Kumpi osasarja olisi järkevämpi hankinta cyclo-cross pyörään. Ajo lähinnä työmatka ajoa, välillä satunnaisia maantielenkkejä. Onko ultegra käyttötuntumaltaan paljon parempi kuin halvempi 105 osasarja? Kannataako ultegraan invenstoida?
Kumpi osasarja Shimano 105 vai ultegra?
kysymys__
2520769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Aseta kysymys toisin. Ostatko crossarin SRAM:n, Campan vaiko Shimanon osasarjalla. Campaan saa ainakin paremmin varaosia, kuin Shimanoon. Itse vastaisin tuohon kysymykseen Veloce ;-) , mutta kokemus on maantiepyöristä.
Campan jätän pois kalliin hinnan takia. Sram Rival on yksi vaihtoehto. Olen kuitenkin kallistumassa Shimanon leiriin, pitäisi vaan valitan sijoittaako ultegraan vai ostaako halvemman 105 sarjan jotain muuta rompetta erotuksen hinnalla (esim. maantiekumit cross -renkaiden rinnalle).
Itse pidän Campasta siksi, että tuntuma on jämptimpi kuin Shimanossa. SRAM'ia en ole kokeillut. Kahvat sopivat myös paremmin käteen, mutta tuohan riippuu täysin oman kämmenen koosta. Veloce taas sen takia, että siinä on metallinen vaihtaja ja Miragen muovinen ei ollut yhtä täsmällinen.
Kysymyshän on lopulta ihan puhtaasti makuasiasta. Fillarilehdessä oli viime vuonna syksyllä juttu, jossa vertailtiin kolmen yleisimmän valmistajan maantieosasarjoja. Kannattaa kaivaa esille kirjastosta ja lukea.
kyllä simano osia on huomattavasti paremmin saatavilla,ja simano on paremmin toimiva.master miehet jotka ovat vaihtaneet campasta simanoon eivät takaisin vaihda.
nyt puhut vasten parempaa tietoa
Voisit valitä pyörääsi Campagnolon osasarjan vaikkapa yksinkertaisesti siitä syystä, että se on hintaansa vastaan erittäin laadukas ja ennen kaikkea EUROOPPALAINEN tuote!
Valitessasi Campagnolon, ei vaihtajassasi lue Made in Malaysia ja rataspakassasi Made in Singapore, vaan MADE IN ITALY ! Ja se on jo jotakin nykyaikana...............
Satojentuhansien kilometrien kokemuksella suosittelen, Campagnolo!
Simanon osia saa todellakin huomattavasti paremmin, sillä kaikki Bilteman ja Hobbyhallinkin pyörät ovat varustettu sellaisilla ja siksi varaosakysyntä on suurempi.
Simano on tuskin paremmin toimiva kuin Campa, yhtä hyvä kylläkin, mutta eron Siman ja Campan välillä huomaat vasta, kun ajat niillä alkuun 10 000km.
Siinä missä Simanskit ovat jo väljää vaihtotavaraa, raksuttaa Campa vielä toisen mokoman lisää.
Tämä ei johdu siitä, että Simano olisi Campaa huonompi, vaan siitä että ne on tehty kiinassa ja myytäviksi. Campa taas on tehty Italiassa ja kestäväksi.
Lopuksi: Jos vaikkapa 100 000 masterpyöräilijää jättää hankkimatta Campan osat pyöriinsä, on se huolestuttava tilanne Italialaiselle valmistajalle, jonka koko olemassaolo lepää nykyään pelkästään polkupyöränosien tuotannon varassa.
Silloin ovat monien satojen, ellei tuhansien ihmisten työpaikat vaarassa.
Jos taas Simano menettää 100 000:n Dura-Ace -osasarjan tilauksen, voi se sen vastapainoksi suoltaa 3 miljoonaa Altus -sarjaa halpispyöriin, tai lisätä virvelikelojen valmistusta Singaporessa.......
Ajattele tätä polkiessasi Simanoilla, jos oma työpaikkasi on sinulle kallis!!!!
vois keskittyä pelkästään kalastuskelojen valmistukseen ja jättäs pyöräosat rauhaan !!
Silloin jäisivät biltema-markettipyörät ilman osia!
minä kallistun ultregan suuntaan,vaikka kerran se hieman kalleudella kirpasee.minulla molemmista kokemua,kumpikin hyviä mutta kyllä ultrega on toiminnallaan herkempi.
