Katsoiko kukaan tiistaina 19.2 Nigella -ohjelman? Siinä tehtiin ihanan näköinen suklaakakku ilman jauhoja, mutta en kirjoittanut siitä reseptiä ylös. Olisikohan joku täältä nähnyt ohjelman ja ottanut reseptin ylös? Äkkivilkaisulta en löytänyt reseptiä hänen kotisivuitakaan.
nigellan suklaakakku 19.2
4
2728
Vastaukset
- Nigella - Syötävän hyvää
250 g tummaa suklaata (vähintään 70 % kaakaota)
125 g huoneenlämpöistä suolatonta voita
6 munaa (erottele 4 munasta valkuaiset ja keltuaiset erikseen)
2 dl hienoasokeria
2 rkl Cointreau-likööriä (ei välttämätön)
1 appelsiinin raastettu kuori (ei välttämätön)
Vuoan halkaisija 23 cm
Päälle:
5 dl kuohukermaa
1 tl vaniljasokeria
1 tl Cointreau-likööriä (ei välttämätön)
1/2 tl makeuttamatonta kaakaojauhetta koristeluun- teko-ohje mukana, en jaksa ...
Omistan Nigellan kirjan Syötävän hyvää, siitä suo suomenkielinen raaka-aineluettelo, mutta linkkinä Nigellan sivuilta reseptipankista alkuper. ohje.
http://www.nigella.com/recipes/recipe.asp?article=151 - minäkin...
teko-ohje mukana, en jaksa ... kirjoitti:
Omistan Nigellan kirjan Syötävän hyvää, siitä suo suomenkielinen raaka-aineluettelo, mutta linkkinä Nigellan sivuilta reseptipankista alkuper. ohje.
http://www.nigella.com/recipes/recipe.asp?article=151himoitsen tätä kakkua. En kuitenkaan ole aikaisemmin suklaakakkuja kokeillut ja ajattelin, että voiko tämän tehdä myös maitosuklaaseen..? En nimittäis oo mikään kova tumman suklaan ystävä. Onko kukaan kokeillut...meneekö maut ihan pieleen jos liian vähän kaakaota...?
- maitosuklaa on eri suklaata
minäkin... kirjoitti:
himoitsen tätä kakkua. En kuitenkaan ole aikaisemmin suklaakakkuja kokeillut ja ajattelin, että voiko tämän tehdä myös maitosuklaaseen..? En nimittäis oo mikään kova tumman suklaan ystävä. Onko kukaan kokeillut...meneekö maut ihan pieleen jos liian vähän kaakaota...?
Maitosuklaan koostumus on ihan toinen kuin tumman leivonta- ja ruoanlaittosuklaan, kokeile edes kerran alkuperäisellä ohjeella. Voi olla että maitosuklaalla tulee jotakin ihan muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745296Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213330Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1332577Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712306Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191526- 821245