Mitäköhän herkkuja saisi pakastemustikoista, kun niitä tuli kesällä kerättyä. Sellaisenaan eivät kummoiselta maistu. Mustikkapiirakkaa on tehty, mutta olisiko muita ehdotuksia?
Mitä pakastemustikoista?
7
2918
Vastaukset
- mustikkamamma
Meillä tehdään juotavaa mustikkasoppaa....eli siis perunajauhoilla suurustetaan vähän paksummaksi kuin pelkkä mehu. Juodaan ihan sellaisenaan, ei tarvi tehdä puuroa kaveriksi.
- ehdotus!
Tee mustikkamuffineita! Ne ovat takuulla herkullisia ja mielestäni muffineista nimenomaan mustikkamuffinit ovat ehdottomasti parhaita. Ja jos et muuta keksi, niin laita puuron/jogurtin/rahkan joukkoon.
- litkunlipittäjä
Heippa!
Mustikoistahan saa vaikka mitä! Leivonnaiset taitavat olla monipuolisin mihin niitä voi tunkea.
Mutta miten olisi pirtelöt ja smoothiet? Mustikkapirtelö on todella hyvää! Eli mustikoita, jäätelöä ja maitoa sokeria sopivassa suhteessa niin että tulee tasaisen paksua ja makeaa. On muuten hyvää.
Ja todella hyvä on myös smoothie, joka on käytännössä terveellinen vaihtoehto pirtelölle mutta maistuu vähintään yhtä hyvältä (raikkaammalta). Eli kulhoon tai blenderiin mustikoita ja halutessasi muita marjoja tai hedelmiä (esim. mansikat ja vadelmat) sekä maustamatonta jugurttia. Sitten vaan soseutetaan tasaiseksi. Voi laittaa myös maitoa jos haluaa juoksevampaa. On muuten todella ihana vitamiinipommi! Suosittelen. Toki sokeriakin tai hunajaa saa laittaa jos on makean perään. - Terveellinen
Rasiallinen mustikoita, iso kypsä banaani sekä rasvatonta piimää.
Survotaan sekaisin sauvasekoittimella herkulliseksi juomaksi.
Makeaa ja maistuvaa ilman lisättyä sokeria, banaani riittää. - maustelija
Sopivat oikein hyvin maustamattoman jugurtin höysteeksi, sokeria oman maun mukaan tai ei ollenkaan. Varmaan sopivat myös viilin joukkoon.
- perheen
suosikki on mustikkakukko. Tee sitä ja tarjoa sen kanssa joko vaniljajädeä tai sitten vaikka mascarponevaahtoa.
- CrystalCinnamon
Pellavainen marjaherkku (2:lle)
3 dl maustamatonta jogurttia
1 dl vadelmia
1 dl mustikoita
1 dl moniviljahiutaleita
2 rkl sokeria
Sekoita kaikki ainekset keskenään ja tarjoa kylmänä.
Ja sit tämmönen:
Kevyt mustikkahyvä (4:lle)
2 dl maustamatonta jogurttia
1 rkl sitruunamehua
2 tl vaniljasokeria
2 liivatelehteä
2 dl mustikoitat
keinotekoista makeutusainetta
Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen. Sekoita jogurtti, sitruunamehu ja vaniljasokeri keskenään. Lisää makeutusainetta niin että seos maistuu melko makealta -maku on laimeampi valmiissa ruoassa. Sulata liotetut ja puristellut liivatteet tippaan kiehautetta vettä. Sekoita liivateseos jogurtin joukkoon ja vispaa jogurtti kuohkeaksi. Lisää mustikat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2487549Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393961Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1192226Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261657- 471510
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8953Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948