Elikkä mul on sellanen tilanne, että mursin oikean jalan kahdesta paikasta pahasta kohtaa n.2kk sitten. Sen 2kk olen aika pitkälti maannut sohvalla ja nyt oon alottamas laihdutusta ja viikko sit sain alkaa kävelemään normaalisti. Huonoo on se, että lenkille en pääse/saa mennä enkä muutenkaan rasittaa jalkaa paljoa. Kuntoa ei niin tarvitsisi kohottaa, mut laihtua pitäis enimmäkseen mahasta. Olen 16v, pituutta on ~170cm ja painoa ~65kg.
Eli jotain vinkkii miten alkaa laihduttamisen. :)
Eli jotain vinkkii miten alkaa laihduttamisen. :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
kuntoon, eli pohkeet ja reisilihakset on ne tärkeimmät tuon murtuman vuoksi. Saitko lähetettä fysioterapiaan, se voisi olla hyvä, koska olet nuori ja olisi tärkeä saada liikeradat ja lihakset kuntoon. Fyssareissakin on tietty eroja, mutta heiltä yleensä saa hyvät niksit. kysy hoitavalta lääkäriltäsi lähetettä.
ja sain ohjeita lihaksille ja liikeradalle. liikerata on kunnossa ja lihakset on ihan ok. sieltä ei sit enää saanut hyödyllisiä ohjeita lihaksille