Painajaiset

Mä näen hirveitä paiajaisia joka ikinen yö. Yleensä niissä tapetaan joku läheiseni tai solvataan mua pahasti ym.. Hiljattain ongelmaksi on tullut se, etten välttämättä erota todellisuutta unimaailmasta. Mutta kumminkin käsitän myöhemmin ettei se ole totta mitä unissa on tapahtunut.. Ja aamulla herätessä on sekava olo. Tuntuu että oon sekoamisen partaalla. En halua nukkua enää, mutta välillä on pakko. Mulla on levozin 5-20mg iltaisin helpottamassa nukahtamista.. Mutta painajaisia oli jo ennenkuin alotin levozinien käytön..
Haluaisin tietää onko tähän mitään hoitokeinoa..
2295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No, kerron nyt uudestaan osittain saman asian ja omiin kokemuksiini perustuenn. Painajaisunet kuuluvat normaaliin elämäämme. Niitä on kaikilla. Omassa elämässäni niitä on todella usein. On kuitenkin niin, että pahojen painajaisunten jälkeinen aamu ja seuraava päiväkin saattaa olla lyhyitä yöunia parempi. Jätä painajaisunet omaan arvoonsa-ne ovat vain oman alitajuntasi tapa purkaa liiat höyryt pois. Älä koskaan sekaannu bisnesrahastajien uniselityskoukkuihin. Ne ovat pelkkää rahastusta. On hyvä, että näät unia. Sinä olet terve ihminen. Jokainen terve ihminen näkee unia ja valitettavan usein huonojakin. Nuku niin paljon, kuin unta vaan riitää. Nuku vaikka sitä kiellettyä koiranuntakin. Hoitsut komentelevat aikatauluineen. Oman kokemukseni mukaan jokaisella on sisäinen kello ja on naurettavaa komentaa lenkille esim, klo 8. Minä käyn lenkillä joka-ilta klo; 19. Tuo lääke ei sovi sinulle. Ei se sopinut minullekkaan. Olen jo vuosikausia ollut täysin terve. Jotkut todella tarvitsevat lääkkeitä, sinä varmasti myös, mutta kaikkia mömmöjä ei todellakaan pidä syödä. Niistä voi olla joskus enemmän haittaa, kuin hyötyä. Pidä itsestäsi huolta ja lääkärin valvonnassa... heitä tuo mömmö antiikkikeräykseen.

Äänestä

vuosia samasta asiasta. Tappelen unta vastaan, sillä pelkään todella painajaisia. Olen kuullut että esim:hypnoosista saattaisi olla apua. Kyse saattaa olla unihalvauksesta. Joillakin se on vaikeampi kuin toisilla. Kannattaa mennä terveyskeskuksen lääkärille, jonka kanssa voitte keskustella kannattaako kääntyä terapeuutin puoleen. NIM: univaje se vasta hulluksi tekee =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimimerkki kirjoitti:

Mä näen hirveitä paiajaisia joka ikinen yö. Yleensä niissä tapetaan joku läheiseni tai solvataan mua pahasti ym.. Hiljattain ongelmaksi on tullut se, etten välttämättä erota todellisuutta unimaailmasta. Mutta kumminkin käsitän myöhemmin ettei se ole totta mitä unissa on tapahtunut.. Ja aamulla herätessä on sekava olo. Tuntuu että oon sekoamisen partaalla. En halua nukkua enää, mutta välillä on pakko. Mulla on levozin 5-20mg iltaisin helpottamassa nukahtamista.. Mutta painajaisia oli jo ennenkuin alotin levozinien käytön..
Haluaisin tietää onko tähän mitään hoitokeinoa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu