Missä voi kokeilla avantouintia Turun seudulla?
Avantouintia Turussa?
8
6092
Vastaukset
- oli jäässä
sunnuntaina. Ei muuta kuin uimarannalle ja kaira mukaan. Voi olla, että rannan läheltä ihan hyppimällä saa jään rikki.
On siellä joku virallisempikin avantouintipaikka.
http://www.jarvela.fi/index.php/littoistenjarvi - tätitäti
Ruissalon Saarronniemessä ja Kaarinan Hovirannassa.
- Kannatusmies
Timon hajua...
- uittamolla
mene turku sivuille pässi. eiköhän löydy
- Avantouintia
uittamolla kirjoitti:
mene turku sivuille pässi. eiköhän löydy
Tämä viesti tulee nyt keskellä kesää mutta syksyllä voit aloittaa esim.Ruissalon leirintäalueella,myös Saarronniemen Saukot löytyy Ruissalontien varrelta. Uittamolta uimarannalta löytyy Turun Avantouimarien paikka joskin vesi siellä on aika harmaata.Littoistenjärvellä Järvelässä on kiva paikka.Maariassa Karhunojantien varrella on hyvä kylmäuintipaikka,avaimia pukukoppiin saa Jäkärlän SPR:ltä. Maskussa Tarjoustalon kupeessa on ihanin paikka, Maskun Jääkarhut toimii siellä.Tervemenoa näihin,kokeile vaikka kaikkia paikkoja niin suosikki löytyy varmasti.Syksyllä tavataan!
- Else43
Avantouintia kirjoitti:
Tämä viesti tulee nyt keskellä kesää mutta syksyllä voit aloittaa esim.Ruissalon leirintäalueella,myös Saarronniemen Saukot löytyy Ruissalontien varrelta. Uittamolta uimarannalta löytyy Turun Avantouimarien paikka joskin vesi siellä on aika harmaata.Littoistenjärvellä Järvelässä on kiva paikka.Maariassa Karhunojantien varrella on hyvä kylmäuintipaikka,avaimia pukukoppiin saa Jäkärlän SPR:ltä. Maskussa Tarjoustalon kupeessa on ihanin paikka, Maskun Jääkarhut toimii siellä.Tervemenoa näihin,kokeile vaikka kaikkia paikkoja niin suosikki löytyy varmasti.Syksyllä tavataan!
Vesi on jo lämmennyt jokaisessa talviuimapaikassa niin, ettei se enää virkistä. Mutta ilokseni huomasin paikallisen Lapinniemen kylpylässä kylmävesialtaan, jonne pääsin virkistymään, vedessä olevien jääpalojen sekaan. Kyllä se ihanan virkistävää oli, vaikka allas olikin sellainen pieni purtilo, ettei siellä uida voinut, vain olla jököttää hetki.
Omassa avannossani uin talvisin aina 100 vetoa eli 60 - 70 metriä, olen uinut jo monta vuotta. Mutta en voi ylpeillä: Eräs minua nuorempi nainen ui parhaimmillaan neljä kertaa saman matkan kuin minä, ja eräs nuori mies kykenee - mikä kauhistus minulle, joka otin kellosta aikaa - olemaan jäisessä vedessä yli 20 minuuttia! (Kehtaanko myöntää, että minua melkein ilahdutti, kun huomasin hänen hytisevän kylmästä ja hampaidensa melkein kalisevan, kun hän viimein nousi jäsiestä vedestä). Itse olen hypotermian partaalla jo viidessä minuutissa.Kohtuullinen aika minulle jäisessä vedessä on enintään 2 - 3 minuuttia.
Kuitenkin kylpylän kylmävesiallas oli minulle iloinen yllätys. Ja vielä iloisempi se olisi ollut, jos siellä olisi voinut oikeasti uidakin, vetää ne sata vetoa, joista olen koko talven pitänyt kiinni. (Kylpylän vesi on minusta muuten aivan iljettävän lämmintä. Menin sinne, kun sain lahjakortin. Uhrauduin).
- alku55
http://www.saaronniemensaukot.fi/
Siinä on Turun paras avantouinti paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273525Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142750Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182682Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152368Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161937Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261646Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1441324