Pituus

pätkä1987

olen kuullut että joogaa/pilatesta harrastamalla voi saada pituuteen muutamia lisä senttejä. Pitääkö paikkansa?

7

2249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idän-matkailija

      Vopi hyvinkin olla niin. Olen kasvanut yllätyksekseni 2 cm pituutta ja olen harjoittanut joogaa. Armeijassa olin 177 ja nyt 179. hyvin harvoin olen mitannut, mutta Vietnamissa oli nuori mies jonkun modernin digilaitteen kanssa ja annoin hänen mitata ja punnita minut. Olin aivan yllättynyt, kun se vempain sylki ulos paperiliuskan.

      • Tri Aikuinen

        ...ja hän veti sinua hyväntahtoisesti nenästä kun näki että sinulla oli heikko itsetunto lyhyen mittasi takia. Sait kuitenkin rahalle vastinetta kun itsetuntosi parani rutkasti.

        Rahasi menivät jollekin New Age - kultille.


    • toinen pätkä

      Pituus voi vaikuttaa lisääntyneen, kun ryhti paranee. Eli hukkasentit saadaan hyvään käyttöön. Mitään uutta kasvupyrähdystä ei enää tapahdu, valitettavasti.

    • Guru tietää

      Mutta salaisen venyasanan harjoittamista ei suositella aloittelijoille ja pitemmällekin ehtineille se saattaa olla hieman tuskallinen käytettävistä apuvälineistä ja avustajista johtuen.
      Itse alan kuitenkin olla jo melkoinen metriheikki!

      • Guru tietää

        missä on lyhyt on myös pitkä.


    • Tri Aikuinen

      Aikuisen ihmisen pituuskasvu on jo loppunut ja jollei sinulle kasva lisää selkänikamia niin pituustesi on saavutettu.

      Ryhtisi voi kyllä parantua jos olet kyssy. Jos nyt kuitenkin olet joku Notre Damen kellonsoittaja niin älä odota liikoja ihmeitä.

    • tzz

      On todettu, että venyttely vaikuttaa pituuteen. Ihminen ei tietenkään "kasva", mutta jos selkärankaa venyttelee, ryhti parane ja nikamat saavat ns. tilaa väliinsä, mikä näkyy parin sentin kasvuna. Itselläni on skolioosi, mikä on parantunut useita asteita joogan avulla. Ennen minulla oli pituutta 176 cm, mutta töiden takia olen laiminlyönyt joogaharjoituksiani, joten nykyään olen 174 cm pitkä. Pitääpä ottaa itseään niskasta kiinni ja alkaa joogaamaan vaikka ruokatunnilla ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      173
      1174
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      532
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      514
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe