Edistääkö koripallo pituus kasvua?

geo1

mä oon ihmetelly monta kertaa sitä että edistääkö korippallon pelaaminen pituus kasvua (tai yleensäkkin liikkuminen) ku kaikki koripalloillijat on nii pitkiä. Vai johtuuko se vaa geeneistä?

3

1752

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys olla

      siitä, että koripalloon kuin myös lentopalloon varsinkin rahakkaammissa liigoissa hakeutuu/valikoituu pidempiä miehiä koska pituudesta on lajissa hyötyä.

      • hooäll

        Kun koriksessahan hypitään paljon esim. levypalloihin, siitä kuulemma kasvaa..- sama lentiksessä-..mutta kyl niitä lyhyitäki on ja ne voi olla myös useimmiten kentän parhaita pelaajia....-


    • Sweezzz

      Yksi syy koripalloilijoiden pituuteen on se, että monen koripalloilijan vanhemmat ovat itse pelanneet koripalloa ja heidän lapsensa ovat saaneet heiltä pituuskavu geenejä. Myös vanhempien esimerkin ansiosta monet alkavat pelata koripalloa. Ei meille ainakaan junnuna mitään mömmöjä syötetty jos sitä mietitte ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      104
      1243
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe