Kun näitä palstoja ja miesten vaatimuksia lukee, niin mulle on ihan selvää, etten koskaan voisi seurustella kenenkään miehen kanssa. En ole oikean näköinen, en ole luonteeltani oikeanlainen, en ole sängyssä sellainen kuin pitäisi ja niin edelleen. Mutta miksi se ei haittaa miehiä??? Mä en ole koskaan ymmärtänyt, miten kukaan ruma ihminen kehtaa ottaa vaatteensa pois toisen ihmisen edessä, enkä ikinä antaisi kenenkään miehen -varsinkaan sellainen, johon olen ihastunut- nähdä minua alasti, mutta ajatteleeko miehet koskaan sellaista? Vai onko se miehelle itsestäänselvää, että mies saa olla sellainen kuin on, mutta naisen pitää täyttää tietyt ehdot? Vai näkeekö miehet itsensä eri tavalla?
Miksei miehiä häiritse oma epätäydellisyytensä???
kummallista...
1142631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 114
Vanhimmat
Miehet vetävät ravintolassa reippaammin viinaa, jotta moiset ajatukset häipyvät päästä. Jos nainen on vielä aamullakin tapaamishaluinen, niin huolet voinee unohtaa turhina.
Ihmiset osaa kertoa etukäteen että miellyttääkö toinen vai ei. Tuskin säkään pussi päässä ja tynnyrissä tapaat ihmisiä jolloin he pääsee arvioimaan ootko sä heiden mielestään sopiva.
Jos sä oot sopiva sille tyypille niin sitten olet.
Sulla on sellainen... hmmmh. "En ole täydellinen" ongelma. Quess what. Ei ole 99,9% meistä muistakaan ihmisistä täydellisiä. Jos toinen näyttää vihreetä valoa niin se on jo hyväksymisen merkki jossain mielessä. Meillä ihmisillä ei ole taipumusta tykätä vain täydellisistä... vaan myös toisista ihmisistä. Jokaisella on tietenkin joku kynnys, mutta monilla yllättävän alhainen mitä tulee pärstään ja kroppaan. Jopa minäkin olen todistetusti löytänyt joskus jonkun joka pitää tästä lärvistä :)
Ehkä miesten logiikkakeskus toimii tän asian suhteen paremmin kuin naisten tunnehattara.
ulkonäöstä vaan ihan kaikesta! Tajuan totta kai, ettei kukaan ole täydellinen, mutta minussa ei ole mitään sellaista, josta mies pitäisi ja jossa muut naiset ei olisi parempia ja se on kai ihan ok, olen tottunut siihen. Mutta miksei se vaivaa miehiä, vaikka on olemassa lukemattomia miespuolisia samassa tilanteessa olevia?!! Tai naiset kai vaatii paljon vähemmän, mutta silti.
Jos mies "näyttää vihreää valoa" se ei tarkoita muuta kuin sitä, että tuota voisin naida paremman puutteessa. No, minä en todellakaan halua olla joku hätävararatkaisu, kunnes löytyy joku parempi! En minä halua olla joku, jonka kanssa ollaan seksin takia ja sängyssä ajatellaan sitä unelmien pienikokoista blondia, jonka kanssa oikeasti haluaisi olla. Miksei miehiä häiritse esim. se, että jotkut naiset ottavat ihan pystymetsästä jonkun miehen saadakseen perheen ja lapsia, vaikka eivät tunne mitään sitä miestä kohtaan(myöskään seksuaalisesti)?
"Jos mies "näyttää vihreää valoa" se ei tarkoita muuta kuin sitä, että tuota voisin naida paremman puutteessa."
No montako kertaa sua on sitten naitu jos se on noin selvää?
"Miksei miehiä häiritse esim. se, että jotkut naiset ottavat ihan pystymetsästä jonkun miehen saadakseen perheen ja lapsia, vaikka eivät tunne mitään sitä miestä kohtaan(myöskään seksuaalisesti)?"
...
...
...
...
.... koska sitähän varten me ollaan?
...haittaisi, ettei se nainen pitäisi sinusta, ei haluaisi sinua, ja sängyssä toivoisi olevansa missä tahansa muualla jonkun muun kanssa? Jaa... No, minä en ole sitä varten olemassa.
... luulee että se voi olla pitämättä musta niin mä todistaisin toisin :)
Minähän tekisin polttoitsemurhan zippo-bensalla, jos vaatisin itseltäni tai keltään muultakaan täydellisyyttä. Siitä yksinkertaisesta syystä, etten sen enempää minä kuin kukaan muukaan ole täydellinen.
