Toveri Fidel on vapaa entisestä työstään.Joten...ei kun soitto Cubaan.
Siinä nuorta verta vetämään kemijärven kapinajunaa.
Muistakaa sanoa että herättää Chen mukaan.
Kemijärvi nousuun.Vaviskoon koko maailma.
Eläköön kemijärvi.VIVA LA REVOLUCION!!!!!
Siinä nuorta verta vetämään kemijärven kapinajunaa.
Muistakaa sanoa että herättää Chen mukaan.
Kemijärvi nousuun.Vaviskoon koko maailma.
Eläköön kemijärvi.VIVA LA REVOLUCION!!!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
isä aurinkoinen oli stalin, "karpaatit" viittaavat ceausescuun. molemmat kuolleita kuten myös che. fidel taas on sairauseläkkeellä.
oliko pointtisi se että meidän tulee tyytyä nivalaan? näinhän se taitaa olla.
lapuanliikkeen hengessä kohti lokakuuta, kommarit ulos valtuustoista!
Koko Suomessa on sama tilanne,eli kaikki päin persettä..
Kemijärven ja Summan ym, tapausten jälkeen kaikki vain nousee pintaan.
Kemijärven tapuksesta vain näkyy selvästi miten suomessa työmiestä arvostetaan. Eli ei mitenkään, pidetään pilkkana.
saa suomessa lääkärin palkkaa. ala vain pitää olla oikea. ruikutuksen sijaan palstalla mahdollisesti olevat työttömät tai työttömyysuhan alaiset voisivat panostaa pari vuotta uudelleenkouluttautumiseen. jopa ihan omin varoin valtion opintotuen turvin eikä työllisyyskoulutuksena, koska ainaskin sellumies pikkaraista tuntui työviranomaisten tuki ärsyttävän.
Etkö voisi tulla sieltä 60-luvulta tähän päivään ja sanoa " Kemijärven tapauksesta vain näkyy selvästi miten euroopassa työmiestä arvostetaan. Eli ei mitenkään, pidetään pilkkana"
Nyt eletään globalisaatiota jossa työ siirtyy euroopasta kaukoitään, näin ensialkuun, ja sieltä seuraavaan vielä halvempaan paikkaan.
Ei sillä ole työmiehen arvostuksen kanssa mitään tekemistä, vain rahan.
Itseasiassa täällähän vasta työmiestä arvostetaan, euroopan työmiellä on niin kova palkka, ettei täällä kannata mitään valmistaa.
Noh, kaikilla on aikansa. Työmiehen arvostus oli tosi huonoa silloin, kun niillä selkosilla oli ensimmäisiä savotoita ja uittoja. Hyvä että työmies hengissä pysyi, kirveellä vaan honkaa kumoon, ja sen myötä maksettiin. Siitäpä tuo työmiehen elämä on pikkuhiljaa parantunut. Siellä kuuskyt- seitkytluvulla taisi olla tuo työmiehen kulta-aika, eikös silloin lomalta paluurahtkin tulleen, ettäs duunari viitsi lomalta töihin palata. Sitten tuli metsäkoneet ja lopetti pohjoisesta metsurin ammatin siinä muodossa kun se aikanaan tuli tunnetuksi. Sellunkeittoa se ei ainakaan vähentänyt, päinvastoin. Nyt tuo rakennemuutos iski sitten sellukattilaa kylmäksi, vielä kuitenkin joku paperikone suoltaa monia laatuja, vaan aikansa niilläkin. Näin se on maailma aina mennyt, kaikilla on ollut aikansa, ja aina se muutos on jotakin kirvellyt, vähän kun tippuri hepin nokassa.
olen tippurimiehen kanssa samaa mieltä. työmiestä arvostetaan ja työmiehen perheestä pidetään huolta. ei ollut ennen sosiaaliturvaa, työttömyyspäivärahaa, koulutusta, terveydenhuoltoa, asfaltoituja teitä.
ei yhteiskunta koskaan valmis ole eikä stabiili. omaisuuksien uudelleenjako on aina käynnissä ja asioista on hyvä pitää meteliä. tälläkin palstalla olevalla typerällä ja sivistymättömällä mölinällä on yhteiskuntaa koossapitävä funktio: se antaa järkevämmille puolesta ja vastaan-ihmisille motivaation löytää kompromissi.
kovalla kiireellä, se hyvinvointivaltio mikä suomi on ollut, on jo historiaa!
Täällä pärjää vain röyhkeät ja itsekkäät.
Kyynärpäätaktiikka on tämänpäivän sana: heti, mulle, kaikki tänne!
Mitä paremmin huijaat tai röyhkeästi rahastat, sen arvostetumpi olet!
Montako suomalaista poliitikkoa tai virkamiestä on tuomittu tai erotettu väärinkäytöksien vuoksi? vrt. muualla maailmassa? Vai ovatko muka suomalaiset niin umpirehellistä sakkia?
!!!!!!!!!!!!!!
ja yritä olla tulematta takaisin