Vittoria Randonneur, saako mistään ?

Vittoristi

Vittoria Randonneur pistosuojattu on toiminut hyvin näillä kivikeleillä vaan tietääkö kukaan, saako niitä enää mistään ?

4

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monestakin
    • kuvan katselija

      miks toto a pistosuojatuks sanotaan joku milllin kerros...

    • Onko sille pistosuojaukselle joku standardoitu testaustapa olemassa?

      Siis millaisella nasta- tai lasinsirumatolla ajon sen pitää kestää. Ohuemmat suojaukset on pienempiä pistoja vastaan, suojaus sekin on.

      Itse renkaasta ei ole pidemmän ajan kokemusta ja näin kesällä ei hiekoitussepeliäkään asfaltilla juuri ole eli käytännön edusta en tiedä vielä.

    • Hempp@

      Kyllähän se jonkinlainen pistosuojaus on ihan kiva renkaassa olla kun etenkin kelveillä vastaan tulee vaikka minkälaista tavaraa. Eihän se renkaasta tuhoutumatonta tee, mutta antaa vähän sellaista varmuutta takaraivoon. Jos nasahtaa niin sitten nasahtaa olkoon millainen suojaus.

      Michelin Pro 3 Racet omassa maantiepyörässä alla, eivät meikäläisen ajoilla kestä kuin yhden kesän, syksyllä on vaihdettava uudet alle, kestoa luvattu vain päälle 2000 - 3000 kilometriä. Enemmän ajavilla kestää vain pari kuukautta. Mutta on ne hyvät renkaat, eivätkä ole vielä kertaakaan jättäneet tien varteen vaikka on ajettu lasinsiruista ja vaikka mistä.

      Mutta vastaavia on myös mm. Continentalin GP4000S, Schwalben Ultremo R.1 Evolution jne. nämä on vähän nopeampia renkuja mutta löytyyhän niitä vähän hitaampiakin, ainakin Schwalben Durano Plus ja Marathon Plus (sekä Marathon Supreme) olisivat kuulemma kestäviä ja ajokilometrejä kertynyt joillakin jopa 10 000 km!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      354
      4773
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      130
      4191
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      213
      2545
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      101
      2279
    5. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      1859
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      43
      1779
    7. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      1706
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1469
    9. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1356
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      52
      1331
    Aihe