mitä maustetta hernekeittoon?

mausteet hukassa

Täältä kaapista löytyy vain nämä mausteet (ne, joihin ei ole lisätty suolaa ja voisi edes hieman ajatella):

1.Yrttiseos: timjami, rosmariini, oregano, kynteli, salvia

2.Curry

3.Inkivääri

Millä näistä kannattaa maustaa?, mielestäni hernekeitto yksistään on tylsää, mutta en haluaisi kovin hirveän erikoistakaan siitä loihtia, vaan haluan myöskin maistaa perinteisen hernekeiton maun.

Taitavien kokkien hernekeittoresepteissä olen löytänyt käytettävän ainakin timjamia, rosmariinia, currya ja inkivääriä osana muita lisättyjä mausteita ja ainesosia..mutta mitä näistä uskaltaa kokeilla, kun ei muita mausteita käytä?

13

13777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kardemummaa...

      Jees..
      sitäkin käyttää jotku hernekeitossaan.

    • Laatutietoinen nautiskelija

      Hernekeittosi mausteeksi,hienonnettua sipulia, meiramia ja varovaisesti salviaa ja hiukan timjamia.
      Äläkä unohda valkopippuriakaan.

    • ja kardemumma pois

      Muut sopivat erinomaisesti! Vielä kun sulla olis valkosipulia, chiliä ja fenkolia. Ja lipstikkaa...

    • keitin hernekeittoa

      ja mausteeksi laitoin musta- ja maustepippuria, oreganoa ja timjamia. Ei lihaa keitossa, vain kasviksia ja keitin valmiiseen kasvisliemeen, jossa ei ole mitään säilöntä- ym. aineita.

    • merilevää

      antaa hyvän sivumaun. Valkosipuli on hyvä. Itse murennan Tempeh-nokareita tai hiukan tofua mukaan. Lusikallinen Miso-tahnaa antaa ruokaisan maun.

    • on lisäksi

      vanha klassillinen mauste on lisäksi sinappi. Usein lisätään vasta lautasella ja sekoitettava hyvin; käy myös luettelemiesi 1)-kohdan yrttien lisäksi.

    • kasviskeitto

      Paljon meiramia, vähän salviaa, mustapippuria, ruususuolaa ja kunnolla valkosipulia ja sinappia.

    • ärt

      Mun paras soppa sisältää: Herbamare-kasvisliemitiivistettä, meiramia, laakerinlehtiä, runsaasti inkivääriä, sekä valkosipulia jos sille päälle satun. Ja hyvää on1

    • tonnikalaa kanssa

      Näin se hernekeitto paranee!

    • Hei

      Tärkeintä on että keität tarpeeksi kauan, neljä tuntia ainakin miedolla lämmöllä ja varot pohjaanpalamista. Neljä tuntia minulla on nyt 10 litran kattila hellalla ollut.
      Neljä tuntia riittää.

      Ei siis 1-2 tuntia riitä, silloin se jää vetiseksi.
      http://jarinhotelli.blogspot.com

      yst. jari

    • Antero_Rokka

      500g kuivattuja herneitä ja 2,5 litraa vettä. Liotinveden korvaaminen uudella vedellä ennen keittämistä vähentää kuulemma ilmavaivoja.

      1 kpl kasvisliemikuutioa.
      2-3 hyppysellistä curryjauhetta, siis ihan vähän. Dominoiva curry voi pilata keiton tai sitä voi olla vaikeata syöttää muille.

      1/2 kynsi valkosipulia. Valkosipuli antaa makuun mukavaa pyöreyttä ja täyteläisyyttä mutta sitäkään ei pidä käyttää liikaa.

      n.2 teelusikallista meiramia. Meiramin voi lisätä kahdessa erässä, ensin puolet keittovaiheessa ja loput kun keittämisen loppuvaiheessa tarkistaa suolan.

      1/4 teelusikallista rosmariinia.
      5 kpl maustepippuria
      1-2 laakerinlehteä heti alussa keitinveteen.
      5 veiviä mustapippuria maustemyllystä
      4 hyppysellistä korianteria
      2 sipulia pilkottuna tai tuoreen sipulin voi korvata 2 tl sipulijauhetta.
      Hieman suolaa jos liemikuutiosta tuleva suola ei riitä.
      Sinappia maun mukaan.

      Itse en pidä porkkanakuutioista hernekeitossa mutta viimeksi pistin 2 kuorittua kokonaista porkkanaa kiehumaan koko ajaksi ja nostin sitten valmiista keitosta pois. Porkkana antaa hieman makeutta keittoon.

      Oregano on ihan kiva mauste mutta hernekeittoon en sitä käytä, vie ajatukset liikaa pitserian puolelle.

    • simppelisapuska

      Ei mitään mausteita vaikka se kuulostaakin oudolta - vain vettä, herneitä ja vähän suolaa ja antaa muhia riittävän kauan - 3-4 tuntia. Jos et minua usko etkä haluaisi "tuhlata" aikaa itsestään selvyyteen, niin käy K-kaupassa ostamassa Pirkan luomukasvishernari ja maista - se ei sinällään kaipaa yhtään mitään mausteita vaan on itsessään herkullista.

      Mainitsemistasi mausteista käyttäisin ykkös-vaihtoehtoa kohtuudella - muut taas vievät ruoan liiaksi itään - inkivääri esim. tuo mieleen joulun ja jälkiruoat.

      Tseffit taas kokeilevat kaikkea ja puhuvat paljon skeidaa - esim Kortonki väitti äskeittäin, että sitruunan riisin seassa pitävän riisin keitettäessä vaaleana vaikka koskaan nelikymmenvuotisen ruoanlaittohistoriani aikana riisi ei ole koskaan kellastunut/harmaantunut keittämisen yhteydessä - ainoastaan silloin , kun olen tehnyt ns. curry-riisiä tsikkenin oheen.

      Nykyään halutaan maustaa liikaakin kaikkea eikä luoteta yksinkertaisiin makuihin. Jotenkin huvittaa Björkin "simppelit" kaakkois-aasialaishenkiset ruoat, joissa on noin 30 eri ainesta ja silti kama maistuu samalta - proteiini vain vaihtuu välillä. "Aasialaista" voi käydä haistelemassa kauppakeskusten sisäänkäyntien luona - jos muka haisee syötävältä, niin siitä sitten vain - itse kyllä jätän väliin.

      Jotenkin nykyään on unohtunut vanha sääntö - jos ruoassa on enemmän kuin 10 ainesta, niin unohda tai karsi aineksia.

    • Anonyymi

      Oregano sopii hyvin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      46
      2332
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      44
      2129
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1646
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1620
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      22
      1473
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      15
      1402
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1394
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      6
      1369
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1254
    Aihe