miltä tuntuu vapaapudotus?

En nyt tiedä kuuluuko tämä tänne MUTTA. Ensi kesänä olisi tarkoitus hypätä tandemhyppy laskuvarjolla. Eniten vaan jännittää tää vapaapudotus aluksi. Jopa vuoristoradassa henkeni salpautuu koko ensimmäisen pitkän mäen ajaksi ja henki ei vaan kulje kumpaankaan suuntaan jostain syystä. Voiko vapaapudotusta verrata tuohon?
51675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaikkakaan vapaapudotuksen aluksi ei tule samanlaista vatsanpohjasta otttavaa putoamisen tunnetta koska vauhtia eteenpäin on aluksi sen verran paljon.
Tuo vauhti eteenpäin sitten kuolee ja vauhti alaspin kiihtyy. ensimmäisen 5-8 sekunnin jälkeen tiedät putoavasi lähinnä käsiin ja vartaloon ottavasta ilmavirrasta, joka tuntuu ehkä yllättävänkin kovalta. Vertaa esimerkiksi tunteeseen kun pistät käden auton ikkunasta motarilla ulos paitsi että nyt vauhtia on ~200mk/h. Tunne ei silti ole epämiellyttävä.

Äänestä

se kroppa lopulta muistaa hengittää vaikka ensimmäiset sekunnit menisikin pidättäessä=P
Ja toisaalta kyllä ihminen sen puoli minuuttia selviää hengittämättäkin=) Kyllä se tandemhyppymestari muistaa hengittää ja hoitaa teidät maanpinnalle ehjänä.

Äänestä
  • ihmisen aivot kestävät 6 minuuttia ilamn happea, vasta sen jälkeen, kun aivot on kuluttanut kaiken mahdollisen hapen, alkavat aivosolut kuolla, ELI EI HÄTÄÄ.
    lähteet: Tieteen Kuvalehti!

    Äänestä

  • elugga kirjoitti:

    ihmisen aivot kestävät 6 minuuttia ilamn happea, vasta sen jälkeen, kun aivot on kuluttanut kaiken mahdollisen hapen, alkavat aivosolut kuolla, ELI EI HÄTÄÄ.
    lähteet: Tieteen Kuvalehti!

    Hengittämättä 17 minuuttia vähän päälle. Ja vielä suorassa tv-lähetyksessä!!

    Äänestä

Kun hyppäät, älä katso alas maata kohti. Nautit paremmin hypystä katsomalla horisonttiin, putoamisen tunne on silloin mukavampi. Muista hymyillä kameramiehelle, se on ihan siinä sun nenän edessä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta hyppääjä kirjoitti:

En nyt tiedä kuuluuko tämä tänne MUTTA. Ensi kesänä olisi tarkoitus hypätä tandemhyppy laskuvarjolla. Eniten vaan jännittää tää vapaapudotus aluksi. Jopa vuoristoradassa henkeni salpautuu koko ensimmäisen pitkän mäen ajaksi ja henki ei vaan kulje kumpaankaan suuntaan jostain syystä. Voiko vapaapudotusta verrata tuohon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu