ketjussa "miksi"

jatkokysymys

LAINAUS:

""Ulkomaiset luomuruuat
Kirjoittanut: GMO-saastuneita 16.2.2008 klo 19.09

Tullilaboratorioissa on havaittu, että muista EU-maista ja Amerikasta tuodut, luomumerkityt elintarvikkeet ovat todellisuudessa GMO-saastuneita.

Tieto ei ole minulle uusi, ja samaa on odotettavissa myös Suomessa. Toinen vaihtoehto on, että Suomessakin luomuviljat, -rypsi ja -rapsi ovat jo saastuneet GMO-siitepölystä, mutta sitä ei ole tuotu julkisuuteen.

Siitepölysaastunnan toinen haitta on biodiversiteetin laskeminen. GMO-viljat hävittävät heinät, koska ne kuuluvat samaan heimoon. Vastaavasti ulkomaiset taimet saman kasviheimon suomalaiset kasvit. GMO-kasvien vaikutus siirtyy eläimiin ravinnon kautta.

GMO-muuntelu ei ole tarpeellista. Elintarvikkeita voitaisiin tuottaa riittävästi koko maailmaan, jos EU ei rajoittaisi esim. Suomen tuotantokiintiöitä WTOn "sinisellä laatikolla". Monet sokerin- ja maidontuottajat ovat valittaneet liian pientä tuotantokiintiötä.

Tietoni ovat Ruralia-instituutin luennoilta, ei omasta päästä.""

..............
Koko juttu on mielenkiintoinen. Kuitenkin ihmettelen, miten EU rajoittaa "esim Suomen tuotantokiintiöitä WTOn "sinisellä laatikolla". Monet sokerin- ja maidontuottajat ovat valittaneet liian pieniä tuotantokiintiöitä."

Onko todella niin, että EU määrää täysin, miten paljon suomalaiset viljelevät sokeria tai tuottavat maitoa? Eikö suomalaiset saa viljellä mitä haluavat ja kuinka paljon tahansa, kuten ennen EUhun liittymistä?
Ei kai Brysseli määrää miten paljon meillä tuotetaan maitoa?
Eikös koko EU ollut jonkinlainen vapaa ja vapautta vaaliva pulju?

Mitä on WTOn sininen laatikko?

Myönnän, että tiedän hyvin vähän siitä EUsta ylipäänsä. Mediamme on enemmän kiinnostunut mäkihyppääjistä ja ministereiden ja kansanedustajien seksuaalielämästä kuin EUsta.
What the heck.
Netistä ilmeisesti löytää paljonkin sekä keskustelua että sitä tietoa, mitä media ei anna.

5

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä,

      Niin, tarkoitukseni oli kysyä, eikö suomalaiset saa viljellä ei-geenimanipuloitua viljaa jne ihan vapaasti?
      Se että suomalaiset viljemät olisivat jo saastuneet, on todellinen painajainen. Sekö voisi selittää sen, että (kuten tuossa alhaalla ketjussakin ihmetellään), että kimalaiset, ampiaiset, mehiläiset niin sankoin joukoin kuolla kupsahtelivat viime keväänä? Ainakin niin tapahtui meidän puutarhassamme.

      • lähteneet

        varmuuttahan ei vielä siitä ole, että mikä pölyttäjäkadon aiheuttaja todellisuudessa on, tästä asiastahan on jopa mediassakin nyt viime kesänä ollut maininta, on epäilty jotakin hyönteisissä leviävää tautia. Oma kantani GMO-asiaan on täysin puolueettomaan tutkimustietoon pohjautuva, eli olen kriittinen asiaa kohtaan, ja mielestäni käyttöönottoa ei olisi tullut ainakaan vielä päästä tapahtumaan, DDT:nkään vaikutuksia ei maltettu pidemmällä aikavälillä testata ennenkuin sitä ympäristön pintakerroksiin levitettiin.

        Muistaako joku aivan ensimmäisistä geenimuuntelukokeista jonkin pölyttäjähyönteisen, joka nousi GMO-kriittisen keskustelun symboliksikin?

