Olin aivan korviani myöten rakastunut yhteen
naiseen. Ilmaisin tunteeni hänelle hyvinkin avoimesti.
Nainen ei ilmeisesti pitänyt siitä että osoitin
tunteeni hänelle avoimesti. Juttumme hiljalleen kuihtui ystävyyden tasolle. Aloin ottaa etäisyyttä
häneen koska ajattelin mielessäni että
“the show must go on”…. maailmassa
on muitakin sinkkunaisia tarjolla..
Itse haluaisin oikeastaan jo myöskin lopettaa ystävyyden tasolle jämähtäneen suhteemme. Nainen ei käyttäytymisensä perustella olisi kuitenkaan luopumassa minusta.
Olenko minä jokin miehinen varaolkapää
hänelle vai mikä oikein on nyt roolini, kun seurustelukumppaniksi en kuitenkaan
hänelle kelpaa.
Hän on yhä sinkku.
**tun ämmä!
naiseen. Ilmaisin tunteeni hänelle hyvinkin avoimesti.
Nainen ei ilmeisesti pitänyt siitä että osoitin
tunteeni hänelle avoimesti. Juttumme hiljalleen kuihtui ystävyyden tasolle. Aloin ottaa etäisyyttä
häneen koska ajattelin mielessäni että
“the show must go on”…. maailmassa
on muitakin sinkkunaisia tarjolla..
Itse haluaisin oikeastaan jo myöskin lopettaa ystävyyden tasolle jämähtäneen suhteemme. Nainen ei käyttäytymisensä perustella olisi kuitenkaan luopumassa minusta.
Olenko minä jokin miehinen varaolkapää
hänelle vai mikä oikein on nyt roolini, kun seurustelukumppaniksi en kuitenkaan
hänelle kelpaa.
Hän on yhä sinkku.
**tun ämmä!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Nainen halusi vain olla ystävä ja haluaa edelleen ja sinusta hän on vitun ämmä? Minulla ainakin on paljonkin miespuolisia ystäviä... Ei sitä voi itse päättää keneen tuntee vetoa, vaikka toinen olisi kuinka mukava ja teoriassa hyvä seurustelukumppani. Tosin täytyy sanoa, että teoriassa hyvä seurustelukumppani ei nimittele rakkautensa kohdetta vitun ämmäksi.
Roolisi on olla ystävä. Sano hänelle suoraan, että olisit halunnut muutakin kuin ystävyyttä ja että et halua olla pelkkä ystävä. Mitäpä muutakaan voisit tehdä?
Minulla on oikeasti jo ihan riittävästi hyviä ystäviä.
Haluan naisen kanssa parisuhteen!
hänelle...
tajuu, mikä ongelma sulla on. Ei se ystävyys ole huono asia. Tiedätkö mitä kaikkea siihen parhaimmillaan voi edes kuulua? Kannattaisi puhua sen naisen kanssa. Jostain se säikähti. Joko oli varattu, tai mielessä toinen mies tai tosiaan ei osannut odottaa sinulta tunteiden julkituomista tai jotain.
En oikein tiedä miten tämän asian voisin kohtalaisen
korrektisti miehenä naisille ilmaista...
"pelkkä platoninen ystävyys tämän naisen kanssa ei tuo minulle mitään *lisäarvoa*"
Eli pelkkä ystävyytemme ei tuo mitään sellaista uutta tai syvällistä mitä en voisi
jo nykyistenkin hyvien ystävieni kanssa yhdessä kokea.
Olen aivan rehellinen kun tuon nyt totean.
se tilanne, jolloit tunteesi tunnustit. Toimitko jotenkin väärin? oletko sen jälken toiminut jotenkin väärin...onko jotain jolla voisit korjata tilanteen? Jos et ole ihan varma, mitä nainen haluaa, niin toki hän on voinut mielensäkin muuttaa, mutta uskon että siihen olisi paremmat mahdollisuudet, jos olette ehtineet siellä sängyn puolella edes käväistä tai jollain lailla olette olleet koskeuksissa toisiinne muutenkin kuin sanallisesti.
Kyllä se seksi ja kosketukset, halaukset, suutelu ja kaikki vastaava vaan jotain merkitsee, vaikka kuka väittäisi toisin...
Jos ette ole mitään noista tehneet, niin silti kannattaa puhua sen naisen kanssa. Sanoa, et susta tuntuu pahalta olla nyt ystävänä. Ei se sen kummempaa vaadi.
Vai kertoisinko hänelle että minulla on jo ennestään kaksi todella hyvää naispuolista kaveria ja tuskin meidän välisestä ystävyydestä voisi kehittyä yhtä syvällistä. (olen tuntenut nuo molemmat naiset
jo peruskoulusta lähtien)
Tällä naisella taas ei ole montaa
ystävää ja itse en jaksaisi olla olkapäänä hänelle.
Miten ilmaisen mielipiteeni mahdollisimman ystävällisesti?!
ilmaista sitä mitenkään ystävällisesti, mutta ei tunnu siltä että haluaisitkaan...Vai miksi puhut hänestä noin alentavaan sävyyn?
Että rakkauden ja vihan tunteeni häntä
kohtaan vaihtelevat päivittäin niinkin voimakkaasti.
Mutta sitten kun olen taas tyynenä, haluaisin kylläkin lopettaa
ystävyyden tasolla olevan suhteemme.
Miten teen sen?
miksi sitten haluat/halusit parisuhteeseen sen naisen kanssa? Ei ystävyys nyt niin kovin paljon eroa niistä asioista joita parisuhteessa puhutaan.. ja tukena ja turvana, olkapäänä olisit silloinkin hänelle olut, joten miten olisit sitten silloin kestänyt sen?
Eikö se nainen parisuhteen aikanakaan olisi yltänyt niiden "syvällisempien naispuolisten peruskouluaikaisten ystäviesi" tasolle?
Eikai kukaan nainen voi haluta alkaa suhteeseen miehen kanssa, jolle joutuisi aina olemaan se kakkonen... Suhteessa nainen haluaa olla se ykkönen, aina ja joka tilanteessa.
Jos naista rakastat, niin puhut, kysyt, selität.. teet selväksi sitten että joko suhde tai ei mitään..mutta mieti nyt ensin osaatko antaa sille naiselle edes sitä arvoa joka hänelle sitten kuuluu sinun naisenasi.
Jos et kerran kestä ystävyyssuhdetta sen naisen kanssa, ni sä lopetat sen.
On helvetin epäreilua käytöstä siltä naiselta pitää sua roikkumassa siinä rakastuneena, kun olet kerran asian sille kertonutkin, mut miks sä käyttäydyt yhtä epäreilusti itseäsi kohtaan?
on oikeasti aika lailla yksinäinen.
Tunnen jonkinlaista empatiaa häntä kohtaan!
(mutta en jostain syystä kelpaa hänelle kuitenkaan seurustelukumppaniksi)
että sä vaan "kelpaat"? Eikö naisen tarvitsisikaan olla rakastunut sinuun? Suostuisit siis kelpaamaan paremman puutteessa. Tuo nainen haluaa ilmeisesti olla rakastunut mieheen jonka kanssa seurustelee. Hän ei voi pakottaa itseään rakastumaan sinuun, kuten et itsekään pysty omia tunteitasi pakottamaan.
Jos tää nainen on hakenu sulta läheisyyttä ja kaikkea sitä mitä parisuhteeseen kuuluu silloin kun hänellä menee vähän kehnommin parisuhderintamalla niin ymmärrän tuon vertauksen mutta jos juttu on pysynyt ystävyyden tasolla niin en ymmärrä miksi koet olosi varaolkapääksi,silloinhan olet nimenomaan ystävä mikä on taas aivan eri asia.
Mulla on miehiä ystävinä joille voin purkaa kaikkea maan ja taivaan väliltä eikä parempaa ystävyyttä vois kuvitellakkaan. Joillakin heistä myös oli aluksi "suurempia luuloja" mutta kun asiat saatiin selvitettyä niin joidenkin kanssa on saatu aikaan paljon vahvempaa kuin suhde olis koskaan ollu.
