Ovat ihmiset aina sanoneet mua tyhmäksi. Vuosia kiistin tuon väittämän ja pidin heitä väärässä. Mutta viimein tänään tein tuon valopää testin ja kas kummaa se on totta. Olen vajakki. Eli mulla on matala äö. Kuulun ihmiskunnan pohjasakkaan, eikä mulle voi antaa vastuullisia aivoja vaativia tehtäviä. Olen toiminut 8 vuotta yrittäjänä ja en ole saanut käytännössä mitään säästöjä. Olen ostellut pölvästimäisesti autoja jne. Kaiken selittää vajaa älyni. En myöskään pärjää muutenkaan mm. naissuhteissa jne. Eli matala älyni on raskas taakka kantaa. Kuitenkin pärjäsin koulussa aikanaa 8,6 keskiarvolla. Mitä siis huomattavan alhainen älyni kertoo suomalaisesta koulusta.
Vajakkina
Nimetön
3408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla aikoinaan koulussa keskiarvo oli vain 6,5 -7 luokkaa. Aina olin kuitenkin ja olen edelleen kyllä asioista heti perillä, mutten mitenkään muuten omasta mielestä erityinen ihminen. On mua joku joskus kehunut "teräväksi". Töissä tullut oltua samassa paikassa n. 20v ja sieltä alhaalta noussut porras kerralla nykyiseen vastuullisempaan hommaaan. Ehkä vähän nopeammin kuin muut, kun muilla ei ole ollut siihen halukkuutta. Muutama vuosi sitten otin ja kävin Mensan testissä ja sain ihan yllätävän tuloksen, korkeampi kuin 99,9% ikäluokkaasi kuuluvilla eli enenmmän kuin oma hemoglobiini.
Taloudellisesti on nyt iän karttuessa alkanut pärjäämään paremmin muttei mitään kummempaa omaisuutta hankittuna kuin auto ja talo joka miltei maksettu. Ja myös minä olen aikoinani eronnut vuosia sitten ja en ole vielä(kään) pystynyt löytämään uutta toimivaa parisuhdetta. Että se siitä älykkyydestä!
Ei kannata heittää kirvestä kaivoon.
Se että sinua haukutaan tyhmäksi ei todista mitään. Ja kuitenkin kritiikissä saattaa olla ripaus jostain muusta ilmiöstä. Katsos kun termi tyhmä ei kerro missä mennään - sen alle voi laittaa kaikki ihmiset tällä planeetalla.
Lähdetäänpä liikkeelle persoonallisuudesta - kaikilla on sellainen. Yrittäjillä on todettu tietynlaisia piirteitä enemmän kuin muilla; luottavainen, uskoo itseensä jne.
Hyviä piirteitä, mutta ne voivat ohjata toimintaa liikaa.
Mikäli mennään suoraan veikkaukseen, ja tässä heitän nyt vaan lonkalta, niin epäilen että teet paljon päätöksiä joita voi luonnehtia hätiköidyiksi - esim. uuden kalliin auton ostaminen mikäli se syö liikaa yrityksen pääomaa.
Kaikki pitää maksaa takaisin, eikä Yrittäjä pääse helpolla - päinvastoin. Monesti Yrittäjyys on todella hankalaa. Se että et ole saannut säästöjä todistaa ehkä vaan sen miten vaikeeta se tässä maassa on.
Ja mitä kanssa ihmisiin tulee, niin he haukkuvat yleensä kaikki jotka uskaltavat tehdä päänsä mukaan eivätkä kuuntele toisia ihmisiä.
Tässä olisi siis (ehkä, puhdasta arvailua) kehittymisen paikka - kaikilla on jonkin verran parannettavaa.
Itsehillintää kannattaa kehittää. Se mikä tuntuu jonkin aikaa hyvältä idealta saattaakin olla emämunaus jne.
Se että sinulla oli 8,6 keskiarvo todistaa sen että muistisi ja logiikkasi pelaa suht. ok - eli et voi olla ihan tyhmä. :)
Jos epäilet omia päätöksiäsi, niin kysyä neuvoa joltain luotettavalta henkilöltä.
PS. Kaikilla ei ole yhtä paljon ominaisuutta jota kutsutaan nimellä maalaisjärki.
Sen on jonkinlainen kyky oppia maailmanmenosta sen verran että omat vaistot kehittyvät - kuin itsestään.
(Veikkaan että tämä menee "intuition alitajuisen kehittymisen piikkiin")
Olen älykkäämpi kuin 99,99 % ihmisistä sanoi testi ja lääkäri.
Miksi elän veneen alla ja juon viinaa päivästä toiseen ?