"Vai onko se miehelle itsestäänselvää, että mies saa olla sellainen kuin on, mutta naisen pitää täyttää tietyt ehdot?"
Mitä tämä oikein tarkoittaa? Eikö molemmat saa olla sellaisia kuin ovat ja että molemmilla on kriteereitä, mitkä kumppanin täytyy täyttää. Täyttää omana itsenään, siitähän on kyse.
Ps. Älä lue nettikirjoituksia kuin piru raamattua. Ei totuus täältä löydy vaan elävästä elämästä.
...en tarkoittanut absoluuttista täydellisyyttä, vaan sitä, etten täytä mitään miesten vaatimuksia, enkä siksi voisi koskaan seurustella, koska en halua, että joku vain huolii minut, kun ei parempaa saa.
Tarkoitin sitä, että kun nainen ihastuu, niin ne kaikki "miehen pitää olla..."-säännöt unohtuu. Mutta miehelle se ei kai toimi niin...
löytyy tuolta toiselta palstalta, jos olet sitä etsinyt..
lisää vaatimuksia kun mies "ihastuu". Kyllä kannattaisi naistenkin hieman miehistyä ja alkaa ajattelemaan enemmän itseään eikä aina miellyttää miehiä ja tyydyttää niiden jokaista oikkua.
täydelline.
ehkä tollane tulis ongelmaks niille ketä kuvittelis, et neolis täydellisii. joka jo yksittäisenä asiana tekis niist epätäydellisii ;)
sou. jos niinku haluais tulla ittensä kans toimeen ja oleen oma ittensä (mitä ominaisuutta niinku naisetki tuntuis pitävän arvossaan), pitäis niinku sulattaa ekana toi ajatus epätäydellisyyden olemassaolosta ja ilmenemisestä omassa ittessään.
no, kai se elämä joskus tulee kylään.. ja se omaki epätäydellisyys löytyis. ellei sit kiellä sen olemassaoloo, joka taas on aika huono juttu se.
tollane logiikka.
huono otsikointi, myönnän! En nyt tarkoittanut epätäydellisen vastakohtana absoluuttista täydellisyyttä! Se ei ollut asian ydin!
yksinkertaistetaa sit: ne olis joko typerii tai sit ne ei tietäis mitä ne haluais.
kaikki ei pidä sitä ulkonäköö ykköskriteerinä.
niitten duudsonien kans on vaa sellane huono juttu, et niihin pitää päästä ekan tutustuun lähemmin, jotenki, et ne pystyis hurmaamaan muilla avuilla. vaiks sisäisellä kauneudella tai älykkyydellä, mitä ne muut avut sit onkaan. ne kun ei näy ulos, ne näkee vast sitte ku on tekemisis keskenää.
et miehiiki olis niinku moneen junaan. kaikki ei olis samast muotist. ja tää palstaki olis parhaimmillaanki vaan melko suppee otos suomalaisist miehist.
joku asia toimii kumminkin päin. Taitaa naisillakin olla aika kovia vaatimuksia. Joten en yhtään ihmettele että syntyvyys Suomessa on laskussa päin. Kukaan ei kelpaa kenellekkään.
Onneksi sitä itse osaa vielä erottaa keskustelupalstan oikeasta elämästä. Ja on se muutenkin ihme juttu. Se unelmien mies on pitkä ja vaalea norjalainen. Sitte se tavallinen, lyhyt ja kaljuuntuva suomalainen juntti tulee vastaan. Ja siinä ei mitään ihannemiehiä mietitä kun järki on mennyttä. Onneksi olen toipumassa jo tästä ihastuksesta tavalliseen mieheen.
ku ne ihastuu toisiinsa niin ne saa olla kust sellasia ku ne on...
Ei mua hävetä ottaa paitaa pois kaveriporukassa tai kiskasta housuja kinttuun ku mennään suihkuun... Mä oon vaan mä ja jos ei kelepaa niin olokoon sit keleppaamata. Sillähän niisät ihastuksista sit pääsee eroon jos se näkemä ei miellytäkään...
Kyllä mie asetan ittelleni tiettyjä odotuksia ja työskentelen silleen laiskasti niitä tavotteita kohden mut en häpeile sitä että en vielä täytäkään niitä odotuksia mitä itelleni asetan.
...minunlaiseeni naiseen ei voisi ihastua, joten jos alkaisin seurustelemaan, niin mies olisi ottanut minut VAIN koska ei saanut sellaista naista, jonka olisi oikeasti halunnut, vaan joutui tyytymään minuun, vaikkei pidä minusta eikä pidä minua viehättävänä. Oikeasti, kaikkiko pitää vääntää rautalangasta! Mainitsemani ilmiö toimii toisinkinpäin, mutta miksi se ei haittaa miehiä??? Sitä tässä yritän kysyä.
realisteja. Kenen kanssa mies voisi olla jos tuolla perusteella pitäisi valita nainen? prinsessakuvitelmat ja todellisuus eivät tule koskaan kohtaamaan, elämä kun ei ole mitään satua vaan raakaa todellisuutta.
on eri asia olla jonkun ihastumisen kohde kuin olla vain hyödyke. Ja juuri osa sitä raakaa todellisuutta minä en halua olla.
tää unelmien prinsessa juttu? Et naisen pitää olla 172 cm 55 kiloo, horoskoopiltaan oinas tai jousimies kriteria? Ja sen mukaan et sit olekaan täydellinen.
Nii siis kultaseni kysehän on vaan itsevarmuudesta ja itsetietoisuudesta. Nykypäivänä noi seurustelu ja ihastumis yms jutut tehdään kyllä niin tunnepohjasesti ku vaan olla ja voi. Jos ihastuu niin alkaa hengailemaan toisen kaa. Sie kysyt kumminki minkälaiseen naiseen mie ihastun... Kelpaako sulle vastaus: "sellaseen mihin mie vaan ihastun." voin vastata puolestas.. -ei kelpaa.
Siks miun on keksittävä siihen pirunmoinen litania ominaisuuksia jotka taatusti viehättää minua.Ihan hyvin mie voisin heittää että se vois olla sellanen fiksu barbie tyttö... Joo se on kivan näkönen, mut sillä pitäs ollakki se luonne joka vetoo muhun. Kerran on käyny tällainen tapaus että törmäsin oikeesti tällaseen lähes playboy pupun näköseen tyttöön ja mie tein oikeesti töitä että järkkäsin meille mahdollisuuden jutella. Mie menetin kiinnostukseni siihen alle 7 sekuntiin ku kuulin sen puhuvan... Ei siinä ollu mitään kemiaa.... Arvaappa olinko pettyny. Sit taas jonku muun kanssa jonka ulkonäkö ei yllä lähellekää samaa tasoo niin tää poika oli ihan sulaa vahaa.. "kyllä kultaseni, ihan ku sanot" Siinä tytössä taas oli sitä jotain...
Oikeesti miehellä on sellanen visuaalinen oletus ja kavereiden paine päällä siitä ihanne naisesta, mut sit ku se kolahtaa niin se vaan kolahtaa. Sitä on se kemia... Oikeestaan se sanotaan parhaiten näin...
http://www.youtube.com/watch?v=ljKXeKBt4HQ
on se että ihmiset hakevat onnellisuutta ja nautintoja elämäänsä muista ihmisistä. Siihen parisuhdekin perustuu. Onnellisuuden ja nautintojen molemminpuoliseen antamiseen. Todellisuus on joskus raadollista ja raakaa. Jotkut naiset kehittävät tyhjästä turhia ongelmia itselleen. Lapsellista asioiden romantisointia kuvitella että mies näkisi ainoastaan juuri sinut. Mies tekee sen minkä voi löytääkseen naisen joka tekee hänet onnelliseksi mutta ei missään vaiheessa kuvittele että olisi täysin uniikki ja juuri se jonka nainen haluaa kolmesta miljardista miehestä.
Kun nainen ihastuu, niin kyllä sillä hetkellä se mies on ainoa mies maailmassa, täysin uniikki ja juuri se, jonka haluaa. Todella surullista, ettei nainen voi koskaan olla miehelle mitenkään erityinen. :(
Kyllä mulle se nainen on just se joka saa mun kaiken rakkauteni, ei oo kauniimpaa, ei ihanampaa päällä maan.
Se on ku enkeli ku se seisoo auringon säteiden hyväilemänä eikä siitä parempaa ihmistä löydy tältä linnunradalta. Yhdestä ihmisestä tulee koko elämää tärkeämpi... Miehet ku rakastuu niin ne vasta katastrofaalisia onki.
ja kärkipäässä tuntuu olevan juuri tuo, että täytyy olla niiiiin itsevarma ja pitää itse itseään niin helvetin ihanana. Kyllähän se vain onnistuu, jos sattuu olemaan niin ihana. Mutta entäs me, jotka emme ole?!
Joo, varmasti on noin kuin sanot, mutta on myös pitkä lista ominaisuuksia, jotka taatusti eivät miellytä ketään miestä ja minulla on suurin osa niistä ominaisuuksista. Ja siihen päälle vielä tätä miesten vihaama prinsessasyndrooma eli haluaisin olla edes jotenkin erityinen sille miehelle, enkä vain joku satunnainen panokaveri/tiskikone.
ja onkin mutta ainoa kuin ainoa nainen maan päällä on hieman eri asia. Eikö erityisyys riitä? Miks pitää olla ainoa nainen maailmassa? Ei naistenkaan ajatukset jatkuvasti pelkästään oman miehen ympärillä pyöri vaan monet naisetkin katselevat edelleen komeita miehiä sillä silmällä. Jos naisillekin olisi olemassa ainoastaan yksi mies niin mitä he tekisivät eron jälkeen kun sellaisen kuitenkin aika moni nainen joutuu kokemaan? Silti saattaa myöhemmin löytyä uusi mies joka tuntuu taas sillä hetkellä erityiseltä.
ettei niin voisi olla vaan tuo edellinen MIESPUOLINEN kirjoittaja!
mutta sanoinkin että sillä hetkellä! Ja se ero on siinä, että nainen on todella ihastunut siihen mieheen, mutta mies valitsee järjellä kuin autokaupassa. Paras malli, johon on varaa, ei merkitystä muilla ominaisuuksilla ja sitä ajatellaan vain kun se on käytössä. Ja jos ei jokin satu miellyttämään, niin vaihtoon ja viikon päästä ei edes muisteta koko romua. Naiselle se mies on erityinen, eikä vain yksi kolmesta miljardista, joka on tullut valituksi täysin sattumalta ja voisi ihan yhtä hyvin olla joku muukin.
Jos saisin rakastamani miehen ja hän jättäisi minut, niin olisin todella murtunut pitkän aikaa. Jos taas sinun naisystäväsi jättäisi sinut, etsisit uuden, etkä edes ajattelisi vanhaa. Koska hän ei ollut mitenkään erityinen. Siinä se ero.
se ihastuminen tekee juuri susta sen erikoisen. Maailmassa on miljoonia naisia ja se ihastu just suhun... Ei sen erikoisempaa voi olla.
Tietty mie ymmärrän tän että miehen pitäs suorastaan palvoo naista, mut ei me sentään niin tyhmiä ja höynäytettävissä olla että teitä jonain jumalolentona pidetään...
Miks et sit tee itsestäs sellasta että oot sinut ittes kans ja ku kattot peiliin niin voit heittää sinne että "hei kultaseni" Jos et sie ite pie ihtees erityisenä niin miks sie sit vaadit sitä mieheltä?
asioita hyvin pitkälle järjellä niin on miehilläkin tunteita. Mieskin voi rakastua naiseen jolloin nainen on erityinen hänelle ja ero on erittäin raskas miehellekin. Kyllä miehetkin tuntevat ja erityisesti silloin kun heille tärkeäksi muodostunut ihminen poistuu heidän elämästään.
kyynistä puhetta. Mie oon itte ollu pari kertaa ihan romuna sen takii että tyttö onki lähteny kävelemään. :D iteasiassa sen näki jo kaveritki ympärillä, joka miehelle on melko harvinaista.
Mut ku meidän mentaliteetti on että se mikä ei tapa se vahvistaa. Ja sit ku oppii että siitä selvii, niin minkä tautta sitä itteesä hengiltä suremaan... Mie oon selvinny siitä kerran ja toisenki joten mie selviin siitä tarvittaessa uudelleen.
Ei se että ero ei koske, tarkota sitä että tyttöystävä ei ois mitenkää erityinen.
tiedän hyvin, ettei kukaan voisi koskaan pitää minua erityisenä. Kysyin vain, että miksi se ei vaivaa samassa tilanteessa olevia miehiä?
me pidetään itteemme erityisinä. "Me ollaan sankareita elämä ihan jokainen"
...jos tilastoja katsotaan, niin miehet taitavat kuitenkin tehdä useammin epätoivoisia ratkaisuja eron tullen:
http://archives.cnn.com/2000/HEALTH/03/15/divorce.suicide.wmd/index.html
mukaan siksi, että välittäisivät enemmän.
No tuossa sulle vielä toinenkin tutkimus, jossa havaittiin että miehet masentuvat erosta pahemmin. Voit tietysti kehitellä jotain teorioita siitä, ettei masentumisella ole mitään tekemistä välittämisen kanssa, mutta tuo on täysin omaa spekulaatiotasi joten todistustaakka on kyllä sulla.
http://www.theglobeandmail.com/servlet/Page/document/v5/content/subscribe?user_URL=http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20070522.wstxdivo0522/BNStory/specialScienceandHealth/&ord=18102260&brand=theglobeandmail&force_login=true
jutussahan sanottiin, että se johtuu siitä, että miehillä ei ole sosiaalista turvaverkkoa, miehet usein menettävät myös lapset ja kodin, miehet yrittävät itsemurhaa aseella, jolloin onnistuminen on todennäköisempää, miehille ero tulee yllätyksenä, on useammin heidän syytään, jne. Naisen suru taas johtuu siitä, että nainen välittää enemmän!
...yhtä lailla minä voisin spekuloida, että naisen suru ei johdukaan välittämisestä vaan etupäässä siitä, että nainen menettää illuusionsa korvaamattomuudestaan miehelle. Välittämisen todellista olemusta kun ei voi analysoida tai mitata.
Mutta niin kyyninen en sentään vielä ole.
asioista joille ne ei voi mitään ja yrittää tulla toimeen sillä mitä on annettu. Niiden korttien on vaan riitettävä elämään kun ei muutakaan ole. Se pelaa joka ei pelkää. Pelkää elämää.
Jos käsi ei riitä niin silti se pitää pelata niiku ainootaan... Eihän muut tiedä niitä kortteja, se kellä pokka pitää se pärjää.
Tuo on nyt kyllä ainoastaan sinun oman pääsi tuottama ongelma. Ei naisilla eikä miehillä pitäisi olla tuollaisia ongelmia. Miksi sinä häpeäisit olla alasti rakastamasi miehen edessä? En minä ainakaan häpeä itseäni miehen edessä. Minulla ei ole suuria rintoja...vatsa ei ole littana...reisissä on selluliittia :)...mutta itseäni en suostu häpeämään...eivätkä miehet ole koskaan antaneet minulle aihetta hävetä itseäni...ehkä jopa niin, että miesten hyväksynnän kautta olen myös oppinut hyväksymään itseni tällaisena epätäydellisenä...epätäydellisenä mutta ei kuitenkaan hävettävänä. Ja ovathan miehetkin monennäköisiä...on karvaista ja karvatonta, lihaksikasta ja laihaa, arpia, ihottumaa, luomia jne jne. mutta eihän nuo yksityiskohdat ole se pääpointti...pääpointti on se, että tykkääkö vai ei...jos tykkää, niin silloin on kiva tutustua mieheen sellaisena kuin hän on kaikkine epätäydellisyyksineen, jotka tekevät hänestä juuri sen ihastuttavan ihmisen, joka hän on :). Sama kai se pätee naisiin...se hassu epätäydellinen yksityiskohta, jota itse inhoat itsessäsi, voi miehelle ollakin juuri se ihana personallinen piirre sinussa, jota hän kaivaten muistaa, kun sinä itse olet poissa...
...no siksi kun olen ruma. Rumuus ei taatusti ole sellainen piirre, johon kukaan ihastuisi.
Mä en oo taas koskaan ymmärtänyt sitä, että miksi joku antaa muiden määritellä täydellisyyden, jokaisella meistä kun on oma käsityksensä siitä. Mulle riittää se, että oon täydellinen oman miehen silmissä. Muiden mielipiteillä ei niin väliä.
Minkälaisia juttuja miehet sun mielestä naisilta sitten vaatii? Mä en nimittäin koe sitä niin, että tavallisten miesten mielestä naisen pitäis olla just sellanen tai tällainen. Enemmänkin noita mielikuvia täydellisyydestä luodaan muotiteollisuuden, median yms. avustuksella ja naiset itse ottaa niistä jotain mittareita itselleen.
Ja jos tarkoitat joidenkin junttipellejen huuteluja täällä netissä, niin niihin nyt ei kannata kiinnittää sen kummempaa huomiota.
... sähän oot aika täydellinen.
Mä en edes tavoittele mitään ultimate täydellisyyttä, tiedän etten siihen koskaan yltäis joten saan luvan olla täydellinen just tällasena. On oikeasti aika omituinen tunne kun huomaa alkavansa vihdoin hyväksyä itsensä sellaisenaan eikä jatkuvasti suomi itseään kaikista huonoista puolista. Se on vapauttavaa :)
komppaan!
Tässä menee pian yöunet ku menee teidän puheista niin hämilleen :)
kumminki tykkäät :p
Mie voin valvoo siun kaa ainaki sit puoleen yöhön :D Mut sit pitää mennä nukkumaan.
Hittojako sitä kiertelemään. Jos pitäis valita palstalta vaimo niin tää kukko sais välittömästi auringonpistoksen ;-)
Kyllä te leveän hymyn aikaan täällä päässä saitte :)
Hienoa ettei tarvi valvoa yksin ja seurakin on loistavaa :)
Pidetäänkös Auringolle sellainen hemmottelu-ilta? :D
Mä olisin kyllä muuten hyvä vaimo, mutta sun paitoja en sit alkais silittämään ;)
Ei sun tarvis silittää kuin mua... :)
(ja luuletko että mulla koskaan mitään paitaa oliskaan?)
Ja joissain tapauksissa voi jopa onnitella itseään suhteellisista parannuksista, itse olen tyytyväinen siihen että olen säästynyt tuttaviin verrattuna keskimääräistä vähemmillä elintasokiloilla :)
Tuohan kuulostais oikein mainiolta... Vähäpukeinen mies silitettävänä ;)
kumpi puhuu ja kumpi pussaa? :D
Ikää kun tulee lisää, niin sitä saa vähän enemmän perspektiiviä asioihin eikä pienet asiat tunnu enää niin häiritseviltä, ei edes ne pari vuosien saatossa tullutta elintasokiloa häiritse niin paljoa :) Tosin yritän päästä niistä kevään aikana eroon, mutten enää hampaat irvessä kuten joskus nuorempana tein.
Jos antaa neidin itse valita? :) Tuo sä kynttilät niin mä keitän kaakaot.
Kahden salskean nuoren miehen hemmoteltavana... Kyllä mun nyt kelpaa :)
Hmmmh...
http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/1220662/2/istockphoto_1220662_long_stem_rose.jpg
Tuollainen on oltava. *ojentaa*
sehän silittääki jo sinua. Joo mähän oon jo pelkkää vahaa... kokoan itteni ja väläytän jotain oikeen älykästä että pystyn loistamaan sitten oikeen kunnolla
Keittään kaakaota. Eihän silloin voi naista yksin jättää!
Se antais vähän sellaista vaihtelevaa tunnelmaa katsokaas :)
Laitathan kermavaahtoa myös kaakaon päälle? Se antaa niin kivan pehmeän maun.
Tuleeko vaahtokarkkeja? Minttusiirappia?
Entä Fredu, haluutko kaakaota vai kahvia? :)
Voi kun sä oot herttanen, kiitos :) Tuon ansiosta mä oon pelkkää hymyä koko viikon.
kermavaahtoa :p
http://www.youtube.com/watch?v=aS2Fve72AZg
Tuothan koko pussin mukanas, niin voidaan napsia niitä pitkin iltaa.
...pitäisikö täydellisyys määrittää sen mukaan millainen itse on ja sitten pitää itseään täydellisenä? No joo, sun elämä on varmaan aika helppoa...
*painuu keittelemään kaakaota*
http://www.bbcgoodfood.com/recipes/1092/images/1092_MEDIUM.jpg
pärjään hyvin =) Mulla on yömyssy jo kaverina.
Mut sulle lisää päivänpaistetta :D
http://www.youtube.com/watch?v=Q-5Xgkzb-f4
Oottepa te sulosia tänään. Mulle ois riittäny pelkkä kaakaokin, mutta nämähän saa mut ihan sanattomaks ;)
*halaa* elä nyt harmittele... Näkyyhän toi tuloski :D
Jos asettaa sellaset standardit täydellisyyteen mitkä pystyy miltei täyttämään niin mitäs pahaa siinä on?
Osaat tanssia takuulla mua paremmin joten lava on sun selvästi. Kuinkas tää toimis tanssimusiikkina?
http://youtube.com/watch?v=S7amYNaPTRI
paras mahdollinen iltajuoma, lämmintä ja makeaa. Nam :)
No aurinko *kumartaa* saanko luvan?
ihan kauheen näköne. katoin just sun galleriakuvan. No thanks ://
Ainakin niin, että hyväksyy itsensä sellaisena kuin on, koska annettua ei voi muuttaa. Se ei tarkoita, että ajattelis itsensä olevan virheetön tai erehtymätön, koska sellaista ei ole olemassakaan.
