Kylläpä on tämänvuotinen Lumilinna tosi kiva. Se kannattaa katsastaa sekä valoisan että pimeän aikaan. Ai mitenkä? No ostakaa kausilippu niin voi käydä niin usein kun huvittaa. Kokekaa se itse älkääkä uskoko tyhmän naapurin kuulopuheita että joku sen tuttu oli vissiin käyny eikä tykänny. Muutenki kemiläiset kommentoi liikaa asioista mistä heillä ei oo oikeaa tietoa. Puhutaan p...aa ottamatta selvää miten asia on.
Esim. Sarius ei oo kaupungin pussista pois. jne.
Esim. Sarius ei oo kaupungin pussista pois. jne.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tehty vaikka viimevuotinen oli miusta parempi, ei tuos tän vuotises oo viel tullu kyl käytyäkään, mutta naapuriki sano jotta viimevuotinen ol parempi.
toimiston mainos/selitys.
matkailutomisto
Matkailutoimisto ei varmasti "mainosta" täällä mitään Lumilinnaa... Käsittääkseni se on puolueeton "laitos"
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa, minä ostin kausiliput myös omalle koiralle ja kahdelle pienelle marsulle, pääsevät nuo karvaiset pienet ystäväni myös kokemaan tuon hämmästyttävän upean lumilinnan.
Rakensin takapihalle myös oman lumilinnan, kustannukset tulevat ajan kanssa takaisin itselle. Nimittäin, sain myytyä kausiliput kahdelle pakolaisperheelle, jotka nyt asustaa siellä, näkevät kerjäläiset kerrankin nyt myös tuon upean ammuin illoin.
Joopa joo. Oman mielipiteensä saa tuoda julki jos kerran pitää tuosta lumilinnasta. Asian idea oli myös se että tutustukaa asioihin ennenku annatte kommentteja niistä. Kemiläisiä vaivaa sellanen et ku jotain uutta tulee kaupunkiin, oli se vaikka liike tai ravintola tms. niin kukaan ei uskalla lähteä tutustuun vaan ootetaan että joku kertos kuulopuheen et joku oli käyny ja sen mielestä se oli p...a. Sitten 10v. päästä käydään siellä jos firma tms. on vielä pystyssä!
Lumilinna! Voi vittu. Ei tota voi enää edes nauraa...
Haluaisin kuulla teiltä paremmin asiaa tuntevilta kemiläisiltä kuka tuon lumilinna-ajatuksen "isä"
todellisuudessa on? Nimittäin Porissa ilmestyvässä Satakunnan Kansassa oli 22.2.08 juttu Kemin lumilinnasta ja sen yhteydessä valotettiin lumilinnan taustaa seuraavasti:
otsikko: "Näin se keksittiin"
ja varsinainen juttu:
"Kemin Lumilinna keksittiin matkailumurtaja Sampon risteilyllä 1994. Markkinointisihteeri Seppo Lankinen intoutui ideoimaan asiaa tv-ikoni Heikki Kahilan kanssa.
Pikkupoikamainen ideointi päättyi Lankisen mukaan innovaatioon, kun hän tokaisi Kahilalle, että Kemiin rakennetaan maailman suurin lumilinna.
Kemissä oli kuitenkin jo aiemmin päätetty markkinoida kaupunkia lumen ja meren kaupunkina ja lumirakentaminenkin oli jo pulpahtanut esiin, Lankinen korostaa."
Olen viime aikoina kulkenut ympäri maata ja olen tietysti joutunut sanomaan monta kertaa, että olen Kemistä. Yhtään kertaa missään ei ole mainittu lumilinnaa mutta nämä ns silmäätekevät kumma kyllä törmäävät joka paikassa Lumilinnasta kyselijöihin.