nori-levyt

sushiin

Auttakaa tyhmää! Kun tekee itse sushia kuivatuista merilevyistä, pitääkö levyjä liottaa tms. vai lätkitäänkö riisi suoraan vain kuivan levyn päälle?

8

5671

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika S.

      Vaimostaniko puhut?

      Ja puhutko levyistä vai levistä, vaiko peräti levälevyistä?

      • =merilevä

        nori-levy tarkoittaa kuivattua merilevälevyä, sitä jolle riisi asetellaan, kun tehdään sushi-rullia.


    • sushin ystävä

      Hei!

      Tein tänään sushia pitkästä aikaa. Minulla on ohje, jonka mukaan noriarkkia paahdetaan kuuman (lieden) levyn päällä. On kätevää kun keittää sushiriisiä ohjeen mukaan, eli laittaa kylmään veteen ja levylle, joka kuutosella. Kun vesi kiehuu kunnolla, siirretään kattila levylle, joka on "kakkosella": tuolloin jää kuuma levy vapaaksi norin pientä rapeuttamista varten.

      Sushiriisi lätkitään kyllä suoraan tuolle arkille (itse kostutin sitä tänään vähän etikalla, mutta menee helposti pöperöksi siten), ja riisissähän on makea etikkaliemi, joka kostuttaa sitten sitä noriakin. Veitsen voi kastella etikkaan ennen leikkaamista.

      Onnea sushin valmistamiseen!

      • sushin ystävä

        Vielä siitä noriarkin paahtamisesta: älä siis laita suoraan kuumalle levylle, vaan liikuttele arkkia muutama sentti levyn yläpuolella. Tumma nori muuttuu "kypsyessään" vaaleanvihertväksi - vaihda silloin kulmaa, josta kiinni pitäen arkkia kypsyttelet.


    • sushinsyöjä

      Syön usein sushia. Ne noriarkit joita täällä kaupasta saa, ovat ihan käyttövalmiita eli ei niitä todellakaan tarvitse ruveta paahtelemaan millään levyillä. Sushiriisi "lätkitään suoraan vain kuivan levyn päälle", kuten aloittaja muotoili. Katsokaa kuitenkin että norilevy on oikein päin.

      Riisistä tulee tarpeeksi kosteutta noriin, rullatessa voi sitten sipaista hiukan vettä sormella viimeiselle sentille (jolla siis ei ole riisiä...), että liimautuu hyvin rullaksi. Valmista rullaa voi hieman "silitellä" kostein käsin, on nimittäin helpompi leikata sitten.

      • sushin ystävä

        "Ne noriarkit joita täällä kaupasta saa, ovat ihan käyttövalmiita eli ei niitä todellakaan tarvitse ruveta paahtelemaan millään levyillä."

        Täällä? Missä? Täällä missä asun kaupasta puolestaan saa kahtaa tyyppiä noriarkkeja: paahdettavia (tummanvihreitä) ja "käyttövalmiita" (vaaleanvihreitä). Edellisiä todellakin kannattaa paahdella levyillä.

        Suosittelen viimeiselle arkin sentille, sille jossa riisiä ei ole, sipaistavaksi etikkaa veden sijaan.


      • myös sushin ystävä
        sushin ystävä kirjoitti:

        "Ne noriarkit joita täällä kaupasta saa, ovat ihan käyttövalmiita eli ei niitä todellakaan tarvitse ruveta paahtelemaan millään levyillä."

        Täällä? Missä? Täällä missä asun kaupasta puolestaan saa kahtaa tyyppiä noriarkkeja: paahdettavia (tummanvihreitä) ja "käyttövalmiita" (vaaleanvihreitä). Edellisiä todellakin kannattaa paahdella levyillä.

        Suosittelen viimeiselle arkin sentille, sille jossa riisiä ei ole, sipaistavaksi etikkaa veden sijaan.

        En nyt ole mikään sushiguru, mutta mun tietääkseni väri voi liittyä myös norin laatuun. Yleensä mitä tummempi nori, sitä laadukkaampana sitä pidetään. Eli vihreä ei ole yhtä hienostunutta kuin tummempi. Ja jos paketissa lukee "yakinori" tai "yaki-sushinori", se on mun tietääkseni jo paahdettu. Voi sitä silti paahdella jos väkisin haluaa, maku vahvistuu.


    • Ugcctugic

      Ihan vaan kuivaan levään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      153
      1188
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      112
      1009
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      53
      716
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      709
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      7
      664
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      70
      648
    7. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      611
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      49
      607
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      571
    10. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      63
      540
    Aihe