Voithan olla kyseisen naisen ystävä ja samalla etsiä itsellesi sopivaa naista parisuhteeseen, vai sulkeeko nämä kaksi toisensa pois? Toki jos tunteesi ovat erittäin vahvat niin etääntyminen saattaa olla hankalaa kun yhteydenpitoa jatketaan..
Tuo nimittely ja pärrääminen on kuitenkin aivan turhaa, kirjoituksesi perusteella nainen kun ei ole tehnyt mitään väärää..
Kerropa pari hyvää syytä, s... kusipää. (tuo siit vitun ämmästä). Tasoissa olette?
Mutta homman voi hoitaa paremminkin..
Pyydät vaan aikaa ja sanot että ilmoittelet sitten ku homma on sulatettu
...haukut häntä vitun ämmäksi, pidät säälittävänä luuserina, jonka pitäisi olla vain iloinen, kun joku hänet kelpuuttaa, hän ei kelpaisi sinulle ystäväksi, etkä ole valmis tukemaan häntä, mutta et ymmärrä miksi hän ei halua suhdetta kanssasi? Täytyy myöntää, että en kyllä osaa auttaa...
mäkin ihmettelin. Ja jos se nainen ei mahdu miehen elämään ystävänä, kun on _niiin_paljon ystäviä jo muutenkin, niin miten se mahtuisi missään muussakaan muodossa. Kaippa ne ystävät sen miehen ajan täyttää silloin yhtä paljon kuin nytkin.
Mistä sitä tilaa ja aikaa sille naisella muka yhtäkkiä sitten löytyisi!?
nainen haluaa olla kaveri ja sä jotain muuta. Joko alat kaveriksi tai sanot hänelle suoraan, että kaveruus ei kiinnosta. Mitä ymmärrettävää tossa on?
Ilmaisitko siis ihan avoimesti, suoraan sanoit, että pidät naisesta ja haluat suhteen- et pelkkää ystävyyttä? Vai onko kaikki ollut tulkinnanvaraista?
Asiat kun pitää sanoa selkeästi, koska joskus voi olla huono päivä, enkä ainakaan itse aina jaksa olla kiehnäämässä ja superihana. Eikä se tarkoita ettenkö olisi rakastunut ja haluaisi suhdetta.
Mietin vaan kun tässä joskus itselleni sattui ja tapahtui niin, että tapailin miestä ja sitten hän vain vetäytyi, ja yhteydenpito väheni. Ja nyt mä mietin harva se päivä, että mitä tein väärin. Mies ei sen koommin ole selitellyt äkkinäistä vetäytymistään, enkä kyllä ole udellutkaan kun loppujen lopuksi: eihän hän ole minulle mitään velkaa. Pidämme edelleen yhteyttä, mutta emme ole tavanneet aikoihin.
Ja pikkuhiljaa itsekkin jo irtaudun hänestä ja luovun toivosta hänen suhteen.Tuliskiko minusta hänen ystävänsä:tuskin, ehkä hyvän päivä tuttu, mutta miesolkapääksi en häntä huolisi. olen sitä mieltä että en ainakaan itse tahdo olla pelkästään ystävä niiden kanssa, joiden kanssa minulla on ollut muutakin, asia on eri jos takana on pitkä suhde. Mutta näin muutoin en tahdo, enemmin olen vaikka yksin maailmassa.
että sie kyllä ymmärrät sitä naista, mut tällä kertaa et ittees siinä määrin että pystysit käsittelemään asiaa.
Tietty se loukkaa ku on ihastunu ja tahtos perustaa parisuhteen ja sit ku pasahtaa pakit silmille... AI TANA se kirpasee.
Sit ihminen joka loukkaa sinua tahtos ollakki sun ystävä, ei pelkästään kaveri vaan ihan sydän ystävä. Se on ku vääntäs veistä haavassa...
Jospa kerrot sen miltä sinusta tuntuu ja miten sie koet sen asian ensin itselles ja sit kerrot sen myös sille tytölle, ja pyydät vähän aikaa nuolla haavoja ennen ku alat hoivamaan sen pahaa oloa ja yksinäisyyttä.
mut tällön se pallo jää sulle ja se o heitettävä joskus etiäpäin...