Merentutkimus on lopetettava

Itämeren tutkimus on pelkästään rahan haaskausta ja olen yhtämieltä ministeri Vehviläisen kanssa, että merentutkimus nykymitoissaan on lopetettava. Se turha pytinki, merentutkimuslaitos, on pantava maantasalle.
91194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

lukutaidoton, kun et huomannut siitä uutisestasi, ettei tutkimusta olla lopettamassa, vaan siirtämässä muihin laitoksiin.

Äänestä
  • Sanoin, että se roska pitää lopettaa, niin kuin ministeri Vehviläinen suunnittelee. En viitannut mihinkään uutiseen.

    Pölvästi.

    Äänestä

  • Keikari.. kirjoitti:

    Sanoin, että se roska pitää lopettaa, niin kuin ministeri Vehviläinen suunnittelee. En viitannut mihinkään uutiseen.

    Pölvästi.

    kuin paljon pistetään rahaa yliopistoihin ja nehän tutkii ihan kamalasti, eiku lopetetaan.

    Äänestä

pelle, yhtään vakuuttavaa argumenttia mielipiteesi pohjaksi?

Äänestä
  • Jos merentutkimus olisi hyödyllistä, niin eihän sitä laitosta olisi pantu kasaan. Nyt turhanpäiväinen merentutkimuslaitoksen jengi heivataan rasitteeksi ympäristökeskukseen ja ilmatieteeseen. Noh, kyllä ne saa vielä potkut. Ainakin niitten hallinto.

    Äänestä

  • Keikari.. kirjoitti:

    Jos merentutkimus olisi hyödyllistä, niin eihän sitä laitosta olisi pantu kasaan. Nyt turhanpäiväinen merentutkimuslaitoksen jengi heivataan rasitteeksi ympäristökeskukseen ja ilmatieteeseen. Noh, kyllä ne saa vielä potkut. Ainakin niitten hallinto.

    se pelle!

    Se on nimittäin niin näillä tiedepalstoilla, että sen ensimmäisen väitteen esittäjän on kyettävä esittämään kunnon argumentin väitteelleen. Tieteellisessä keskustelussa perusteluksi ei kuitenkaan kelpaa vetoaminen auktoriteetteihin - varsinkaan poliittisiin päättäjiin!

    Äänestä

Lopetetaan Tyynenmeren tutkiminen nyt, kun sieltä on löytynyt valtava jätelautta. Ties mitä muuta sieltä löytyykään jos tutkimusta jatketaan.

Parasta olla tietämättä muuta. On kuluttajille niin paljon huojentavampaa olla tietämättä tällaisia, niin voi jatkaa hulvatonta kerskakulutusta ja kertakäyttömuovien käyttöä kun ei tiedä kolikon kääntöpuolesta mitään.

Lopetetaan varmuuden vuoksi Itämerenkin tutkimus. Sieltähän voi myös löytyä kaikenlaista päivänvaloa kestämätöntä.

Äänestä

Tämä päätöshän vain lisää rahanmenoa. Merentutkimuslaitoshan muutti vuonna 2005 uuteen toimitaloon, jonka kallein osa oli juuri merentutkimukseen suunnitellut labrat. Tämä päätöshän merkitsee, että ne pitää rakentaa uudelleen SYKEseen, ja se vasta on kallista ja lyhytnäköistä, että samat labrat rakennetaan uudestaan muutaman vuoden välein. Sama koskee myös atk-järjestelmiä jne. Mutta onneksi Suomen valtio on rikkaampi kuin koskaan, kun näin voidaan soutaa ja huovata ja rahaa palaa. Sitten vielä yksi ihan positiivinen asia, joka lisää valtion rahanmenoa. MTLn henkilöstön palkat ovat 27 % huonompia kuin muiden vastaavien tahojen. Tämä merkitsee että sekä ILään että SYKEseen siirtyvien työntekijöiden palkat nousevat samalle tasolle kuin siellä työskentelevien. Minunkin palkka nousee noin 400-500 € kuukaudessa. Ja kaiken lisäksi vielä merentutkimuksen taso heikkenee. Joten kaikki ei ole ihan sitä, miltä äkkiseltään voisi näyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keikari.. kirjoitti:

Itämeren tutkimus on pelkästään rahan haaskausta ja olen yhtämieltä ministeri Vehviläisen kanssa, että merentutkimus nykymitoissaan on lopetettava. Se turha pytinki, merentutkimuslaitos, on pantava maantasalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu