Olisinko gootista käyvä ,jos vaikkapa hieroisin naamaani ja tukkaani tuhkaa ja pukeutuisin sellaiseen mustaan 150 litran jätesäkkiin ,jossa olisi reiät käsille ? Pistäisin vielä vampyyrinhampaat suuhun ja ottaisin tuollaisen coolin Dracula-ilmeen naamalle ja baanalle! Olisiko kova gootti ??? Jos vaikkapa mummot kauhistuisivat ?
Muuten,mikä siinä IDEANA tässä goottivemputuksessa ? Onko se kristinuskon vastainen liike ?
Eikö ihminen voi olla oma itsensä ilman tuota karseaa rekvisiittaa ?
Aina pitää seurata kuin kananpoikalaumassa jonkin villityksen aloittajaa :toisilla pitää olla muotifarkut jne. jne; joillakin on naama väärällään jos jotakin nastaa ja rengasta sun muuta namikkaa - ei minusta terve tasapainoinen ihminen tuollaista saatanan krääsää tarvitse.
Kyllähän siinä taas pisnes pyörii ,kun saadaan myytyä goottitilpehööriä asiaan hurahtaneille ,jepp...
Minua kummastuttaa tuo keinotekoisuus,joka ei näytä tuovan mitään olennaista ihmisen persoonaan rikkautta lisää - vai olenko ihan yössä kuin gootti konsanaan.
En tunne gootteja henkilökohtaisesti mutta varmaan ovat sympaattisia ihmisiä ,sitä en epäile.
Skriivailen ja riivailen tässä osittain huumorimielessä - hyvää päivänjatkoa vain !
Goottihömppäily muotivillitys ?
6
847
Vastaukset
- se on.
Tosin en mie ymmärrä, miten anime ja manga liittyy myös siihen.
- juoppoartisti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gootti
Rakas joulupukki, anna ihmisille älynlahja lukea asioista ja alakulttuureista ENSIN vaikka wikipediasta ennen kuin he tulevat jauhamaan paskaa keskustelupalstoille...- mr. Spock
tuota ylläkuvaamaani...krääsää jne.
- diapolos
Mustat vaatteet ja olet gootti. Itse pyörin tällä palstalla koska hommailen paljon samojen asioiden poarissa kuin gootit. Pukeudun kuitenkin halpoihin ja epämuodikkaisiin vaatteisiin niin en ole gootti. Muuutenkin tuntuu typerältä että ajatusmaailma rajoituu johonkin muoti-ilmiöön, silleen ettei voi kuunnella esim. jotai musaa jos ei oo goottia.
- goth or not?
Tosta tuli mieleen yleensä ihmisten mieltymys pukeutumiseen. On paljon sellaisia "pissiksiä" joiden pukeutuminen ei taas mene mulle jakeluun. Minkä ihmeen takia pitää ahtaa itsensä tiukkoihin farkkuihin ja pikkutakkeihin? Tai hipit rastoineen, kukaan täysjärkinen ei pilaa hiuksiaan rastoihin tai kulje ylitsevuotavan kirkkaissa hampuissa. Arabi-miehet, ne joilla on valkonen kaapu päällä, minkä helvetin takia?
On ihmisiä joille on tärkeetä näyttää kristinuskon vastaisilta koska se on niin hiton coolia säikyttää mummot ja papat liikennevaloissa. Joillekin pakanuus on osa arkielämää ja osa palvoo saatanaa 24/7-> 52/52. Miksi, oi miksi kysytään täällä suomi24:n palstalla!
Mulle on oikeesti ihan sama miten jengi pukeutuu, mutta mua ottaa päähän kun joltakin puuttuu ymmärrys ja viitsimys ottaa asioista selvää..
Miksi hopparit roikottaa housujaan polvissa??? Tosi epäkäytännöllistä?
Miksi nuori hevipoika 14-wee käyttää nahkarotsia kuumana kesäpäivänä ja hikoilee?
Miksi naiset käyttää korkokenkiä?
Juuri tämmösii tyhmii juttuja... Keinotekoista olla omaitsensä, tosi epäaitoa pukeutua niihin vaatteisiin missä tuntee olonsa mukavaksi.. Eikö niin?????
Miksei sulla oo aivoja? - jei.
siis, tämä "gööttihömppäily" on vaan tietynlaisten musiikinlajien ympärille rakentunut alakulttuuri, ei mitään sen kummempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953527Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222345Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182338Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91068- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621007Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18982Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80927