oikea kirjoitusmuoto on tietysti

se kirjoitetaan "kalaksi" se on suomea!
4256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mietin vähän aikaa miten kala ja tähtitiede liittyvät yhteen...? Linnurata, tähtikuviot...niin "kalaksi". ;)
Vähän liiaksi kalan makua....

Äänestä
  • kalahan maistuu hyvältä

    Äänestä

  • vika? kirjoitti:

    kalahan maistuu hyvältä

    Kalaksi, Linnunrata, Rapu, Skorpioni, Iso ja pieni karhu, Oinas, Härkä, Leijona, jne.

    Sitten ne vielä uskaltavat epäillä, ettei muualla olisi elämää...

    Äänestä

koska kalaksin sotkee sillituotteisiin.

Kyllä galaksi toimii jo suomalaisenkin suussa ja siten sitä olen aina nimittänyt. Mielestäni g:n vääntäminen tarpeetta k:si on turhaa, koska suomen kielessä on g ylsisesti käytössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalaksi! kirjoitti:

se kirjoitetaan "kalaksi" se on suomea!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu