Ostin ja tein... ihan hyvää.
Kassakuitista katsoin että oli peritty 12.95 € 240 gr paketista. Muistaakseni pirkka lehdessä oli paketin hinta jotain 2,95 €.
Onko täällä tietoa jotta voi lähteä kassalle valittamaan...
poron ulkofile pihvit - Pirkka
7
7993
Vastaukset
- saasteistako
Maksatko Kuolanniemimaalta levitetyiltä saasteilla maustetusta pOrosta JOTAIN????
- ..tai vaikka Mongoliasta
Mikähän veto toi taas oli? Kuka nyt luulee, että suomessa voi ihan mitä tahansa myydä? Jos tuotteessa lukee Pirkka, niin se on käynyt monet tutkimukset läpi ennen kuin se päätyy asiakkaalle. Ei noin suurta brändiä ole varaa millään skeidalla tuhota. S-trolli taas liikenteessä!
- P.Punakuono
Suomeen ei todellakaan tuoda poronlihaa Kuolasta. Suomeen tuodut Venäjän poronlihat ovat laiduntaneet lähempänä Japania kuin Suomea.
Lisäksi tuodaan toki poronlihaa Ruotsista ja satunnaisesti Norjasta, joka on jo vaikeampaa eu:n takia.
- Amalia
Täällä pohjoisessa maksaa poronliha näin suoraan eräällä tuottajalta ostettuna. Mitähän ja mistä lihaa ostamasi on ollut? Menen heti ostamaan sitä. Poron ulkofile on suoraan tuottajaltakin näin kallista.
Nämä hinnat löytyi netistä. En mainitse firmaa että kukaan ei voi sanoa että mainostan. En tosin tunne ko. yrittäjää.
Poron ulkofile 2kpl n.250g
Kalvoton raakakypsennetty 39,50€/kg
Poron sisäfile 2kpl n.150g
Kalvoton raakakypsennetty 44,50€/kg
Poron keittoliha, pss n.1kg 12,00€/kg
Poron grillimakkara, pss n. 0,5kg 11,00€/kg
poron jauheliha, pss n.400g 18,00€/kg
Poron potkapihvit, pss n.1kg 14,00€/kg
poron lämminsavumaksa n. 300g 18,00€/kg
Poron lapakuutio, pss n. 1kg 20€/kg
Poron paisti 2,5-4,0kg
luullinen, pyöristetty 20,50€/kg
Poron sisäpaisti 0,5-1,0kg 34,50€/kg
Poron pikkuluut,pss n.1kg 5,00€/kg- Amalia
Pirkka-lehdessä oli mainitsemasi tuote, löytyy pakasteena. Täytyypä joskus kokeilla tuotetta. On hurja hintaero pakasteen ja tilalta ostetun ulkofileen hinnassa.
Pirkan poron ulkofile maksaa kilolta about 54 euroa et sillei hei! Sellainen 240 gramman pakkaus oli 13 euroa.
Teppo ostaa poronsa yleensä Lapin lihan tuottamana tai jos joskus sattuu tuoretta saamaan, niin mahtavaa hei! Poronkäristykseen sopivaa lihaa myydään ainakin Cittareissa paistista tehtynä - ja tietysti myös halvempana versiona ruhon muista osista.- lappalaine
makso mitä makso.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719