Valemuistot

HeppuHej

Kipeä muisto voi olla valemuisto.

Varo johdattelevaa terapeuttia. Kertoo uusin Tiede-lehti.

5

928

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskonuskon

      Paul Cameronin mukaan Freud olisi ollut homo, joka kuitenkin itse tajusi olevansa sairas ja siksi teki psykoanalyyttisen teoriansa

      • HeppuHej

        kuin paperilehdessä.

        http://www.tiede.fi/uusinnumero/?id=113&vl=2008

        Esimerkkitapaus oli naisesta, jolle oli poksahtanut päähän muisto, että häntä oli käytetty seksuaalisesti hyväksi lapsena. Hän epäili isoisäänsä ja kertoi tälle asian. Isoisä alkoi selvittää asiaa ja ilmeni, että tyttö oli 3 vuotiaana katetroitu sairaalassa ja tästä oli jäänyt kyseinen muisto.


      • Anonyymi
        HeppuHej kirjoitti:

        kuin paperilehdessä.

        http://www.tiede.fi/uusinnumero/?id=113&vl=2008

        Esimerkkitapaus oli naisesta, jolle oli poksahtanut päähän muisto, että häntä oli käytetty seksuaalisesti hyväksi lapsena. Hän epäili isoisäänsä ja kertoi tälle asian. Isoisä alkoi selvittää asiaa ja ilmeni, että tyttö oli 3 vuotiaana katetroitu sairaalassa ja tästä oli jäänyt kyseinen muisto.

        Jos olisin terapeutti, epäilisin muistoa, jos se on äkillisesti vasta terapiassa tullut mieleen. Lisäksi ammatillisen vastuun pitäisi herätä sitä suuremmalla syyllä mitä enemmän muistoa kytketään irralliseen todistusaineistoon, joka ei kuitenkaan ole mitään oikeustodistekelpoista materiaalia. Eli terapoitavan muisto esimerkiksi kytkeytyy valokuvaan. Tällöin on todennäköistä, että muisto on mielen valokuvan aineksista luoma.

        Toinen hälytysmerkki on mielestäni, kun tarina alkaa kuulostaa piirteiltään enenevässä määrin rikosfiktiolta. Esimerkiksi Auerin tapauksessahan lapset kertoilivat hyväksikäytön lisäksi satanistisista lemmikkien surmaamisista (oliko ne nyt hamstereita). Vaikka itse hyväksikäyttö on voinut tapahtua, tämä olisi ainakin minulle vakava hälytysmerkki itse terapia/tutkimusprosessin synnyttästä suggestiosta. Siitä, että lapsi kertoo, mitä hän olettaa kuulijan haluavan kuulla tai millä hän huomaa saavansa kuulijoidensa mielenkiinnon. Kun palaute (terapeutin kiinnostus, lisäkyselyt) ruokkivat tietyntyylisiä juttuja, näitä sitten kerrotaan. Esimerkiksi lapsi ei saa terapeutin huomiota kertomalla uusimmasta pikku autostaan, vaan kertomalla kokemistaan kauhujutuista.

        Samanlainen rikosfiktioelementtien hiipiminen tarinaan (eli koettujen kauhujen voimistuminen joka muistelukerralla) nousee esiin Ylen Valemuisto - dokumentissa. Ensin valemuiston kokenut luuli isänsä hyväksikäyttäneen tätä, ja muiston avautuessa lisää mukana oli jo naapurikin, joka lopulta oli muistoissa jo tappanutkin jonkun tytön. Tässä vaiheessa dokumentin päähenkilö alkoi itsekin epäillä muistiaan.

        Terapeutilla on suuri vastuu ja olisi hyvä ymmärtää mielen toimintaa laajasti.


    • Anonyymi

      Itselläni on valemuisto, että olen keskustellut eräästä asiasta yhden henkilön kanssa, vaikka tämä on osoittautunut mahdottomaksi, kun tutkin milloin keskustelu olisi pitänyt käydä. Valemuisto on muodostunut siitä, että olen mielessäni käynyt vuoropuhelua tuon henkilön kanssa kuvitteellisesti, ja sitten ajan kanssa (vuosikymmenien kuluttua) tästä on muodostunut muisto aidosta keskustelusta hänen kanssaan.

      Merkillistä sillä muisto on täysin elävä ja "oikea" muisto.

    • Anonyymi

      Mieleenkiintoinen aihe.
      Olen pohtiunut, olisiko vaikka jotkut lapsuusajan reissut valemuistoja toiveajattelun tuloksena. Kaksi häpeällistä lapsuusajan muistoa ovat masturboiminen uimahallin poreammeessa muiden läsnäollessa ja yritys yhdyntään siskon kanssa, vaikka nämä voivat olla totta, kun teininä olin todella riippuvainen masturboimisesta ja sitä oli pakko tehdä. Toivon suurimman osan muistoista olevan valemuistoja.
      Toisaalta, jos jotkut kipeät muistot eivät olisi valemuistoja, voi psyykata itselleen niiden olevan niitä.
      Valemuistohan tarkoittaa myös sitä, että ihmistä on helppo manibuloida. Muunmuassa terapiassa näin voisi toimia, sillä jos luotto on terapeuttia kohtaan vankka, hän voi taivuttaa muistosi ja näin muuttavan ajatustasti. Onko se sitten hyvä vai huono, se riippuu muistosta ja miten sen käsittelee.

      Entäs jos et olisi tehnyt jotain, sanotaan nyt vaikka varastanut korukaupasta kalliin timattikorin ja ryöstänyt törkeästi isovanhempasi, syyllinen manibuloisi muutaman "todistajan" kanssa muistosi omaksesi ja näin tunnustaisit teon. Miten tässä tilanteessa eläisi? Voihan sen selvittää tietenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      100
      1109
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      50
      932
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      893
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      145
      867
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      677
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      669
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      617
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      594
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      568
    10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      68
      564
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      540
    12. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      534
    13. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      509
    14. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      85
      496
    15. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      483
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      473
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      62
      463
    19. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      460
    20. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      456
    Aihe