuria, ja muita mausteita kuten erilaisia yrttejä, persiljaa, basilikaa, herbes de provence, valkosipuli... Jos soseutat keiton, niin voit lisätä nokareen maustettua kevyttuorejuustoa antamaan makua ja pehmeyttä.

      Jos haluat lihaisamman keiton, niin lisää vähärasvaista naudanpaistijauhelihaa, marinoimattomia kanan filesuikaleita tai vaikka pakasteseitiä. Lihan voit ensin ruskistaa ihan pienessä tilkassa öljyä paistinpannulla, niin tulee maukkaampaa. (Jos lisään lihaa, niin en ainakaan itse yleensä soseuta keittoa.)

      Oma suosikkini on ihan tavallinen porkkana-sipuli-kukkakaalikeitto soseutettuna ja maustettuna pippurilla, suolalla, valkosipulilla ja kevyttuorejuustolla.

      Keitot ovat mielestäni kaikkein helpompia ruokia valmistaa, jopa ihan ilman mitään ohjetta. Mielikuvistusta saa käyttää, ja erittäin harvoin onnistuu epäonnistumaan :)

      • ei halua

        itse tehdä, niin kaupan pakastealtaasta löytyy myös monenlaisia keittoja, esim. pinaattikeittoa ja kasvissosekeittoa ja keittoja löytyy myös pusseissa... eikä ole kaloreita paljon!

        mä olen tätä laiskaa ihmissorttia;)


      • jättää pois

        keitosta jos haluaa kevyttä tarjota.


      • edellinen
        jättää pois kirjoitti:

        keitosta jos haluaa kevyttä tarjota.

        Arvasinkin, että tuo tulee vielä jossain vaiheessa esille, ja pohdin jo kirjoittaessani, että pitäisikö edes mainita koko perunaa :)

        Tietenkään perunasta ei kannata tehdä koko keittoa, mutta vaikkapa yksi iso tai kaksi pientä perunaa kattilallisessa keittoa tekee mielestäni keiton rakenteesta paremman, ja jotenkin pehmentää makua. Eivätkä ne keiton kalorit siitä vielä taivaisiin pomppaa. Eli itse laitan lähes keittoon kuin keittoon hieman perunaa.

        Mutta tämähän on vain minun mielipiteeni. Jos noudattaa esim vhh-ruokavaliota, niin peruna kannattaa tietenkin jättää pois.


      • keitto fani

        hei tässä kevyt tomaattikeitto Tomaattimurskaa paprikaa porkkanaa sipulia 2dl kevyt ruoka kermaa suolaa meiramia Keitä tomaattimurskaaa ja paprika sekä porksa
        akana melkein kypsäksi ja lisää freesattu sipuli keitä vielä noin 7-8
        minuuttia mausta minä lisään itse vielä hiukan makeaa chilikastiketta se antaa terävyyttä keitolle lisää lopuksi ruoka kerma älä keitä enää ota kattila liedeltä ja anna keiton vetäytyä hetki


    • kkkkkkkkkkk

      vettä, tomaattimurskaa, mausteita, rasvatonta kanaa tai kalaa tai lihaa ja sipulia, vähän suolaa, rasvatonta liemijauhetta/kuutio.

      Kamat kattilaan ja kiehautus ja hetki keittämistä.

      Hirveen makusta mutta todella kevyttä !

      • kyllä...

        ...miten saat tuosta kamalan makuista. Ehkä poltat sen pohjaan, tai laitat jotain mausteita, jotka eivät lainkaan sovi?


    • hyvää on..

      elikkä keittojuurespussi, pun.paprikaa, purjoa, kevyt kanaliemikuutio, nuudeleita murustettuina, tuoretta persiljaa ja mustapippuria. jos on liian suolatonta, lisää pan-suolaa..

    • keitto

      omia pakaste sieniä tai herkkusieniä 200.g voita
      purjo ,vehnäjauhoja 2rkl.1.L vettä 1 kasviskuutio
      1/2 pkt koskenlaskia juustoo .kirveliä hyppysellinen, pippuria,suolaa maun mukaan.kuullota sie. sip.sit kiehumaan kasvisk,
      maust.muk.20min. sit .kylmään vet.1.d vehnäj. sekaan.sekoit.kiehut10.min sit juusto .pieni.paloin. kuumennet. syödään.Paahto leipää.

    • hauduta

      1 1/2 .L vettä ,200.g punajuurta tuoreit.
      200.g kaalia,150.g sipulia,150.g porkkanoita,
      purjo,2kasviskuut.tinjamia,pippuria, suolaa,2.rkl öljyä.(smetanaa)Paloitellaan pieniksi. keitetään 30-60 min.Hyvää
      Kannattaa paseerata hiukan.Sit kiehumaan, kannen kera.Itse teen pataan.

    • hautumaan

      6 komiaa porkkanaa,1 sipuli,2rkl voita,yrttisuolaa,1,2 L kasvislientä(kuutioista.
      0.5 dl luonnonriisiä.tinjamia.pienennä ja raasta
      paseeraa laita kiehumaan.hauduta 40-50 min.

    • keittäjä

      syö keitettyjä sanomalehtiä. On kuitua ja varmasti vähän kaloreita. Juhlapäiväksi voit tehdä aikakausilehtikeiton.

    • diettailija

      Keitto 1: Suikalejuures pussi, kevyt kasvisliemikuutio(puolet). Soseeksi ja sekaan viipale tai pari 5% aamupalajuustoa. nams.

      Keitto 2: Kasviksia maun mukaan, punaisia linssejä, tummaa soijarouhetta ja kevyt kasvis/lihaliemikuutio.

    • leeve
    • pruttapappa

      Hernekeittopurkki riittää hyvin vaikka viikoksi. Niin kauan lantraat, kun kaivossa vettä piisaa. Kevenee aina vaan. Hyvää ja halpaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      76
      4058
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      105
      3574
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      83
      3383
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2809
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1683
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1191
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1174
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1130
    Aihe