Mun elämän helppoudesta voidaan olla montaa mieltä, mutta elämä on takuulla ainakin mielekkäämpää kun hyväksyy itsensä sellaisenaan.
hiirulainen mieheksi kuitenkin :) * wirn*
Mutta saatte luvan kyllä avustaa mua, mä tarvin jonkun avustamaan noissa taivutuksissa nääs. Passaahan?
siun vuoro... Mie kaivan kitaran ja alkakaahan nojailla...
http://youtube.com/watch?v=pWVTqr6EgWk&feature=related
Evil twin sister... Sua ei olekaan näkynyt hetkeen, mutta tervetuloa viettään iltaa meidän kanssa :)
sut kyllä tunnetaan aina =) Te ootte samanlaisia ku identtiset kaksoset siitä leffasta :D
Ja ei muuta kuin jalalla koreasti.
nyt kyllä täyttää kuin hiirulaisen mitat ? Kuva näytti silt, siis sun kun kävin kattoon :))
Mä luotan siihen, että ne tunnistaa kyllä mut joiden tarviikin tunnistaa ja osaa jättää nuo onnettomat kopiointiyritykset omaan arvoonsa :)
Fredi tietää et pidän sitä hurjan komeana, joten menee metsään nuo sun yritykset :)
Sekö sua harmittaa kun et saanu huomiota? Mä ymmärrän et se tuntuu pahalta, mut tuu meidän kanssa leikkiin niin ei tarvi olla yksin.
itseni mielestä täydellinen, niin muiden silmissä olisin silti ihan samanlainen kuin ennenkin, paitsi että vielä itserakaskin kaiken huipuksi.
Mut toi on loistavaa taustamusiikkia...
Aurinko voi tulla tonne sohvan eteen istuksimaan... vaikka tälle...
http://www.my-pillow-place.com/members/439372/uploaded/JaxxPillowSac1.jpg
Ja sitten...
http://youtube.com/watch?v=s-5RxdT4DM4&feature=related
Mä vien ton pahan kaksosen kellariin, siellä on ... välineitä :D
*ahaa elämys* Ootko ikinä muuten ollu kaksosten kaa treffeillä? :D Mie jään sit jatkamaan sitä hierontaa...
Mun on täytyny olla tosi kiltti et ansaitsen kaiken tän... :)
suureen ääneen toitottaa.. Tiedostat vaan sen alitajuisesti, että oot erittäin hyvä ellet täydellinen. Ja sit yks kohta kerrallaan viilaat niitä asioita joita haluut muuttaa paremmaks.
Itserakkaus on pahasta vasta ku se menee toisista välittämisen ohitte....
Kaksosempi, ja Kaksoset. Niimpä niin...armas siskoni. Mulla vaan on isommat rinnat kun sulla :))
Kannustus jatkamaan valittua linjaa kultaseni... :)
Mä aattelin kokeilla pehmeämpää tekniikka, josko se ois vaan kaveria vailla mut tuo kellari toiminee myös :)
Se olisi jo suurta ironiaa suoraansanottuna.
Voi sisko sisko. Oletpa vajonnu alas. Oikean käden pikkurillissäkin on enemmän nautintoa :))
Mutta nyt menen nukkumaan, joten sweet dream siskoni. Älä kiusaa poikia liikaa :)
Tuollainen kannustus toimii takuulla :)
Nyt menen unten maille, joten kiitos sulle ja Fredulle mukavista hetkistä ja oikein makoisia unia teille. Ootte te vaan aika sulosia :)
Olet loistava :)
Lähdetään taas siitä tosiasiasta että miehet lähestyvät naisia eikä toisinpäin. Tämä on vahvistus siitä että miehet hyväksyvät naisen. Sinä hetkenä kun tiedostat että miehet ihailevat naisten vartaloita mutta naiset eivät miesten,ja että miehet ovat tosiasiassa paljon vaatimattomampia, huolet pyyhkiytyvät mielestäsi ja kysymyksesi päivääntyy. Mies näkee vaivaa ja jännittää hetkeä jolloin edes naisen vaatteet valahtaisivat pois yltä. Naiselle riittää luonnonmukainen,treenaamaton perusvartalo. Naisen ei tarvitse pelätä esim.että sukuelimet olisivat miehelle kelpaamattomat,miehille taas tämä on vaikea huolenaihe. Jos naisella ei ole jokin erityinen iho-ongelma tai vastaavaa, on naisesta paljolti asiat pääteltävissä jo vaatteet päällä.
Mutta mies ei saa näyttää epävarmuutta tai naista alkaa ällöttää; biologinen reaktio kai joka kertoo ettei miehestä olekkaan lasten isäksi.
Mutta jos taas olet viettänyt aikaasi 'jahdaten' raudanlujalla itseluottamuksella varustettuja alfamiehiä joiden kelpoisuuden todisteena on ollut suosio muiden naisten keskuudessa,on toki sinulle voinut tulla vääristynyt kuva siitä että tavallisilla miehillä ei olisi huolenaiheita.
