ostin tuossa kuntopyörän ja tarkoitus olis laihduttaa tässä kevään ohella. Synnytin marraskuussa ja tavoite olis vähän kiinteyttää ja pudottaa painoa kesään.
Eli mun mitat on nyt 166 cm pituus paino 69 kg eli liikaa on :( nyt unelmani olis 10 kg pois painoo.
Eilen aloitin eli poljin toisiks vahvimmalla tasolla 11 km kaloreita paloi 500.
Mä syön normaalisti eli yhden lämpimän aterian päivässä. Harvoin syön makeeta.
Millainen kalorinpoltto pitäs olla päivään eli monta kilsaa pitää polkea ja paljon pitäs kaloreita pudottaa että laihtuu?
luin joittenkin juttuja ja siellä oli yli 1000 kcal päivän poltto. se on kyllä hirveesti.
Millanen treeni on spinningi tunnilla. Miten siellä on se polkeminen? laittakaa vaikka yhden tunnin harjoitus ohjelma. ja muitakin ehdotuksia kiitos.
kuntopyörällä laihdutus!
3
3410
Vastaukset
1 kilo ihmisen ihraa sisältää energiaa noin 7000 kcal. Elimistö ei kuitenkan käytä kuntoilun aikana pelkästään rasvaa energian lähteenään, vaan myös sokereita. Mitä alhaisemmalla sykkeellä kuntoilet, sitä suurempi on poltetun rasvan osuus. Toisaalta samassa ajassa saisi suuremmalla sykkeellä poltettua enemmän kaloreita.
Jotta saat poltettua kilon ihraa elimistöstäsi, on sinun kuntoiltava ~15000 kcal edestä. Kuulostaa kovalle urakalle. Ja niin se myös käytännössä on.
Käytännön esimerkki:
2007 toukokuun alussa painoin ~90kg, kun aloitin työmatkapyöräilyn. Viikossa kulutin 4000-9000 kcal. Tätä jatkui elokuun loppuun, eli lähes 4 kuukautta (80000kcal). Suurin yhden päivän kulutus oli 4000kcal. Paino putosi 7 kiloa ilman että muutin ruokavaliotani.
On aivan mahdotonta sanoa, montako kilometriä sinun pitäis polkea, jotta pääsisit tavoitteeseesi. Sykemittarista on apua, jos haluat pitää sykkeen alhaalla. Jos poljet isolla vastuksella, saattaa syke olla liian korkealla, mutta kunnon kasvaessa syke tippuu, ja pystyt samalla vastuksella polkemaan vaikka 1½ tuntia =)
Jatkakoot muut ja korjailkoon väärät väittämäni. Stop.- älä liikaa
älä liikaa, 500kcal vähennys päivässä riittää,liika rehkiminen lisää sitä et menet säästöliekille, hitaasti hyvä tulee.
- rauhallisesti
Kokeile välillä myös pidempiä sessioita ja huomattavasti pienemmällä vastuksella. Tuo 11km kuulostaa noin puolen tunnin sotkemiselta, koita venyttää lenkki ainakin joskus sinne tunnin hujakoille.
Ja ota sykemittari avuksi, se auttaa pitämään sykkeen tarpeeksi alhaalla rasvanpolttoa silmällä pitäen ja samalla nuo pitemmätkin lenkit onnistuu.
Ja kiinteyttämiseen hyvänä lisänä vois olla esim. kuntosali tai joku jumppa jossa harjoitellaan eri lihasryhmiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1628624Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit417244Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217188Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126642Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495