HIRVEN SISÄFILEE! En osaa

Aki opiskelija

Hei vain kaikille.
Päätin nyt ottaa pakasteesta hirven vasan sisäfileen (250g) ja yrittää väsätä siitä päivän safka. Huomasin vain että ei ole juurikaan hajua miten sisäfile kannattais istelle tarjoilla. Eli pitäisikö ruskistaa kokonaisena vai tehdä pihvejä? Kertokaa vähä ohjeita kun nuori ei osaa.

4

11809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ala Carte kokki

      Sisäfile on parasta lihaa mitä eläimestä irtoaa. Se on mureaa, niin sanotusti puhdasta ei ole kalvot ja ruotot sotkemassa.

      Suosittelen tästä paistamaan pihvejä. ettei hyvä liha mene hukkaan paloiteltuna.
      Suosittelen 250g sisäfilettä leikattavas kahteen osaan lihas syiden vastaisasti.

      Laitampa sulle ohjeen samalla.

      Leikkaa file kahteen osaan lihas syiden vastaisesti. painele palat noin 3-4cm paksuisiksi.

      Laita levy 5:lle ja laita voita isohko nokare pannulle. kunnes voi on ruskeahko ja ei enää kupli asasa lihat pannulle. (varo saattaa hivenen räiskyä)
      Mausta suolalla. (ei kannata ujostella)
      Paista lihaa molemmilta puolilta 3min.
      Ota paistin pannu levyltä pois ja kaada sekaan 2dl kermaa ja pippuri sekoitusta joukkoon.(muutkin käy jos on).
      hauduta miedolla lämmöllä noin 10 min.Maun mukaan voit lisätä kerman sekaan suolaa..

    • Teppo osti muutaman kilosen hirven tuoretta sisäfilettä et sillei hei! Hirven sisäfilee ei häviä tippakaan poron vastaavalle. Stadin kundi lähtee huvilleen muutaman kaiffarin kanssa juomaan viinaa ja irstailemaan et sillei hei! Naisiakin on tulossa hei! Teppo kokkaa hirven sisäfileestä jotain loistavaa, joten viikonlopun kuviot ovat selvillä et sillei hei!

      • kockman

        kyllä taitaa tuolla tepolla olla fyrkkaa perkeleesti, meinaan vaan et meidän kylän kaupassa pyytävät 72.9 euroo kilo et silleen hej. mutta voihan se olla että teppo on hirviporukois, niin eihän se silloin sellasii hintoja maksa. hej hej


      • Monnariveikko
        kockman kirjoitti:

        kyllä taitaa tuolla tepolla olla fyrkkaa perkeleesti, meinaan vaan et meidän kylän kaupassa pyytävät 72.9 euroo kilo et silleen hej. mutta voihan se olla että teppo on hirviporukois, niin eihän se silloin sellasii hintoja maksa. hej hej

        Teppohan on muunmuassa tuolla pitkävetopalstalla myöntänyt polttelevansa mulkunkarvasätkiä sekä käyttävänsä vaippoja. Teppo myös tykkää harrastaa seksiä miesten kanssa, mutta on siitä huolimatta 100 prosenttinen hetero. Päätelkää siis itse kuinka todennäköisesti Tepi osti "muutaman kilosen hirven tuoretta sisäfilettä"...........Tepihän perinteisesti skruudaa kassleria et sillei hei!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2483
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1704
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      924
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      915
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      835
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      160
      773
    Aihe