Ihmettelen kovasti, voisiko skeptikot ja puolestapuhujat kertoa lisää, miksi aurinkoenergiaa ei edes mainita ilmastokeskusteluissa? Saksassa on ymmärtääkseni panostettu aurinkoon, sadoilletuhansille asunnoille on suunniteltu (toteutettu?) aurinkopanelit katoille. Tiedän ettei Suomen olosuhteet suosi aurinkoenergiaa, mutta silti. Miksi aurinkoenergiaa dissataan ilmastokeskustelussa?
Miks ei aurinkoenergiasta puhuta ?
Haluan asiallisia vastauksia
7354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kalliita romuja, joiden suunnittelu, valmistus ja korjaus suunnilleen kuluttaa yhtä paljon energiaa kuin mitä niistä saadaan ;D
Vaikuttaa vähän siltä?
Perkeleen homo paskapää, painu vittuun päätä aukomasta.
poliitikkomme eivät ole nähneet aurinkoa kuukausiin.
Energiaa edullisesti
Aurinkopaneelit ja tarvikkeet Tuulivoimalat, 12V jääkaapit
www.akkupojat.fi
Siksi, että tyhmempikin osaa laskea ettei 12V/35W paneelista saatava sähkö riitä edes partakoneeseen. Satoi taikka paistoi.
Tuo aurinkoenergia on vaan pirun kallista. Kymmenkertaista muuhun energiantuotantoon nähden. Saksa toisin tukee aurinkosähköä täysin käsittämättömällä 50 senttiä/kWh tukiaisella.
Kenen rahojen luulet pitemmän päälle riitävän moiseen?
Töpselisähkö maksaa tällä hetkellä siirtokustannuksineenkin alle kymmenen senttiä kilowattitunnilta.