Kuningasrapu

Miten on pitääkö kuningasrapua keittäessä aluksi keittää 5 minuuttia ja vaihtaa vesi ja sen jälkeen se 20min. Olen kuullut että pitäisi.
51420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vaihtaa vettä?

Äänestä

Me kyllä keitetään aina heti tuoreeltaan vuonosta otetusta vedessä 15-20 min, suurimmatkin kypsyvät siinä ajassa.
Suolaakin on mukana mukavasti.
Korvasienistä vaihdetaan keitinvesi, noilla ohjeilla ne onnistuvat.

Äänestä

että sitä tiettyä käärmelajia nimeltä kobra ei kirjoiteta Gobra millään kielellä, mutta joillakin kielillä kylläkin Cobra (cobra).

Äänestä
  • Ja kuka kumma sulle on sanonu että minä tarkotan justiin käärmelajia!

    Äänestä

  • Gobra kirjoitti:

    Ja kuka kumma sulle on sanonu että minä tarkotan justiin käärmelajia!

    (tai vahvistit) sen juuri tuolla kirjoituksellasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gobra kirjoitti:

Miten on pitääkö kuningasrapua keittäessä aluksi keittää 5 minuuttia ja vaihtaa vesi ja sen jälkeen se 20min. Olen kuullut että pitäisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu