maailmankaikkeudessa on pimeää ainetta noin 85% tätä ainetta ei voi nähdä eikä sitä ole koskaan löydetty mutta kuitenkin suurin osa maailmankaikkeudesta on tätä ainetta joka pitää maailmankaikkeuden kasassa.jos tätä inetta ei olisi maailmankaikkeus romahtaa kasaan.
pimeä aine
hawking
141128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Koko pimeä aine johtuu laskuvirheestä.
> Koko pimeä aine johtuu laskuvirheestä.
mieltä, niin todistapa väitteesi ja osoita, missä se virhe on!
kiekkogalaksin gravitaatiota ei voi laskea Newtonin peruskaavalla kiekon välittömässä läheisyydessä. Kiekon reunalla gravitaatio on moninkertainen saman massaiseen palloon verrattuna.
Ja onhan tunnettua, että lähes kaikki galaksit ovat joko kiekkoja taikka kiekkomaisia spiraaleja.
Ei niitä Newtonin peruskaavalla lasketakaan. Toki se antaa hyvän likiarvon johtuen Newtonin hyvästä arvauksesta eli etäisyyden neliöjuuresta.
Totuus on toisenlainen. Galaksien massat tiedetään riittävän tarkasti, samoin niiden pyörimisnopeudet. Jos pimeää energiaa ja massa ei olisi ne hajoaisivat oman hyrrävoiman ansiosta. Kyseessä on siis havainto jonka avulla on laskettu puuttuvan massan suuruinen pimeän energian aiheuttama gravitaatio ja sen likiarvo.
Kappale aiheuttaa ylimääräistä gravitaatiota liikkuessaan. Mitä suurempi nopeus sen suurempi gravitaatio.. mutta tämähän onkin kaikille selvää..
Ps. laskuja voi harjoitella Einsteinin kenttäyhtälöillä, niitä löytyy 14 kappaletta mutta pieni varoituksen poikanen, ne ovat aika työläitä eikä Einstein itsekään niiden avulla viitsinyt laskeskella.
Se on ainakin 5-kertaisesti alakantissa heti kiekon reunalla. Newtonin kaava alkaa toimia kiekolla vasta, kun ollaan riittävän kaukana sen reunasta.
Ja vaikkei peruskaavalla laskettaisikkaan, niin se lasketaan siitä johdetulla kaavalla. Ja sinä tapahtuu nimenomaa se virhe. Lähtökohta on liian yksinkertainen. On oltava käytössä kaava, joka huomioi pallosta poikkeavan massajakauman galaksissa oltaessa galaksin reunalla. Ja sellaista en ole nähnyt yksinkertaista missään! Iteroimalla numeerisesti sen voi ainakin ratkaista kohtuullisen siististi, mutta se edellyttää tietokoneen käyttöä.
Newton ei sellaista esittänyt, koska hänen aikanaan ei taidettu edes tuntea galakseja, saatikka niiden muotoja?
Tästä yksinkertaisesta virheestä laskennassa johtuu se, että galaksien reunoille haetaan "pimeätä ainetta", jolle ei ole minkäänlaista tarvetta heti, kun lasketaan oikealla menetelmällä.
> Ps. laskuja voi harjoitella Einsteinin
> kenttäyhtälöillä, niitä löytyy 14 kappaletta
> mutta pieni varoituksen poikanen, ne ovat aika
> työläitä eikä Einstein itsekään niiden avulla
> viitsinyt laskeskella
Einsteinin kaavoja en käyttäisi kovinkaan herkästi, kun muistaa minkälaisia seulakaavoja ne ovat. Ne pitää itse johtaa ja niiden perusteet tarkkaan selvittää, jos meinaa niitä käyttää. Niissä on liikaa puutteita ja virheellisiä oletuksia, joita ei ole oikaistu. Ei edes Einsteinin itsensä toimesta. Mies ajateli, että pimittämällä totuus, siitä ei tarvitse välittää. Ja valitettavan harvoja se edes tänä päivänä kiinnostaa.
t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
On osa ääretöntä jumaluutta. Jumaluushan ei voi olla tyhjää tyhjiötä. Kvalifioimaton Absoluutti läpäisee koko avaruuden. Emme ole kaikin osin selvillä sen paremmin Jumaluusabsoluutin kuin Universaalisen absoluutin täsmällisestä statuksesta, mutta tiedämme jälkimmäisen toimivan aina siellä, missä Jumaluus- ja Kvalifioimaton Absoluutti toimivat.
Jumaluusabsoluutti saattaa olla universaalisesti läsnä oleva, mutta hän on tuskin läsnä avaruudessa. Perimmäinen on tai tulee joskus olemaan avaruudellisesti läsnä neljännen avaruustason äärireunoille saakka.
Epäilemme, onko Perimmäisellä koskaan avaruudellista läsnäoloa kokonaisuniversumin periferian ulkopuolella, mutta näiden rajojen muodostamissa puitteissa Perimmäinen yhdentää asteittain kolmeen Absoluuttiin sisältyvien potentaalien luovaa organisoimista.
Muunmuassa näin sanotaan Urantia-kirjassa.
Savorinen Savosta tietää miksi pimeää ainetta ei tarvita eli miksi sellaista ei ole oikeasti olemassakaan. http://www.onesimpleprinciple.com/23
Niin teen, mutta kehotan puhumaan rajojen sisällä. Pimeästä aineesta on hyvin vähän tietoa, eikö? Joten tuskin tavallinen tallaaja siitä kaikkea tietää.
"Tätä ainetta ei voi nähdä eikä sitä ole koskaan löydetty"
Mistä olet saanut moista päähäsi? Saatammehan havaita jatkuvasti pimeää ainetta.
missä sitä on se on sensaatio jos olet löytänyt sitä.et taida käsittää mikä pimeä aine on.
Jos pimeää ainetta on olemassa, sitä on suurin osa maailmankaikkeudesta. Vain 4 % painovoiman perusteella lasketusta maailmankaikkeuden massasta on näkyvää ja 23 % arvellaan koostuvan pimeästä aineesta. Loput 73 % koostuisi ”pimeästä energiasta”, joka on täysin tuntematonta
Se että emme ymmärrä jonkun olevan pimeää ainetta ei tarkoita että sitä ei ole. Tuskin 3000 vuotta sitten ymmärrettiin että ympärillä on ilmaa, vrt. samaa nykyään pimeään aineeseen.
kauan tiedetty pimeästä aineesta. Ainakin kieltolaista alkaen täällä on saanut pimeää viinaa.
Moni meistä on nähnyt pimeää ainetta. ;-)