Työpaikkojen "napostelupöydät"

miten sallittaan?

minua hirveeti ärsyttää kun meillä töissä pari naista pitää työpaikalla sellaista karkki- pullapöytää mikä notkuu kaikenlaisia sokerijuttuja ja siinä sitten ihmiset napsii ohikulkiessaanpäivät pitkät makupaloja.
Toinen näistä naisista on todella lihava ja pois töistä siitä johtuvista sairauksien takia, toinen taas ravaa hammaslääkärillä koko ajan ja kun kyseessä on istumatyö niin ei ole muillekkaan terveellistä että siellä popsitaan karkkia koko ajan. Eiks tälläisiä pöytiä voi millään kieltää?

6

2107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kultainen...

      Hollousyhteiskunta on kommunismia. Sinulla ja muilla on vapaus olla ottamatta yhtään mitään siitä pöydältä, joten tee niin ja lopeta naukuminen jos se kerran niin paljon sinua ärsyttää.

      • ketjun aloittaja...

        minulle kommunismi itseasiassa sopisi erinomaisesti, kun vähän tässä mietin. Olen usein miettinyt sitä, kun ihmiset eivät osaa itse hoitaa asioitaan niin on parempi joku muu hoitaa ne heidän puolestaan. Ei yhtään hullumpaa..


      • weret
        ketjun aloittaja... kirjoitti:

        minulle kommunismi itseasiassa sopisi erinomaisesti, kun vähän tässä mietin. Olen usein miettinyt sitä, kun ihmiset eivät osaa itse hoitaa asioitaan niin on parempi joku muu hoitaa ne heidän puolestaan. Ei yhtään hullumpaa..

        Siellä talvisodassa kaatuneet kyllä kääntyvät haudoissaan, jos tuollainen idealisimi yleistyy. Siinä olet kyllä oikeassa, että uusavuttomuus on lisääntynyt mutta se on täysin kiinni kasvatuksesta.


      • herkkuja monenlaisia
        weret kirjoitti:

        Siellä talvisodassa kaatuneet kyllä kääntyvät haudoissaan, jos tuollainen idealisimi yleistyy. Siinä olet kyllä oikeassa, että uusavuttomuus on lisääntynyt mutta se on täysin kiinni kasvatuksesta.

        Kannattaa yrittää ottaa puheeksi, että mitä jos näin kevään kunniaksi porukka alkaisi tuomaan esimerkiksi pikkuporkkanoita, hedelmiä tms terveellistä, ja otatte vaikka koko työporukan (tai kaikkien ketkä mukaan haluaa lähteä) jonkin näköisen kisan kuka laihtuu eniten tai jotain muuta kivaa. Ainakin tulee huono omatunto niille pullamössötäteille, jos eivät mukaan tule, kun muut vaan popsii terveellistä. :)

        Tosin itsekin sorrun useasti napsimaan herkkuja, mutta yritän tuoda kevyempää vaihtoehtoa esim syntymäpäivilläni.


    • pystyyn

      toisenlainen pöytä.

      Laittele siihen viinirypäleitä, pikkuporkkanoita, pähkinöitä... kaikenalaista kätevää napattavaa.

      Turha laittaa kokonaisia omenoita tai appelsiineja ei kukaan jaksa kuoria eikä sotkea käsiä.

      Vai ovatko nämä karkit ja pullat juuri sinun heikkoutesi? Sitten ei voi auttaa.

    • kateellinen

      Minkä takia vikiset??
      Tee itse asialle jotain, eli vie hedelmiä ja vihanneksia omalle pöydälles. Luulen, että sivulliset "napsijat" pitää sun pöytää herkumpana!
      ININININIININ NARINARINARINA....
      ÄÄÄH!
      Parempi varmaan kääntää katse pois sitten jos ottaa noin pattii!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe