Minulle oma etu ei aina ole tärkein seikka.
Huomaan kyllä jo "nettikeskusteluidenkin" perusteella, että erityisesti luonnevikaisiksi tekeytyvillä on erilainen ajettelumalli kuin minulla. "Luonnevikaisen" käytöstä ohjaavat vain ja ainoastaan omat itsekeskeiset motiivit!
Onko oma etu aina tärkein?
6
280
Vastaukset
- on tärkeää
muttei niin tärkeää etten pystyisi huomioimaan
myös toisia ihmisiä ja heidänkin hyvinvointiaan.- hermiitti
Itseäänkin pitää rakastaa, mutta jos itserakkaudesta alkaa olla muille harmia, niin sitten ehkä voisi miettiä omaa käytöstään?
- puhut.
hermiitti kirjoitti:
Itseäänkin pitää rakastaa, mutta jos itserakkaudesta alkaa olla muille harmia, niin sitten ehkä voisi miettiä omaa käytöstään?
Tosin oikein itserakas ihminen ei varmaan näe
omassa käytöksessään mitään moitittavaa. - ritalin
Moni päättää, mikä on toiselle parasta ja mitä toinen haluaa. Useimmat päättävät, mitä toinen ajattelee mistäkin jne. Kuuntelematta toista ja muistamatta todellisia tapahtumia, vaan pelkästään stereotypioita.
- Pitäisi ottaa selvää
ritalin kirjoitti:
Moni päättää, mikä on toiselle parasta ja mitä toinen haluaa. Useimmat päättävät, mitä toinen ajattelee mistäkin jne. Kuuntelematta toista ja muistamatta todellisia tapahtumia, vaan pelkästään stereotypioita.
mitä toinen oikeasti haluaa.Se mikä tuntuu itses-
tä hyvälle ja oikealle,ei välttämättä tunnu toi-
sesta samalle kun kaikki olemme erilaisia ihmi-
siä.Toisen hyvä on toisen paha.
Anja Niemelän kirjassa Peilikuvasi Valehtelee
SYY kummeksuu ihmisiä, jotka kyllä haluavat hyvää, mutta eivät kunnioita itseään arvostaakseen laatua: "Teidän ymmärryksenne yskii, kun käytätte muita välineinä oman - muka hyvänne - saavuttamiseksi. Te etsitte hyväänne jopa siitä, että katkeroitatte muiden mielen. Mihin te hyvää etsiessänne unohdatte laadun, miksi ette kunnioita itseänne vaatiaksenne laatua?"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273493- 412339
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352168Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71937Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431532- 381369
- 1271252
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591210Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451155- 131139