Mähän oon jumalauta täydellinen. Ei se oo mun vika jos nainen ei sitä tajuu.
me miehet muuten ollaan parempia. Voidaan reilusti täräyttää se oma häntämme pystyyn.
Ja onhan se pieni uhoominen aivan tervettäki.
olen palstalta oppinut. Miehet eivät ole ollenkaan niin ankaria meille naisille, kuin mitä me itse olemme. Olemme ankaria toisillemme ja itsellemme, kun ulkonäöstä puhutaan.
siitä, että miehelle on ihan sama kenen päällä ne ovat. Kyllä ne seläntakana arvostelee ihan tosissaan.
seki mahtaa johtua ettei omaan ulkonäköönsä voi olla tyytyväinen? Aina on liikaa tai liian vähän. Ja kauniitkin naiset pilaa ulkonäkönsä leikkauksilla, esim. kaunareiden Taylor.
"Miehet eivät ole ollenkaan niin ankaria meille naisille, kuin mitä me itse olemme. Olemme ankaria toisillemme ja itsellemme, kun ulkonäöstä puhutaan."
Eksä unohtanut tuosta vielä miehet :)
Siis mun puolesta jokainen saa nussia naamansa minkänäköseksi haluaa, mutta jossain vaiheessa näillä leikotuilla ihmisillä katoaa todellisuudetaju. Taylorin tissithän on nykyään kuin kukkalauta. Suorasta rinnasta singahtaa ulos jokin uloke. Ja sen naama... Vitsi sillä oli kauniit kasvot, paljon kauniimpi kuin Brooke. Mutta nykyään Brooke pystyy vielä rypistämään otsaansa, kun Taylor näyttää taasen Etolan mainokselta. Muovia on meinaan naamassa niin paljon. Huoh.
Mutta Hollywoodissa on paineet kovat. Miltei jokaiselle ykkösluokan näyttelijälle on tehty nenäleikkaus ja botoxia ruiskutetaan jo parikymppisten naamaan. Järjestäen jokaisella on silikonit. Kyllämun mielestä näyttelijät saa vanhemmiten vähän nipsiä sieltä sun täältä, mutta kun jo nuorena alkaa leikkelemään, niin miltä luulette vanhana näyttävän? Niin. Etolan mainokselta.
Miehetkin, mutta ei ne ole niin tarkkoja, kuin naiset.
taitas raaskia laittaa rahaa mihinkään kauneusleikkauksiin ja vastaaviin. Vaikkakin siellä Nordströmin klinikan sivuilla on tullut pistäydyttyä... Ainahan se rasvaimu olis hyvästä.
vieraillut Nordströmin sivuilla. Kyllä mä varmaan vähän vanhempana menen ihon kemialliseen kuorintaan, jos on rahaa ja uskallusta. Vai olikos niillä joku laserkuorintakin... No kuitenkin, mulla on ollut silonen iho viimeksi 13 vuotta sitten, ja olis joskus mukava kokea se taas.
Jossain lehdessä oli muuten ultrahoidosta, joka on miltei yhtä tehokas kuin rasvaimu! Jos on joskus turhaa rahaa, niin siihen menen ainakin takapuoli ojolla!
entinen työkaveri oli käyny Tallinassa rasvaimusta. Olivat 5 kiloo imeneet vatsasta. Laihemmalta kyllä näytti mut se vatsaniho oli aika pahannäkönen. Ihan ryppynen ja löllö. En tiiä miten se iho siitä sitten kiinteytyy. Mut ainakaan en sen näyn jälkeen oo tosissani miettiny rasvaimuja.
Leikkauksia, etten ihan turhan takia (eli ulkonäön) lähde mihinkään leikkauksiin. Toi kuorinta olis kuitenkin eri asia, kun siinä ei ole isoa aukkoa kropassa. Mutta tossa ultrahoidossa rasvasolut rikotaan ja ne poistuu luonnóllista kautta. Voi käydä hoidossa ja mennä takaisin töihin. Pitää vaan vähän aikaa ton jälkeen syödä matalarasvaista ja matalahiilihydraattista ruokaa. Ja on vissiin saatu ihan pysyviä tuloksia, eli ei ole sama asia, kun olis Atkinsin dietillä pari viikkoa, eli tuosta ruokavaliosta se ei johdu.
Miksi sen pitäisi häiritä?
...vaikk oon vikoja täynnä. Sitä ei voi kuin itekseen hiljaa miettiä kuin paskoja ne muut oikein on ;)
Ei tarvi olla täydellinen, riittää kun luulee olevansa vähän parempi ku muut. Sit pitäis vielä muutkin saada uskomaan se.