Koska Suomeen saadaan uusiutuvien energioiden laki, jollainen on ollut voimassa mm. Saksassa, Espanjassa ja Tanskassa jo pari kymmentä vuotta ja joka on sen tosiasian takana, että kyseisissä maissa uusiutuvat energiat ovat saaneet asianmukaisen jalansijan?
http://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare-Energien-Gesetz
http://de.wikipedia.org/wiki/Stromeinspeisungsgesetz
http://www.bmu.de/files/pdfs/allgemein/application/pdf/res-act.pdf
On aivan ilmeistä, että jos Suomessa halutaan hyödyntää uusiutuvia energialähteitä kuten mm. tuulivoimaa, niin ainoa tapa on säätää tällinen laki ensin. Miksi eduskunta nukkuu, kun muut Euroopan edistysvaltiot ovat olleet liikkeellä jo 20 vuotta? Vai aiotaanko Suomessa kuulua itä-plokkiin tässä suhteessa?
http://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare-Energien-Gesetz
http://de.wikipedia.org/wiki/Stromeinspeisungsgesetz
http://www.bmu.de/files/pdfs/allgemein/application/pdf/res-act.pdf
On aivan ilmeistä, että jos Suomessa halutaan hyödyntää uusiutuvia energialähteitä kuten mm. tuulivoimaa, niin ainoa tapa on säätää tällinen laki ensin. Miksi eduskunta nukkuu, kun muut Euroopan edistysvaltiot ovat olleet liikkeellä jo 20 vuotta? Vai aiotaanko Suomessa kuulua itä-plokkiin tässä suhteessa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
"On aivan ilmeistä, että jos Suomessa halutaan hyödyntää uusiutuvia energialähteitä kuten mm. tuulivoimaa, niin ainoa tapa on säätää tällinen laki ensin."
sitä lakia ja alkaa puhaltaa joka päivä?
Nykyisin kun on niin paljon tyyniä ja vähätuulisia päiviä.
tyynenä päivänä tietenkin Norjalaiset juoksuttaa massiivisia vesivarantojaan Suomelle ja sitten kun Suomessa tuulee, niin voivat vastaavasti juoksuttaa hieman kevyemmin, niin ei mene tuulta eikä vettä hukkaan.
Ai, että "muut" saa hoitaa ikävät ja kalliit säätövoimalat ja suomi kuorii kerman päältä?
tilannetta, kun siellä on luonnostaan vuoristo ja massiivinen nostokorkeus, niin sehän se on vesivoiman luvattu maa. Suomesta puuttuu sellaiset vuoret.
Etenkin jos pitäisi yöllä esimerkiksi pumpata vettä vuoren huipulle, jos meinaa pitää kaikki ydinvoimalat jatkuvassa täydessä tehossa. Ei tarvitsisi yöllä polttaa katuvaloja 12 jälkeen, vaan voisi silläkin energialla pumpata vaikka Norjassa vettä vuoren huipulle, jonka saisi sitten juoksuttaa omaan piikkiin seuraavana päivänä.
Norjan vesi on joka tapauksessa mukavampaa kuin vaikkapa Sosnovyi Bor'in ydinsähkö.
On populistinen urbaani legenda, että tuulivoima tarvitsee koko kapasiteettinsa edestä säätövoimaa esim vesi- tai maakaasuvoimaloiden muodossa. Tietysti näin olisikin, jos tuulivoiman tuottama sähkö olisi vain paikallinen hyödyke, joka tuotetaan siellä missä kulutetaankin.
Mutta jos ja kun tuulivoiman tuotantoalue ulottuu Pohjanmeren rannioilta Suomenlahden perälle, Pohjanlahden perälle ja Lapin tuntureille ja koko alue on yhdistetty sähkönsiirron kantaverkolla, niin ei juuri koskaan esiinny tilannetta, että koko alueella olisi tyyntä. Tuulivoima ei siis edellytä (täyttä) säätövoimaa (toki paikallisesti jonkinverran) vaan ennen kaikkea toimivan kansainvälisen sähköpörssin ja kantaverkon ja se taas edelleen toimii paremmin, jos siirtoyhtiöt ottavat käyttöön kuluttajille älykkään QoS-hinnoittelun, palvelun laadun mukaan. Tähän suuntaan ollaan menossa (tämä oli subjektiivinen ennuste).
Lisäksi tuulisuus on ollut lisääntymään päin eikä päinvastoin.