Sukkulalaukaisu suorana
Tiistaina
6329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Avaruussukkula Endeavour yritetään laukaista tiistaiaamuna kello 8.30 Suomen aikaa.
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html
Sukkulan kotisivut, mukaan lukien lähtölaskenta. Tätä kirjoittaessa 12 tuntia ja minuutti.
ei lähe loota, aina on joku hutiloinu
Olipa se taasen upeaa katseltavaa. Mietin tuossa, että jokohan lienee se ESA:n atv-rahtialus kerinnyt telakoitua ISS:iin. Ettei vain jää saapuvan sukkulan jalkoihin. No eipä tietenkään.
Mutta vilkasta liikennettä tuon aseman vaiheilla ihan pienen ajan sisällä.
Minkähän osan tuo sukkula nyt vie sinne? Ei ole tullut oikeen seurailtua tuota tahoa matkojen vuoksi.
Rahtialus kiertelee vielä tovin ennen telakoitumista. Sukkula kerkeää käydä ja lähteä helposti. Harmi kun oli niin pilvistä, ei montaa sekuntia ollut sukkula näkyvissä. Asiasta toiseen, bensatankin irroituksen yhteydessä sukkulan pohja näytti aika kärsineeltä (näin maallikon silmin). Toivottavasti on kunnossa.
Olin itse henkilökohtaisesti kennedy space centerissä katsomassa helmikuussa kun atlantis lähti helkkarinmoisella jyrinällä kiertoradalle ja upeen näköistä ja kuulosta oli..suosittelen kokemusta jos sattuu pyöriin floridassapäin ja laukaisu sattuu yksiin reissun kanssa.Kannattaa vaan olla ajoissa hereillä lippujen kanssa..hinta 45 taalaa eli ei mitään kallista mutta kysyntä kova..liput menee aika nopeesti ja parhaimmat paikat noin kuuden mailin päässä laukaisualustasta loppuunmyyty pari kolme kuukautta ennen laukaisua..