LAINAUS:
""Ulkomaiset luomuruuat
Kirjoittanut: GMO-saastuneita 16.2.2008 klo 19.09
Tullilaboratorioissa on havaittu, että muista EU-maista ja Amerikasta tuodut, luomumerkityt elintarvikkeet ovat todellisuudessa GMO-saastuneita.
Tieto ei ole minulle uusi, ja samaa on odotettavissa myös Suomessa. Toinen vaihtoehto on, että Suomessakin luomuviljat, -rypsi ja -rapsi ovat jo saastuneet GMO-siitepölystä, mutta sitä ei ole tuotu julkisuuteen.
Siitepölysaastunnan toinen haitta on biodiversiteetin laskeminen. GMO-viljat hävittävät heinät, koska ne kuuluvat samaan heimoon. Vastaavasti ulkomaiset taimet saman kasviheimon suomalaiset kasvit. GMO-kasvien vaikutus siirtyy eläimiin ravinnon kautta.
GMO-muuntelu ei ole tarpeellista. Elintarvikkeita voitaisiin tuottaa riittävästi koko maailmaan, jos EU ei rajoittaisi esim. Suomen tuotantokiintiöitä WTOn "sinisellä laatikolla". Monet sokerin- ja maidontuottajat ovat valittaneet liian pientä tuotantokiintiötä.
Tietoni ovat Ruralia-instituutin luennoilta, ei omasta päästä.""
..............
Koko juttu on mielenkiintoinen. Kuitenkin ihmettelen, miten EU rajoittaa "esim Suomen tuotantokiintiöitä WTOn "sinisellä laatikolla". Monet sokerin- ja maidontuottajat ovat valittaneet liian pieniä tuotantokiintiöitä."
Onko todella niin, että EU määrää täysin, miten paljon suomalaiset viljelevät sokeria tai tuottavat maitoa? Eikö suomalaiset saa viljellä mitä haluavat ja kuinka paljon tahansa, kuten ennen EUhun liittymistä?
Ei kai Brysseli määrää miten paljon meillä tuotetaan maitoa?
Eikös koko EU ollut jonkinlainen vapaa ja vapautta vaaliva pulju?
Mitä on WTOn sininen laatikko?
Myönnän, että tiedän hyvin vähän siitä EUsta ylipäänsä. Mediamme on enemmän kiinnostunut mäkihyppääjistä ja ministereiden ja kansanedustajien seksuaalielämästä kuin EUsta.
What the heck.
Netistä ilmeisesti löytää paljonkin sekä keskustelua että sitä tietoa, mitä media ei anna.
ketjussa "miksi"
5
597
Vastaukset
- vielä,
Niin, tarkoitukseni oli kysyä, eikö suomalaiset saa viljellä ei-geenimanipuloitua viljaa jne ihan vapaasti?
Se että suomalaiset viljemät olisivat jo saastuneet, on todellinen painajainen. Sekö voisi selittää sen, että (kuten tuossa alhaalla ketjussakin ihmetellään), että kimalaiset, ampiaiset, mehiläiset niin sankoin joukoin kuolla kupsahtelivat viime keväänä? Ainakin niin tapahtui meidän puutarhassamme.- lähteneet
varmuuttahan ei vielä siitä ole, että mikä pölyttäjäkadon aiheuttaja todellisuudessa on, tästä asiastahan on jopa mediassakin nyt viime kesänä ollut maininta, on epäilty jotakin hyönteisissä leviävää tautia. Oma kantani GMO-asiaan on täysin puolueettomaan tutkimustietoon pohjautuva, eli olen kriittinen asiaa kohtaan, ja mielestäni käyttöönottoa ei olisi tullut ainakaan vielä päästä tapahtumaan, DDT:nkään vaikutuksia ei maltettu pidemmällä aikavälillä testata ennenkuin sitä ympäristön pintakerroksiin levitettiin.
Muistaako joku aivan ensimmäisistä geenimuuntelukokeista jonkin pölyttäjähyönteisen, joka nousi GMO-kriittisen keskustelun symboliksikin?
Tiedä mikä sitten pölyttäjähyönteisiä vaivaa, mutta eipä ole olleet nyt ainakaan viime kesänä maisemissa normaaliin tapaan. Ampiaispesät ovat olleet tyhjiä, sen on hyvin huomannut kun piharakennuksissa ei ole enää tarvinnut ollenkaan niitä varoa. Tyhjiä pesiä katossa. - ja muiden
lähteneet kirjoitti:
varmuuttahan ei vielä siitä ole, että mikä pölyttäjäkadon aiheuttaja todellisuudessa on, tästä asiastahan on jopa mediassakin nyt viime kesänä ollut maininta, on epäilty jotakin hyönteisissä leviävää tautia. Oma kantani GMO-asiaan on täysin puolueettomaan tutkimustietoon pohjautuva, eli olen kriittinen asiaa kohtaan, ja mielestäni käyttöönottoa ei olisi tullut ainakaan vielä päästä tapahtumaan, DDT:nkään vaikutuksia ei maltettu pidemmällä aikavälillä testata ennenkuin sitä ympäristön pintakerroksiin levitettiin.
Muistaako joku aivan ensimmäisistä geenimuuntelukokeista jonkin pölyttäjähyönteisen, joka nousi GMO-kriittisen keskustelun symboliksikin?
Tiedä mikä sitten pölyttäjähyönteisiä vaivaa, mutta eipä ole olleet nyt ainakaan viime kesänä maisemissa normaaliin tapaan. Ampiaispesät ovat olleet tyhjiä, sen on hyvin huomannut kun piharakennuksissa ei ole enää tarvinnut ollenkaan niitä varoa. Tyhjiä pesiä katossa.sellaisten katoamisesta oli viime syksynä suurimpana epäiltynä virustartunta, ei geenimuuntelu (eikä se missään vaiheessa ollut vahva epäily muiden kuin geenimuuntelua hysteerisesti pelkäävien parissa).
- Evolutionisti
ja muiden kirjoitti:
sellaisten katoamisesta oli viime syksynä suurimpana epäiltynä virustartunta, ei geenimuuntelu (eikä se missään vaiheessa ollut vahva epäily muiden kuin geenimuuntelua hysteerisesti pelkäävien parissa).
Uudentyyppiset geenit leviävät virusten ja mikrobien välityksellä kautta koko luomakunnan. Näin on aina ollut ja näin tulee aina olemaan. Evoluution tärkein tyäkalu luonnossa on juuri virusten ja mikrobien tuottama muuntelu, samalla kun ne pitävät huolen symbioottisesta ja lajien rinnakkain tasatahtiin etenevästä kehittymisestä.
Virukset reagoivat uudentyyppisiin kasveihin ensiksi ja levittävät informaation muihin viruksiin. Sen jälkeen tarvitaan vain joku loinen joka siirtää uuden viruksen esim. mehiläisiin, ampiaisiin ja kimalaisiin.
Monarkki-perhoset uhkasivat kuolla amerikassa sukupuuttoon. Nyttemmin on pystytty toteennäyttämään että syynä oli Bt-maissin siitepölystä löytyvä hyönteismyrkky. Bt-perunoiden sisältämän myrkyn on useissa tutkimuksissa todettu tappavan leppäkertut. Bt-perunan tuottama GNA-lektiini löytyy myös ko. perunan siitepölystä ja perunan siitepöly leviää vuorokaudessa n. 1000 tuulen mukana, saastuttaen suuria alueita gmo-vapaita viljelyksiä. Tämä juuri on ongelma kuolevien pölyttäjä ja petohyönteisten suhteen.
Tutkimuksia; Oberhauser et al., 2001, Pleasant et al., 2001, Stanley-Horn et al., 2001, Hellmich et al., 2001, Zangerl et al., 2001, Sears et al., 2001 ja vuoden 2001 jälkeen löytyy vielä useampia mutta etsikää itse jos viitsitte
- jannu..
EU jakaa tukiaan suomeen vain tietylle määrälle maitoa ja sokeria. Mikään ei estä maanviljelijää elämästä tuitta, mutta sillä työllä nykysuomessa juuri kukaan ei elä. Maanviljelijä siis saa viljellä niin paljon kuin tahtoo, hän ei vain saa samoja tukia kiintiönsä yläpuolisiin tuotteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405675
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2254638Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️424583Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734390Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264372Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603815- 963212
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233085Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273072Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102170