Psykologia ja lääketiede on joidenkin viisaiden mukaan tehnyt sen perusvirheen, että ne ovat terveyden sijaan lähteneet taistelemaan sairautta vastaa. Oikeampi tapa olisi siis oppia tuntemaan terveyttä ja sitä mikä on terveellistä.
Yksi koti äiti saattaa tietää enemmän terveydestä kuin lääkäri joka taas on infektioiden ja bakteerien kanssa enemmän sinut.
Meidän tulisi siis keskittyä terveyteen enemmän. Millainen on henkisesti terve yksilö? Miten me kasvatamme sukupolven joka ei tarvitse niin paljon vaikkapa mieliala/psyykelääkkeitä kuin nykyinen, sukupolven joka ei turruta itseään alkoholilla?
Suomalainen kulttuuri ja yhteiskunta on nyt erittäin individualistinen ja yksilön vapautta sekä onnea korostava. Sen seurauksena ihmiset ovat enemmän yksin ja monesti myös yksinäisiä. Pääkaupunkiseudulle muualta suomesta muuttaneet ovat helposti pienissä piireissä ja ilman suvun antamaa tukea, vaikkapa lasten hoidossa.
Ihminen ei toimi kovinkaan hyvin yksin, ilman yhteyttä toisiin ihmisiin. Työpaikoilla koettu ystävyys on liian usein pinnallista vaikka sen ei sitä tarvitsisi olla.
Terve yksilö on kaiketi sellainen jolla on aloitekykyä, itseluottamusta, kyky sitoutua ja rakastaa. Tämänkaltainen yksilö ei menetä aikaa itsensä tarkkailuun. Ei jätä elämässa eteentulevia mahdollisuuksia käyttämättä vaan saa kaiken irti kustakin hetkestä....
Niin millainen on terve yksilö? Mitä piirteitä on psyykkisesti terveessä ihmisessä ja miten nämä ominaisuudet kasvavat? Millainen on se ympäristö jossa terveet ihmiset kehittyvät?
Terve yksilö?
4
490
Vastaukset
- Excalibur
"Terve yksilö on kaiketi sellainen jolla on aloitekykyä, itseluottamusta, kyky sitoutua ja rakastaa.Tämänkaltainen yksilö ei menetä aikaa itsensä tarkkailuun.Ei jätä elämässä eteentulevia tilaisuuksia käyttämättä, vaan saa kaiken irti kustakin hetkestä..."
"Terveellä" tarkoittanet henkisesti tasapainoista.
Onko aloitekykyinen ja runsaasti itseluottamusta omaava henkilö aina "henkisesti terve" ja tasapainoinen?Voimakkaasti korostunut itseluottamus/-varmuus ovat usein oire syvemmistä itsetunto-ongelmista.
Aloitekyky ja itseluottamus eivät myöskään ole arvokkaita tai arvostettavia asioita sinänsä.Eikö kyse ole siitä mihin ja miten henkilö käyttää aloitekykyään ja itseluottamustaan?(esim. monilla menestyvillä huijareilla on hyvä itseluottamus ja aloitekykyä).
"...kyky sitoutua ja rakastaa".
Niinsanottu rakkaussuhde on usein pelkkä hyväksikäyttö- ja riippuvuussuhde.Sitoutuminenkin tarkoittaa yleensä sitä, että sitoudutaan siihen saakka kunnes kyllästytään tai löydetään uusi kumppani.
"Ei jätä elämässä eteen tulevia tilaisuuksia käyttämättä"
Me kaikki jätämme elämässämme joskus eteen tulevia tilaisuuksia käyttämättä.- Erasmus
"Terveellä" tarkoittanet henkisesti tasapainoista.
Kyllä tarkoitan nimenomaan ihmistä, joka on henkisesti terve ja tasapainossa. Joissakin tutkimuksissa on saatu ns. terveiden prosentti osuudeksi 2%. Tämä luku voi olla oikeansuuntainen sillä kyllä miltei kaikilla on jonkinlaisia ongelmia ja komplekseja. On kuitenkin ihmisiä jotka eivät selvästikään ole proplemaattisia juuri ollenkaan. Heidän työkykynsä on suuri, vaikkei se ole ainut mittari terveydelle.
Onko aloitekykyinen ja runsaasti itseluottamusta omaava henkilö aina "henkisesti terve" ja tasapainoinen?Voimakkaasti korostunut itseluottamus/-varmuus ovat usein oire syvemmistä itsetunto-ongelmista.
Tämä pitää monesti paikkansa, mutta uskoisin huolellisen tarkkailijan huomaavan milloin on kysymys kompensaatiosta ja milloin se on "puhdasta" itseluottamusta.
Niinsanottu rakkaussuhde on usein pelkkä hyväksikäyttö- ja riippuvuussuhde.Sitoutuminenkin tarkoittaa yleensä sitä, että sitoudutaan siihen saakka kunnes kyllästytään tai löydetään uusi kumppani
Tällaistakin varmasti on paljon, mutta eikö ole rakkausliittoja ja kaunista maailmassa?
Me kaikki jätämme elämässämme joskus eteen tulevia tilaisuuksia käyttämättä
Kyllä me jätämme tilaisuuksia käyttämättä. Mutta jättää selviä kasvumahdollisuuksia ja suuria valintoja tekemättä niin siinä tulee yksilöiden välisiä eroja. Tarkoitukseni on herättää keskustelua ja luoda idealistista ihmiskuvaa näin kirjallisesti.
- minäkö terve?
Yhetiskuntamme on itsekeskeinen. Ihmiset tuijottavat usein hyvin narsisitisesti vain omaa etuaan. Ennen koko kylä oli mukana lapsen kasvatuksessa ja me-henki oli valoillaan. Nyt vallitsee minä-henki. Me, me, me, ei väliä muista.
Apua ei uskalleta pyytää, sillä se on nykyään heikkouden merkki. Tästä ajatuksesta kumpuaa monet nykypäivän ongelmat. Ongelmista ei puhuta niiden oikeilla nimillä. Kuvitellaan, että kun asioista ei puhuta niin ne ikään kuin lakkaisivat olemasta.
Tervettä ihmistä ei mielestäni voi määrittää. Normaalinahan pidetään sitä mitä yhteisön enemmistö edustaa. Jos ns. tervettä ihmistä ryhdyttäisiin tutkimaan psykiatrian kantilta. Löytyisi jokaiselle ns. terveenä itseään pitävälle jokin psykiatrinen diagnoosi. Surullista, mutta tähän on menty. - millainen...
...on terve yksilö?Mitä piirteitä on psyykkisesti terveessä ihmisessä ja miten nämä ominaisuudet kasvavat?Millainen on se ympäristö, jossa terveet ihmiset kehittyvät?" - kysyt.
Joitakin mieleen tulevia piirteitä:
-Hän ei usko sokeasti mihinkään.
-Hän kunnioittaa itseään(ja sellaisia kanssaihmisiä, jotka kunnioituksen ansaitsevat).
-Hänellä ei ole tarvetta teeskentelyyn, eikä hän käytä itsekkäästi hyväkseen muita(ei huijaa eikä manipuloi).
-Hänellä ei ole musta-valkoisia ääriasenteita.
-Hän on rehellinen itselleen ja pystyy tunnustamaan tietämättömyytensä (silloin kun ei tiedä).
-Hän osaa antaa arvoa myös muiden mielipiteille.
"Terveitä" ja tasapainoisia ihmisiä(enimmäkseen) kasvaa inhimillisessä ja oikeudenmukaisessa yhteiskunnassa, jossa yhteiskunnan jäsenet kunnioittavat toisiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6568023Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672306Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332228- 1471803
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281302Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131186Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65855Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59841Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7769