sodan aikana saksalaiset on tehneet kivihiilestä öljyä.kuulema turpeesta voi tehdä samalla menetelmällä mutta miten?
ne saksalaiset
odotan vastausta
1195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Saksalaiset käyttivät mm. Fischer-Tropsch -prosessia syntesoidessaan kivihiilestä öljyjä ja bensiiniä. Käsittääkseni samaa prosessia voisi käyttää myös turpeen, biomassan ja esimerkiksi "palavan kiven" syntesointiin polttoaineiksi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fischer-Tropsch_process
Nykyisin etelä-afrikkalaiset ovat hakoja tässä: apartheidin aikoina oli kauppasaarron uhka jatkuvasti päällä ja kun omia öljyvaroja ei ollut riittävästi, mutta kivihiiltä oli, niin otettiin samat systeemit käyttöön kuin natsi-Saksassa.
Homma on ilmeisesti saatu niin tehokkaaksi, että liiketoiminta on kannattavaa, vaikka öljyäkin on vapaasti saatavilla. Vai subventoidaankohan toimintaa edelleen?