Itselläni on vuoden 2004 Shimanon 9-lehtinen 105 osasarja ja hyvin on pelittänyt, cyclocross pyörässä. Campan 10 Chorus löytyy kyllä maantiepyörässä. Jotenkin tökkii ajatus Campasta cyclocross pyörästä, olisiko aikaisemmat huonot testi kokemukset Miragen sarjoista.. Ota huoleti 105 sarjalla, hyvin kestää.
Voisihan tuo Ultegra olla kuitenkin varma valinta, mukavahan se ainakin ajatuksena on että pyörässä on kunnon palikkaa. Ei jää ainakaan myöhemmin harmittamaan, vaikka 105 sarjakin kyllä toiminnan puolesta olisi varmasti riittävä hyvä.
Minustakin Campan osasarjat kuuluu enemmäm maantiekilpuriin kun crossoriin. Mitäs vikaa Malesiassa on?
Järkeviä päätelmiä, jos olisin valintatilanteessa tekisin samoin. Kun kolme kuukautta on kulunut, ei enää mieti paljonko hankintahetkellä maksoi, vaan harmittelee jos turhaan pihisti. Ultegra on hieman keveämpi ja laadukkaampi sarja. Ja varmasti yhtä hyvä kuin ketjussa mainitut toiset merkit. Varma valinta. Ajaminen on tärkeämpää, kuin nämä hilut ja merkit!
Mulla takana ultegra, edessä 105 2x10. Oli hyvin vaikee saada varaosia kun olivat maahantuojalta loppuneet. 105 2x11 olis ollut vaan kun taakse ei mahdu 11 ratasta. Ajettu kuutisen vuotta 2-4x vko, 20-40kmn lenkkejä.Nyt meni etunen vasta vaihtoon. Muista merkeistä ei kokemusta.
Onhan noita 10 vaihteisia Shimanon osia netti pullollaan. Sen kun sieltä tilaa.
Ne, joiden on poljettava pyörällä satojatuhansia kilometriä vuodessa, niin niille tarviikin olla just sitä kestävintä mitä planeetalta löytyy. Normaali pulliaiselle tulee sen verta vähän ajoja, että sama fillari niillä samoilla Shimano 105 osilla palvelee vuoskymmeniä.
Toisilla sitä ei elämässä ole muuta kuin pyöräilyä. Kalliiksi tulee.
"Campa taas on tehty Italiassa ja kestäväksi."
Niinkö, kuka ajaa Fiatilla tai Alfa Romeolla? Kuinka moni ostaa italialaista design-***aa joka näyttää hyvältä mutta sillä ei tee mitään? Tuohon kategoriaan menee Ferrarit ja muut italiatekeleet. Itse ajan Trekilla, ei tulisi mieleenkään ostaa Bianchia.
Se Trekin runko voi hyvinkin olla samasta Taiwanilaisesta tehtaasta lähtöisin kuin halvemmanpään Bianchinkin runko. Jopa sama eri teipeillä vain.
Tilastot ei valehtele, 2/3 kilpajoukkueista luottaa Shimanoon. Mikset sinäkin luota luotettavaan ja laadukkaaseen osasarjaan vaan haluat mennä tieten tahtoen omia polkuja kohti pettymystä?
IsmoK ja DesignFaultItalo puhuu asiaa. Miksi poiketa mainstreamista kun se ei maksa sen enempää? Shimano tarjoaa takuuvarman osasaatavuuden ja kaikki osaa huoltaa Shimanoa kaikkein yleisimpänä komponenttina.
Itsellä kokemusta paljon ultegrasta ja 105sta.ei juuri minkäänlaista eroa puoleen eikä toiseen. Vaikka sanotaan että ultegra kovempaa materiaalia niin kyllä vaan samoja kilometrejä paahdellaan pakalla ja kumpaakaan ei tarvitse säädellä juuri koskaan
Ultegra on pro tour talleille tehty ammattilaissarja 105 kovan luokan harrastaja ja kansallisen tason pyöräilijöille
Eiköhän sentään Dura-Ace ole se ammattilaissarja?
Kumpikin on asiallisia osasarjoja,Olen käyttänyt kumpaakin sarjaa,Ultegra vähän kalliimpi. Vauhti ei parane vaikka hommaa kuinka kalliin osajan,mitä kalliimpi osasarja varaosat kalliimpia .Ultegraan takapakka on noin 70€tai hiukankalllimpi 105 20 kymppiä halvempi noin hinnat löytyy kun hakee niin löytyy netistä tai kysyy pyöräliikkeestä
Akilleksen pojat pitivät kahvipalaverin Emäsalossa. Ainakin harjoituspyörissä oli kaikilla 105 sarja alla.
Ja vauhti oli kauhea, mopopojat putos kuin tikkupaskat.