Aloitan uudelleen keskustelun totuudesta kauneudesta ja hyvyydestä, koska aikaisempi keskustelu jäi pinnalliseksi. Otan siitä vastuun. Minun olisi pitänyt alustaa se.
Esim. terapiassa oman kokemukseni mukaan ja lisäksi N.Keppe on sanonut, että olkoon terapia mikä hyvänsä, jos se on saanut totuutta esille, on se onnistunut, koska totuus vapauttaa. Myös Jeesus sanoi: totuus on tekevä teidät vapaiksi. Totuutta myös pelätään. Usein ihminen pidättää totuuden sanomista niin kauan, että se lopulta purkautuu vihalla ja näin vaikeuttaa sen vastaanottamista. Ihmisellä on taipumus sanoa totuus vihalla ja valhe rakkaudella. Työpaikoilla ihmiset muodostavat patologisia liittoja, joissa he puolustavat toistensa virheitä ja katsovat auttavansa toisiaan. Totuutta käytetään myös lyömäaseena. Totuus on ainoa, mikä auttaa ihmistä, koska valhetta ei itse asiassa ole olemassa.
Hyvyys kuluu rakkauteen eli se on vahvuutta. Käytännössä hyvyyttä pidetään kuitenkin heikkoutena. Tämä näkyy esim. kiusaamisessa: uhria ei uskalleta puolustaa, koska kiusaaja nähdään vahvana. Ihminen on invertoinut hyvän ja pahan. Ihmisen hyvän vastaisuus näkyy esim. siinä, kun elämässä menee hyvin, alamme sabotoida sitä vaikka kehittämällä sairauksia. Hyvinvointivaltion sairaudet tunnetaan.
Kauneus tulee parhaiten esille luonnossa, koska luonto on sataprosenttista todellisuutta. Siellä kauneutta voi pitää täydellisenä. Luonto myös opettaa kauneuden tärkeyden. Tarvitsemme kauneutta henkiseen hyvinvointiimme. Se inspiroi taiteita ja tieteitä. Joku on sanonut, paras todiste Jumalan olemassaololle on juuri kauneus. Ihminen invertoi myös kauneutta kääntämällä sen rumaksi uskoen, että se tehoaa paremmin. Kauneuden puute näkyy myös kielenkäytössämme alatyylinä, jota joskus pidetään ansiona. Kun katsomme kansalliskirjailijamme A. Kiven ilmaisua, huomaamme kauneuden voiman.
Elämme invertoituneessa yhteiskunnassa, eli käännämme arvot päälaelleen.
Totuus, hyvyys, kauneus
1
1158
Vastaukset
- Varjolilja
Totuus ei pala tulessakaan. Mikä tekee ihmisen sokeaksi niin, ettei hän pysty ottamaan vastaan totuutta? Mikä saa ihmisen uskomaan, että kaikki ihmiset ovat pahoja ja hän yksin hyvä? Mikä tekee ihmisen (lähes) vainoharhaiseksi pelätessään, että kaikki ovat hänelle ilkeitä? Mikä estää ihmistä hallitsemasta tunteitaan? Sen sijaan tunteet hallitsevat häntä.
On ihmisiä, jotka ovat "patologisen ilkeitä", ts. "herkuttelevat" toisen vahingolla tai ehkä joutessaan miettivät, miten voisivat parhaiten aiheuttaa vahinkoa jollekulle esimerkiksi nolaamalla muiden nähden. Hyvyys ehkä tuottaa tavallisesti hyvyyttä, mutta aina ei niin ole.
Miten tälle palstalle saataisiin totuutta, hyvyyttä ja kauneutta? Aina on joku, joka ymmärtää väärin ja loukkaantuu ja siitä se kierre taas alkaa. Tunteet jyräävät järjen ja hyvät tavat.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648