        Tiedä mikä sitten pölyttäjähyönteisiä vaivaa, mutta eipä ole olleet nyt ainakaan viime kesänä maisemissa normaaliin tapaan. Ampiaispesät ovat olleet tyhjiä, sen on hyvin huomannut kun piharakennuksissa ei ole enää tarvinnut ollenkaan niitä varoa. Tyhjiä pesiä katossa.


      • ja muiden
        lähteneet kirjoitti:

        varmuuttahan ei vielä siitä ole, että mikä pölyttäjäkadon aiheuttaja todellisuudessa on, tästä asiastahan on jopa mediassakin nyt viime kesänä ollut maininta, on epäilty jotakin hyönteisissä leviävää tautia. Oma kantani GMO-asiaan on täysin puolueettomaan tutkimustietoon pohjautuva, eli olen kriittinen asiaa kohtaan, ja mielestäni käyttöönottoa ei olisi tullut ainakaan vielä päästä tapahtumaan, DDT:nkään vaikutuksia ei maltettu pidemmällä aikavälillä testata ennenkuin sitä ympäristön pintakerroksiin levitettiin.

        Muistaako joku aivan ensimmäisistä geenimuuntelukokeista jonkin pölyttäjähyönteisen, joka nousi GMO-kriittisen keskustelun symboliksikin?

        Tiedä mikä sitten pölyttäjähyönteisiä vaivaa, mutta eipä ole olleet nyt ainakaan viime kesänä maisemissa normaaliin tapaan. Ampiaispesät ovat olleet tyhjiä, sen on hyvin huomannut kun piharakennuksissa ei ole enää tarvinnut ollenkaan niitä varoa. Tyhjiä pesiä katossa.

        sellaisten katoamisesta oli viime syksynä suurimpana epäiltynä virustartunta, ei geenimuuntelu (eikä se missään vaiheessa ollut vahva epäily muiden kuin geenimuuntelua hysteerisesti pelkäävien parissa).


      • Evolutionisti
        ja muiden kirjoitti:

        sellaisten katoamisesta oli viime syksynä suurimpana epäiltynä virustartunta, ei geenimuuntelu (eikä se missään vaiheessa ollut vahva epäily muiden kuin geenimuuntelua hysteerisesti pelkäävien parissa).

        Uudentyyppiset geenit leviävät virusten ja mikrobien välityksellä kautta koko luomakunnan. Näin on aina ollut ja näin tulee aina olemaan. Evoluution tärkein tyäkalu luonnossa on juuri virusten ja mikrobien tuottama muuntelu, samalla kun ne pitävät huolen symbioottisesta ja lajien rinnakkain tasatahtiin etenevästä kehittymisestä.
        Virukset reagoivat uudentyyppisiin kasveihin ensiksi ja levittävät informaation muihin viruksiin. Sen jälkeen tarvitaan vain joku loinen joka siirtää uuden viruksen esim. mehiläisiin, ampiaisiin ja kimalaisiin.

        Monarkki-perhoset uhkasivat kuolla amerikassa sukupuuttoon. Nyttemmin on pystytty toteennäyttämään että syynä oli Bt-maissin siitepölystä löytyvä hyönteismyrkky. Bt-perunoiden sisältämän myrkyn on useissa tutkimuksissa todettu tappavan leppäkertut. Bt-perunan tuottama GNA-lektiini löytyy myös ko. perunan siitepölystä ja perunan siitepöly leviää vuorokaudessa n. 1000 tuulen mukana, saastuttaen suuria alueita gmo-vapaita viljelyksiä. Tämä juuri on ongelma kuolevien pölyttäjä ja petohyönteisten suhteen.

        Tutkimuksia; Oberhauser et al., 2001, Pleasant et al., 2001, Stanley-Horn et al., 2001, Hellmich et al., 2001, Zangerl et al., 2001, Sears et al., 2001 ja vuoden 2001 jälkeen löytyy vielä useampia mutta etsikää itse jos viitsitte


    • jannu..

      EU jakaa tukiaan suomeen vain tietylle määrälle maitoa ja sokeria. Mikään ei estä maanviljelijää elämästä tuitta, mutta sillä työllä nykysuomessa juuri kukaan ei elä. Maanviljelijä siis saa viljellä niin paljon kuin tahtoo, hän ei vain saa samoja tukia kiintiönsä yläpuolisiin tuotteisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2360
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1031
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1000
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe