nori-levyt

sushiin

Auttakaa tyhmää! Kun tekee itse sushia kuivatuista merilevyistä, pitääkö levyjä liottaa tms. vai lätkitäänkö riisi suoraan vain kuivan levyn päälle?

8

5117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika S.

      Vaimostaniko puhut?

      Ja puhutko levyistä vai levistä, vaiko peräti levälevyistä?

      • =merilevä

        nori-levy tarkoittaa kuivattua merilevälevyä, sitä jolle riisi asetellaan, kun tehdään sushi-rullia.


    • sushin ystävä

      Hei!

      Tein tänään sushia pitkästä aikaa. Minulla on ohje, jonka mukaan noriarkkia paahdetaan kuuman (lieden) levyn päällä. On kätevää kun keittää sushiriisiä ohjeen mukaan, eli laittaa kylmään veteen ja levylle, joka kuutosella. Kun vesi kiehuu kunnolla, siirretään kattila levylle, joka on "kakkosella": tuolloin jää kuuma levy vapaaksi norin pientä rapeuttamista varten.

      Sushiriisi lätkitään kyllä suoraan tuolle arkille (itse kostutin sitä tänään vähän etikalla, mutta menee helposti pöperöksi siten), ja riisissähän on makea etikkaliemi, joka kostuttaa sitten sitä noriakin. Veitsen voi kastella etikkaan ennen leikkaamista.

      Onnea sushin valmistamiseen!

      • sushin ystävä

        Vielä siitä noriarkin paahtamisesta: älä siis laita suoraan kuumalle levylle, vaan liikuttele arkkia muutama sentti levyn yläpuolella. Tumma nori muuttuu "kypsyessään" vaaleanvihertväksi - vaihda silloin kulmaa, josta kiinni pitäen arkkia kypsyttelet.


    • sushinsyöjä

      Syön usein sushia. Ne noriarkit joita täällä kaupasta saa, ovat ihan käyttövalmiita eli ei niitä todellakaan tarvitse ruveta paahtelemaan millään levyillä. Sushiriisi "lätkitään suoraan vain kuivan levyn päälle", kuten aloittaja muotoili. Katsokaa kuitenkin että norilevy on oikein päin.

      Riisistä tulee tarpeeksi kosteutta noriin, rullatessa voi sitten sipaista hiukan vettä sormella viimeiselle sentille (jolla siis ei ole riisiä...), että liimautuu hyvin rullaksi. Valmista rullaa voi hieman "silitellä" kostein käsin, on nimittäin helpompi leikata sitten.

      • sushin ystävä

        "Ne noriarkit joita täällä kaupasta saa, ovat ihan käyttövalmiita eli ei niitä todellakaan tarvitse ruveta paahtelemaan millään levyillä."

        Täällä? Missä? Täällä missä asun kaupasta puolestaan saa kahtaa tyyppiä noriarkkeja: paahdettavia (tummanvihreitä) ja "käyttövalmiita" (vaaleanvihreitä). Edellisiä todellakin kannattaa paahdella levyillä.

        Suosittelen viimeiselle arkin sentille, sille jossa riisiä ei ole, sipaistavaksi etikkaa veden sijaan.


      • myös sushin ystävä
        sushin ystävä kirjoitti:

        "Ne noriarkit joita täällä kaupasta saa, ovat ihan käyttövalmiita eli ei niitä todellakaan tarvitse ruveta paahtelemaan millään levyillä."

        Täällä? Missä? Täällä missä asun kaupasta puolestaan saa kahtaa tyyppiä noriarkkeja: paahdettavia (tummanvihreitä) ja "käyttövalmiita" (vaaleanvihreitä). Edellisiä todellakin kannattaa paahdella levyillä.

        Suosittelen viimeiselle arkin sentille, sille jossa riisiä ei ole, sipaistavaksi etikkaa veden sijaan.

        En nyt ole mikään sushiguru, mutta mun tietääkseni väri voi liittyä myös norin laatuun. Yleensä mitä tummempi nori, sitä laadukkaampana sitä pidetään. Eli vihreä ei ole yhtä hienostunutta kuin tummempi. Ja jos paketissa lukee "yakinori" tai "yaki-sushinori", se on mun tietääkseni jo paahdettu. Voi sitä silti paahdella jos väkisin haluaa, maku vahvistuu.


    • Ugcctugic

      Ihan vaan kuivaan levään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6129
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      49
      4156
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4031
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3883
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2978
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2597
    7. 41
      2595
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      29
      2286
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2151
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      451
      1865
    Aihe