Valemuistot

HeppuHej

Kipeä muisto voi olla valemuisto.

Varo johdattelevaa terapeuttia. Kertoo uusin Tiede-lehti.

5

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskonuskon

      Paul Cameronin mukaan Freud olisi ollut homo, joka kuitenkin itse tajusi olevansa sairas ja siksi teki psykoanalyyttisen teoriansa

      • HeppuHej

        kuin paperilehdessä.

        http://www.tiede.fi/uusinnumero/?id=113&vl=2008

        Esimerkkitapaus oli naisesta, jolle oli poksahtanut päähän muisto, että häntä oli käytetty seksuaalisesti hyväksi lapsena. Hän epäili isoisäänsä ja kertoi tälle asian. Isoisä alkoi selvittää asiaa ja ilmeni, että tyttö oli 3 vuotiaana katetroitu sairaalassa ja tästä oli jäänyt kyseinen muisto.


      • Anonyymi
        HeppuHej kirjoitti:

        kuin paperilehdessä.

        http://www.tiede.fi/uusinnumero/?id=113&vl=2008

        Esimerkkitapaus oli naisesta, jolle oli poksahtanut päähän muisto, että häntä oli käytetty seksuaalisesti hyväksi lapsena. Hän epäili isoisäänsä ja kertoi tälle asian. Isoisä alkoi selvittää asiaa ja ilmeni, että tyttö oli 3 vuotiaana katetroitu sairaalassa ja tästä oli jäänyt kyseinen muisto.

        Jos olisin terapeutti, epäilisin muistoa, jos se on äkillisesti vasta terapiassa tullut mieleen. Lisäksi ammatillisen vastuun pitäisi herätä sitä suuremmalla syyllä mitä enemmän muistoa kytketään irralliseen todistusaineistoon, joka ei kuitenkaan ole mitään oikeustodistekelpoista materiaalia. Eli terapoitavan muisto esimerkiksi kytkeytyy valokuvaan. Tällöin on todennäköistä, että muisto on mielen valokuvan aineksista luoma.

        Toinen hälytysmerkki on mielestäni, kun tarina alkaa kuulostaa piirteiltään enenevässä määrin rikosfiktiolta. Esimerkiksi Auerin tapauksessahan lapset kertoilivat hyväksikäytön lisäksi satanistisista lemmikkien surmaamisista (oliko ne nyt hamstereita). Vaikka itse hyväksikäyttö on voinut tapahtua, tämä olisi ainakin minulle vakava hälytysmerkki itse terapia/tutkimusprosessin synnyttästä suggestiosta. Siitä, että lapsi kertoo, mitä hän olettaa kuulijan haluavan kuulla tai millä hän huomaa saavansa kuulijoidensa mielenkiinnon. Kun palaute (terapeutin kiinnostus, lisäkyselyt) ruokkivat tietyntyylisiä juttuja, näitä sitten kerrotaan. Esimerkiksi lapsi ei saa terapeutin huomiota kertomalla uusimmasta pikku autostaan, vaan kertomalla kokemistaan kauhujutuista.

        Samanlainen rikosfiktioelementtien hiipiminen tarinaan (eli koettujen kauhujen voimistuminen joka muistelukerralla) nousee esiin Ylen Valemuisto - dokumentissa. Ensin valemuiston kokenut luuli isänsä hyväksikäyttäneen tätä, ja muiston avautuessa lisää mukana oli jo naapurikin, joka lopulta oli muistoissa jo tappanutkin jonkun tytön. Tässä vaiheessa dokumentin päähenkilö alkoi itsekin epäillä muistiaan.

        Terapeutilla on suuri vastuu ja olisi hyvä ymmärtää mielen toimintaa laajasti.


    • Anonyymi

      Itselläni on valemuisto, että olen keskustellut eräästä asiasta yhden henkilön kanssa, vaikka tämä on osoittautunut mahdottomaksi, kun tutkin milloin keskustelu olisi pitänyt käydä. Valemuisto on muodostunut siitä, että olen mielessäni käynyt vuoropuhelua tuon henkilön kanssa kuvitteellisesti, ja sitten ajan kanssa (vuosikymmenien kuluttua) tästä on muodostunut muisto aidosta keskustelusta hänen kanssaan.

      Merkillistä sillä muisto on täysin elävä ja "oikea" muisto.

    • Anonyymi

      Mieleenkiintoinen aihe.
      Olen pohtiunut, olisiko vaikka jotkut lapsuusajan reissut valemuistoja toiveajattelun tuloksena. Kaksi häpeällistä lapsuusajan muistoa ovat masturboiminen uimahallin poreammeessa muiden läsnäollessa ja yritys yhdyntään siskon kanssa, vaikka nämä voivat olla totta, kun teininä olin todella riippuvainen masturboimisesta ja sitä oli pakko tehdä. Toivon suurimman osan muistoista olevan valemuistoja.
      Toisaalta, jos jotkut kipeät muistot eivät olisi valemuistoja, voi psyykata itselleen niiden olevan niitä.
      Valemuistohan tarkoittaa myös sitä, että ihmistä on helppo manibuloida. Muunmuassa terapiassa näin voisi toimia, sillä jos luotto on terapeuttia kohtaan vankka, hän voi taivuttaa muistosi ja näin muuttavan ajatustasti. Onko se sitten hyvä vai huono, se riippuu muistosta ja miten sen käsittelee.

      Entäs jos et olisi tehnyt jotain, sanotaan nyt vaikka varastanut korukaupasta kalliin timattikorin ja ryöstänyt törkeästi isovanhempasi, syyllinen manibuloisi muutaman "todistajan" kanssa muistosi omaksesi ja näin tunnustaisit teon. Miten tässä tilanteessa eläisi? Voihan sen selvittää tietenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3522
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      20
      2912
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2584
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      70
      2359
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2201
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      50
      2128
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1696
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1573
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1485
    Aihe