Ensimmainen lapsi on 1 vuotias poika. Voisiko joku, kertoa mita ruokia ja ennen kaikkea miten paljon ruokaa tarjotaan lapselle.
Meilla syodaan aamulla puuroa maidon ja hedelmasoseen kera. Tunnin kuluttua aamiaisesta juodaan korviketta ja nukutaan tunti.
Sen jalkeen kylvetaan ja syodaan 125 g purkkiruokaa. Iltapaivalla taas tunnin nokoset.
Valipalaksi hedelmasosepurkki. Iltapalaksi taas 125 g purkkiruokaa. Nukkumaan mennaan kun on juotu korviketta. Paivan mittaan saa juoda lasten mehuja, sokerittomia.
Poika nukkuu yot todella levottomasti, olisiko kysymys nalasta, en tieda, koska paino on normaali.
kokeneet
8
763
Vastaukset
- ..tuon ikäiselle!
Ja sitäpaitsi tuon ikäinen voi syödä jos mm. raasteita, salaatteja jne. ja tavallistakin maitoa.
- Pyyanna
Molemmat lapseni ovat 1-vuotiaana syöneet samaa ruokaa kuin muu perhe, suolaa ei ole tosin ole käytetty.
Iltapalaksi olen tajonnut puuroa ja sitä syövät illalla vieläkin (2 ja 5 vuotiaana)välillä tarjoan puuron tilalla maustamatonta jogurttia hedelmäsoseen kanssa.
Ja 1 vuotias voi juoda tavallista maitoa ja syödä ruuan lisäkkeenä esim. kurkkua ja tuoretta porkkanaa. - 8kk ja
puurot aamulla hedelmäsoseen kera.
Ruokailu päivällä, 200g purkkiruokaa
Välipalana peruna porkkana velliä.
Iltaruokailu 200g purkkiruokaa.
Ja vielä iltapuuro ja velli pullosta.
Eli kuulostaisi että meillä syödään paljon enemmän, lapsi on hyväntuulinen, ja painaa 9200g ja on 74 cm pitkä, 8,5 kk. (syntymäpaino oli 1860g) - ..-..-..-
syödään aamulla puuroa marjojen/hillon/kasvimaidon kera (2-3dl), välipalaksi leipä tai keksi tai hedelmiä tms, pääruokana samaa mitä muutkin syövät (esim keittoa, laatikkoruokaa, pataa salaatin kera) pari dl, välipalana piirakkaa tai jugurttia, iltaruokana eri puuroa kuin aamulla (saman verran) tai ruokaisaa piirakkaa tai maustamatonta jugurttia ja mysliä tms. Lapsi juo lisäksi tavallista kasvimaitoa 6-9dl päivässä, muuta juomaa (yleensä vettä) vain harvoin. Meillä nukutaan enää vain yhdet päikkärit aamuvälipalan jälkeen. Lapsi on ihannepainoinen.
Yksivuotias voi jo vallan hyvin syödä samaa ruokaa samoilla mausteilla kuin muukin perhe.- vanhemmat syö?
Näin juuri. Evätkö äidit/isät laita itsellekin ruokaa, joten hyvin voisi lapsetkin jo syödä samaa.
Siinä oppii samalla syömään monipuolisesti, kun ei syötetä sitä harmaata mössöä.
Tuossa toisessa kejussa isä ihmetteli lastaan joka syö kaikkea -Ei ole kummallista ,jos on saanut maistaa ja tottunut kaikkeen.
- ruoasta
1-vuotiaalle tulisi jo tarjota ihan tavallista kotiruokaa.
Yli 8 kuukauden iässä lapsi tarvitsee 2 lämmintäruokaa päivässä.
Eli hyvä ateriarytmi Suomen neuvolan mukaan olisi:
Aamulla puuro maidon ja hedelmäsoseen kanssa, kuten teillä olikin.
Sitten lounaaksi tarjoa annos (n 2,5 dl yhteensä) esim. lihaa/kalaa/kalaa ja perunaa/pastaa/riisiä ja höyrytettyjä vihanneksia tai tuoreraasteita.
Välipalaksi viiliä/jugurttiä, marjoja/hedelmiä ja leipää.
Sitten päivälliseksi tarjoa taas n. 2,5 dl esim. lihaa/kalaa/kalaa ja perunaa/pastaa/riisiä ja höyrytettyjä vihanneksia tai tuoreraasteita.
Illalla taas puuroa ja hedelmää/marjoja ja maitoa.
1-vuotias tarvitsee n. 5 dl maitotuotteita päivässä.
Älä anna noita mehuja, vaan tuoreita hedelmiä ja marjoja mielummin, niissä on vitamiinit ja hivenainneet tallella. Samalla lapsen vatsa saa terveellistä kuitua.
Tuo teidän syömänne ruokamäärä kuullostaa todella pieneltä, joten luulen että lapsella on nälkä.
Meillä tyttö 1 v syö noin ja nukkuu klo 21-07 heräämättä.
Laitan vielä iltapuuroon 2 tl neitsytrypsiöljyä, niin saa siitä virtaa yöksi. - äeti kolmelle
Tässä esimerkki mitä meidän esikoinen söi tuon ikäisenä:
Aamupalaksi puuroa ja päälle maitoa (tavallista)esim. klo 7-8
Ruokailu (lounasaikaan) kunnon lämmin ateria mitä itsekin söin tai joskus poikkeustapauksissa oli purkkiruoka (iso purkki, onko 2 dl?) jos ei ollut valmista ja itse tuli syötyä vaikka pelkkä leipä ja jugurtti, tämä joskus klo 11-12
Välipala päiväunien jälkeen; hedelmä, viili, jugurtti klo 14-15
Illallinen taas kunnon lämmin ruoka mitä vanhemmat söi klo 17-18
Iltapalaksi vielä puuroa lautasellinen ja maitolasi päälle klo 20-21
Itse olen sitä mieltä, ettei mehuja pidä antaa kuin esim. saunan päälle tai vain kerta päivässä vaikka välipalan yhteydessä. Vesi on paras janojuoma eikä vedessä ole happoja jotka syövyttäisi hampaita ja aiheuttaisi eroosiota. Korostan että tämä poika oli todella hyvä syömään ja kasvoi melkoista vauhtia jolla toimi näin säännöllinen ruokailurytmi. Toisen ja kolmannen kohdalla taas melkein aina joku ruokailu päivässä oli sellainen, jonka lapsi jätti väliin tai söi tosi huonosti. Usein välipala jätettiin suosiolla väliin jotta lapset sitten söi sen kunnon lämpimän aterian kaksi kertaa päivässä. - tuoan ikanen
Syö jo samaa ruokaa mitä muukin perhe? Kysyn vaan...Itselläni ei ole kuin 5 lasta joten olen vahan epavarma..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223914
- 901924
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa901319Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681291- 561149
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.551052Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1941030- 61932
- 42896
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis143859