Mitä pakastemustikoista?

Marjan kerääjä

Mitäköhän herkkuja saisi pakastemustikoista, kun niitä tuli kesällä kerättyä. Sellaisenaan eivät kummoiselta maistu. Mustikkapiirakkaa on tehty, mutta olisiko muita ehdotuksia?

7

2796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustikkamamma

      Meillä tehdään juotavaa mustikkasoppaa....eli siis perunajauhoilla suurustetaan vähän paksummaksi kuin pelkkä mehu. Juodaan ihan sellaisenaan, ei tarvi tehdä puuroa kaveriksi.

    • ehdotus!

      Tee mustikkamuffineita! Ne ovat takuulla herkullisia ja mielestäni muffineista nimenomaan mustikkamuffinit ovat ehdottomasti parhaita. Ja jos et muuta keksi, niin laita puuron/jogurtin/rahkan joukkoon.

    • litkunlipittäjä

      Heippa!

      Mustikoistahan saa vaikka mitä! Leivonnaiset taitavat olla monipuolisin mihin niitä voi tunkea.

      Mutta miten olisi pirtelöt ja smoothiet? Mustikkapirtelö on todella hyvää! Eli mustikoita, jäätelöä ja maitoa sokeria sopivassa suhteessa niin että tulee tasaisen paksua ja makeaa. On muuten hyvää.
      Ja todella hyvä on myös smoothie, joka on käytännössä terveellinen vaihtoehto pirtelölle mutta maistuu vähintään yhtä hyvältä (raikkaammalta). Eli kulhoon tai blenderiin mustikoita ja halutessasi muita marjoja tai hedelmiä (esim. mansikat ja vadelmat) sekä maustamatonta jugurttia. Sitten vaan soseutetaan tasaiseksi. Voi laittaa myös maitoa jos haluaa juoksevampaa. On muuten todella ihana vitamiinipommi! Suosittelen. Toki sokeriakin tai hunajaa saa laittaa jos on makean perään.

    • Terveellinen

      Rasiallinen mustikoita, iso kypsä banaani sekä rasvatonta piimää.
      Survotaan sekaisin sauvasekoittimella herkulliseksi juomaksi.
      Makeaa ja maistuvaa ilman lisättyä sokeria, banaani riittää.

    • maustelija

      Sopivat oikein hyvin maustamattoman jugurtin höysteeksi, sokeria oman maun mukaan tai ei ollenkaan. Varmaan sopivat myös viilin joukkoon.

    • perheen

      suosikki on mustikkakukko. Tee sitä ja tarjoa sen kanssa joko vaniljajädeä tai sitten vaikka mascarponevaahtoa.

    • CrystalCinnamon

      Pellavainen marjaherkku (2:lle)

      3 dl maustamatonta jogurttia
      1 dl vadelmia
      1 dl mustikoita
      1 dl moniviljahiutaleita
      2 rkl sokeria

      Sekoita kaikki ainekset keskenään ja tarjoa kylmänä.

      Ja sit tämmönen:

      Kevyt mustikkahyvä (4:lle)

      2 dl maustamatonta jogurttia
      1 rkl sitruunamehua
      2 tl vaniljasokeria
      2 liivatelehteä
      2 dl mustikoitat
      keinotekoista makeutusainetta

      Laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen. Sekoita jogurtti, sitruunamehu ja vaniljasokeri keskenään. Lisää makeutusainetta niin että seos maistuu melko makealta -maku on laimeampi valmiissa ruoassa. Sulata liotetut ja puristellut liivatteet tippaan kiehautetta vettä. Sekoita liivateseos jogurtin joukkoon ja vispaa jogurtti kuohkeaksi. Lisää mustikat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1631
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1288
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      782
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe