Puuro

lokamami

Milloin voi alkaa antamaan lapselle puuroa?? Tiedän että suositus on viisi kuukautta, mutta silti kysyn että milloin te olette alkaneet antamaan?? Mikä olisi hyvä aloituspuuro? Banaanipuuro? Lapsi on kohta 4 kk ja kiinteitä ollaan syöty jo reilu kuukausi kun oma maito loppui ja korviketta meni ihan hirveät määrät päivässä.

6

721

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n. 5-kk iässä

      Mikä on banaanipuuro? Selvennykseksi totean, että puuroilla tässä yhteydessä tarkoitetaan viljapuuroja eli kaura, ohra, ruis ja vehnä.

    • 5kk

      ja ihan "aikuisten puurohyllyltä" Nallen riisihiutaleilla, sen paketin jälkeen kauraa ja nyt on menossa kauraruista.......älä ny niitä vauvelipuuroja mee osteleen turhaa kun saa syödä ihan normaali-ihmistenkin juttuja...5kk-> siis..

      ymmärsin siis ton banaanipuuron olevan jotain vauvapuuroa??

      niin ja alusta saakka ollaan annettu aina hedelmäsosetta puuron kera 1/3prk

      • lapsen ravinnossa?

        Oletko joku vähä varainen luuseri?

        Ei ne aikuisten puurot sisällä rautaa ja vitamineja lapsen tarpeisiin.

        Ton pienen lapsuus ajan vois ruokkia lapsensa oikein.

        Säästäähän siinä toki kun syöttää lapselleen aikuisille tarkoitettua moskaa, lapsi onkin tosi hyvä paikka noille muutaman euron säästöille, hän saakin tosi hyvän lähtökohdan elämään.


      • joooooooooooooo
        lapsen ravinnossa? kirjoitti:

        Oletko joku vähä varainen luuseri?

        Ei ne aikuisten puurot sisällä rautaa ja vitamineja lapsen tarpeisiin.

        Ton pienen lapsuus ajan vois ruokkia lapsensa oikein.

        Säästäähän siinä toki kun syöttää lapselleen aikuisille tarkoitettua moskaa, lapsi onkin tosi hyvä paikka noille muutaman euron säästöille, hän saakin tosi hyvän lähtökohdan elämään.

        ai KUNNON KAURAPUURO, RUISPUURO tai NELJÄNVILJAN on mielestäsi MOSKAA?????????????????? herää pahvi... jos et uskalla omallesi syöttää klönttejä sisältävää niin älä tuu itkemään sitten kun alotatte 8kk ruoat kun kakookakookakooooooooooooooo... ja pitoisuudet ovat varmasti riittäviä jos neuvolassakin normaalia KUNNON puuroa suositellaan ja todella moni ihminen niitä vauvoillensa antaa... senkus syötätte niittä pahvilaatikolle maistuvia ja kakalle;) haisevia nössövauva"puuroja"


    • maissi, alkuun!

      viljat vasta vähän myöhemmin.

    • T....

      Me aloitimme viime sunnuntaina porkkanalla. Poika on nyt 5.5 kk.
      Täällä suositellaan 6 kk vain äidinmaitoa ja sitten aloitetaan banaanilla tai porkkanalla.

      On myös jotkut ketkä aloittaa jo 4 kk - mutta jos haluaa katsoa myös allergien takia niin ei kannata lian aikaisin. Ne 2 kuukautta sujuu niin pian ohi, kannataa odottaa.

      Kuukaus myöhemmin jos päiväruoka meni hyvin, tule iltapäivällä hedelmä. Eli omenaa tai banania.
      Ja vielä kuukausi myöhemmin tulee sitten iltapuuro.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      17
      1707
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      447
      1418
    3. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1299
    4. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1005
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      18
      970
    6. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      943
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      117
      853
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      401
      809
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      790
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      126
      770
    Aihe