Mitä on nerous. Joillakin neroilla on sairauksia. Mielenterveyteen liittyviä. Picassokaan ei tainut olla kovin terve.
Selittäkää
nerous
6334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Neroina pidetään ihmisiä, jotka ovat jollakin alalla merkittävästi muita alan lahjakkuuksia edistyneemmällä tasolla ja pystyvät luomaan jotain uutta ja merkittävää tavalla, joka hämmästyttää muita ihmisiä.lähde? Yhdysvaltalainen psykologi Lewis Terman määritteli vuonna 1916 ”potentiaaliseksi neroksi” henkilön, jonka älykkyysosamäärä on ainakin 140.[1] Nerous yhdistetään usein erityisesti taiteisiin ja tieteisiin, joskin myös vaikkapa talouden ja politiikan alalla voi esiintyä tällaista poikkeuksellista lahjakkuutta. Neron arkkityyppinä pidetään Einsteinia, jonka älykkyysosamäärä oli luultavimmin noin 160–165.
Vaikka neroudelle ei ole yksiselitteistä määritelmää, niin useat tutkijat liittävät siihen epätavallisen suuren henkisen lahjakkuuden ja luovuuden. Nerot ovat yleensä ihmisiä, jotka muistavat poikkeuksellisen hyvin lukemansa ja kuulemansa, sekä osaavat tuottaa uuden tiedon vanhan pohjalta.lähde? Käytännössä nerous on tiedon uusiokäyttöä."
Tieteen Kuvalehti:
"Tuore tutkimus osoittaa oikeaksi yleisen käsityksen mielisairauden ja nerouden yhteydestä. Niin suurten älyllisten oivallusten kuin psyyken häiriöidenkin taustalla näyttää olevan aivojen heikentynyt kyky karsia saamiaan ärsykkeitä."
http://www.tieteenkuvalehti.com/Crosslink.jsp?d=195&a=1219&id=9246
sen jälkeen kun ovat ymmärtäneet jotain nerokasta, menny aivot paskaks.
Mun äo on 155. No ilmankos olenkin skitsofreenikko!
että jos kuvitttelee olevansa jotain erityistä. On mielisairas
tuossa wikipedian artikkelissa ovat muten keskihajonnalla 16, eli Einstein jos äo oli 160, saisi mensan testistä 190.
Uskoakseni korkea älykkyys, kuten sinulla helpottaa psykoosista paranemista ja vähentää sairastumisen riskiä.
"Niin suurten älyllisten oivallusten kuin psyyken häiriöidenkin taustalla näyttää olevan aivojen heikentynyt kyky karsia saamiaan ärsykkeitä."
Tieteen kuvalehden mukaan on siis parempi ajatella defensiivisesti ja sovinnaisesti, laumauskollisesti ja sosiaalisuskonnollisesti(?).
Vaikeimpien häiriöiden taustalla on kuitenkin epäterveen suuri tarve karsia saamiaan ärsykkeitä. Täten esim. psykopatiasta on hyötyä sosiaalisessa mielessä.